AB Parlamentosu çevrimiçi alışveriş için daha katı kuralları onayladı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Avrupa Parlamentosu, çevrimiçi alışveriş yaparken tüketicileri korumak için daha katı kuralları onayladı. AB Parlamentosu Perşembe günü Brüksel’de yaptığı duyuruda, tehlikeli ürünlerin aşamalı olarak daha hızlı kaldırılması ve geri çağırmaların daha etkili olması gerektiğini duyurdu. AB ülkeleri hala anlaşmak zorunda, ancak bu bir formalite olarak kabul ediliyor.


Bu nedenle çevrimiçi pazaryerleri, pazar gözetimi yetkilileriyle daha yakın çalışmalıdır. Gelecekte, AB dışındaki ülkelerden menşeli ürünler ancak bunların güvenliğinden sorumlu Avrupa Birliği’nde yerleşik bir “ekonomik operatör” varsa piyasaya arz edilebilecektir. Bu, tüketicilerin veya piyasa gözetim yetkililerinin AB’de bir irtibat kişisine sahip olması gerektiği anlamına gelir. Yeni kurallara göre ürünlerin güvenliği ile ilgili bilgilerin açık ve kolay anlaşılır bir dille verilmesi gerekiyor.


Geri çekme durumunda, alıcılara yalnızca geri çağırma hakkında bilgi verilmemeli, ayrıca kendilerine iki çözüm sunulmalıdır. Bu durumda, yasal garanti sona ermiş olsa bile, en azından orijinal fiyat tutarında onarım, değiştirme veya masrafların geri ödenmesi gibi talepler mümkündür. Yeni düzenlemelerin, yeni teknolojiler ve artan çevrimiçi satışlarla ilişkili güvenlik riskleriyle mücadele etmeyi amaçladığı belirtildi.


(aks)Haberin Sonu
 
Üst