ADD’den “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi” sonucuna reaksiyon: Bu çağ dışı sonucun alınabilmiş olması sahiden esef vericidir

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Atatürkçü Fikir Derneği (ADD), 20. Ulusal Eğitim Şurası’nda “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi” tarafında karar alınmasına reaksiyon göstererek, “bu biçimde bir sonucun uygulanması, okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımızın ruh ve akıl sıhhatleri için önemli bir tehdit olacaktır. Ulusal Eğitim Şuralarının tarihî ve bilimsel ehemmiyet ve kıymetine uymayan bu çağ dışı sonucun alınabilmiş olması sahiden esef vericidir” açıklamasını yaptı.

Atatürkçü Niyet Derneği (ADD), 20. Ulusal Eğitim Şurası’nda oy oldukcaluğu ile alınan “okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi” tavsiye sonucuna reaksiyon gösterdi.

ADD’den yapılan yazılı açıklamada, “Bu teklif sonucu, ‘çocuğun üstün yararı’ prensibine ve pedagoji bilimine ters, çağ ve akıl dışı bir karardır” denildi.

Açıklama şöyleki:

“Adında hâlâ ulusal ve eğitim sözcüklerini barındıran, iştirakçileri değiştirilmiş, formül ve gelenekleri tarumar edilmiş, büsbütün mevcut iktidar anlayışının yandaşlarından oluşturulmuş bir küme ‘eğitimci’nin iştiraki ile toplanan 20. Ulusal Eğitim Şurası’nda oyfazlacaluğu ile ‘okul öncesi eğitimde çocuklara din eğitimi verilmesi’ teklif sonucu alındığını basından öğrendik.

Bu teklif sonucu, ‘çocuğun üstün yararı’ unsuruna ve pedagoji bilimine alışılmamış, çağ ve akıl dışı bir karardır. bu biçimde bir sonucun uygulanması okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımızın ruh ve akıl sıhhatleri için önemli bir tehdit olacaktır.

Eğitimin bilimsellikten uzaklaştırılıp dinselleştirilmesi, birinci öğretimde 4+4+4 sitemi ile yaratılan aksilikler, sekiz sefer değişen Ulusal Eğitim Bakanlarının her birinin yap boz denemeleri, okullarda din ve ahlâk bilgisi derslerinin kimi tarikat ve cemaatlerle verilmesi, Bakanlığın kimi şaibeli ve laik Cumhuriyet aykırısı vakıflarla imzaladığı protokoller, hukuken tartışmalı mecburî din dersi uygulaması ve nihayet dindar ve kindar kuşaklar yetiştirme uğraşlarının eğitimde nasıl bir felakete yol açtığı ortada iken bir de Ulusal Eğitim Şuralarının tarihi ve bilimsel ehemmiyet ve kıymetine uymayan bu çağ dışı sonucun alınabilmiş olması nitekim esef vericidir.

Atatürkçü Fikir Derneği, bu sonucu kabul etmemekte, büyük Atatürk’ün gösterdiği ‘muasır medeniyet düzeyini aşma’ gayesine fakat laik, bilimsel, çağdaş ve fiyatsız eğitim ile ulaşılabileceği gerçeğini Ulusal Eğitim Bakanlığı’na hatırlatmayı bakılırsav saymakta ve bu teklif sonucunın asla uygulanmayacağını duymayı beklemektedir.”