Araç sahipleri dikkat… Araba satış sayıları artacak mı? Yüzde 23’e yakın artış bekleniyor

Hasan

New member
25 Mar 2021
186
0
0
Otomotiv Satış daha sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) 2021 Yıl Sonu Sektörel Kıymetlendirme anket sonuçları belirtildi. Ankete nazaran otomotiv satışlarında yüzde 23,5’e yakın artış beklenirken, yatırım iştahının ise geçen yıla göre azalması öngörülüyor.

2021’in birinci aylarından bu yana yurtiçi satışlar ve ihracatta yaşanan hareketlilik ile birlikte istihdam konusundaki olumlu seyir, yılın geneline de yansıdı. Yaşanan olumlu tablonun bu yıl da devam etmesinin beklendiği görüldü. Fakat tüm bunlara rağmen kesimin yatırım planlarını ertelemesi de dikkat çekti. Ankete göre; yılın üçüncü çeyreğine kıyasla yurtiçi satışlarda ortalama yüzde 15’e yakın artış oldu. Geçen yılın son çeyreğinde, 2020’nin birebir periyoduna nazaran de yurtiçi satışlarda yüzde 37’ye yakın artış yaşandı. Çalışma; 2021 yılı genelinde, 2020’ye nazaran yurtiçi satışlarda yaşanan artışı da gözler önüne serdi. Geçen yılın genelinde 2020’ye nazaran yurtiçi satışlarda ortalama yüzde 43,5’lik artış yaşandı. Bu sayı dağıtıcı üyelerde yüzde 42’yi aşarken, üreticilerde ise yüzde 46’ya yaklaştı. Geçen yıl tedarik sorunları oluşurken, kargo maliyet ve teslimat sorunları de dağıtıcı üyelerin gündeminde yer almaya devam etti.


OTOMOTİVDE YÜZDE 22,5’E YAKIN ARTIŞ BEKLENTİSİ

Otomotiv Satış daha sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) 2021 Yıl Sonu Sektörel Kıymetlendirme anketinde yurtiçi satışlarda bu yılın birinci çeyreğine ait beklentiler de soruldu. Bu kapsamda iştirakçilerin 2021’in son çeyreğine göre ortalama yüzde 7’ye yakın artış beklediği ortaya çıktı. İştirakçiler, yurtiçi satışlarda 2022’nin birinci çeyreğinde geçen yılın birinci çeyreğine bakılırsa ortalama yüzde 22,5 artış beklediğini deklare etti. Ayrıyeten üyelere yurtiçi satışlarda 2021’e bakılırsa bu yıl ne kadarlık bir artış bekledikleri soruldu. İştirakçiler da yüzde 23,5’e yakın artış beklediklerini belirtti.İSTİHDAMDA YÜKSELİŞ


Ankette geçen yıla ait tahsilat süreçleri de ele alındı. İştirakçilerin yarısı 2021’de tahsilat süreçlerinde 2020’ye nazaran rastgele bir değişiklik olmadığını tabir etti. Süreci müspet olarak kıymetlendiren üyelerin oranında ise bundan evvelki yıla oranla artış gözlemlendiği belirlendi. Çalışmanın bir başka dikkat cazip kısmını ise istihdam oranlarındaki artış oluşturdu. bundan evvelki yıla ait ankette istihdamını artırdığını belirten dağıtıcı üyelerin oranı yüzde 52,2 olarak belirlenirken, kelam konusu oran bu yıl yüzde 64’e, üreticiler de ise yüzde 58,3’ten yaklaşık yüzde 76’ya yükseldi.YATIRIM İŞTADI AZALDI


Ankette dalın yatırım planları da belirlendi. Bu kapsamda bu yılın birinci çeyreğinde yatırım yapmayı planlayan üye oranı yüzde 38,2 oldu. bundan evvelki ankette üretici üyelerin yüzde 50’si yatırım planlarken, yeni ankette bu oran yüzde 44,8’e, dağıtıcı üyelerde ise yüzde 54,3 olan oran, bu vakitte yüzde 34’e düştü. İştirakçilere çalışanlarının maaşlarına yapmayı planladıkları artırım oranı da soruldu. Çalışmaya nazaran; bölümde beyaz yaka çalışanlara ortalama yüzde 36, mavi yala çalışanlara ise yüzde 39’a yakın maaş artırımı yapılmasının planlandığı belirlendi.KAPASİTE KULLANIM ORANI ARTTI


Üretici üyelerin kapasite kullanım oranında da artış yaşandı. Üreticilerin 2021 yılında kapasite kullanım oranı ortalaması yüzde 85’e yaklaştı. 2020’de ise kapasite kullanım oranı ortalaması yüzde 80,5’ti. Üyelerin üretiminde geçen yılın son çeyreğinde 2021’in üçüncü çeyreğine bakılırsa ortalama yüzde 10’a yakın artış oldu. Ayrıyeten geçen yılın son çeyreğinde üretimde 2020’nin son çeyreğine bakılırsa ortalama yüzde 19,6’lık artış yaşandı. Yıl geneline bakıldığında da 2020 yılına göre geçen yıl üretimde ortalama yüzde 20’ye yakın artış meydana geldi.


İHRACAT SAYILARI ARTTI


bir daha geçen yılın üçüncü çeyreğine nazaran; geçen yılın son çeyreğinde ihracat dolar bazında ortalama yüzde 14’e yakın arttı. Yılın son çeyreğinde ihracatta, dolar bazında 2020’nin son çeyreğine bakılırsa ortalama yüzde 20’ye yakın artış oldu. Ayrıyeten 2021 yılının genelinde üyelerin ihracatı, dolar bazında 2020’ye nazaran ortalama yüzde 25’e yakın artış gösterdi.

Otomotiv satış daha sonrası pazarı özelinde geçen yıla ait değerlendirmelerde bulunan OSS Derneği İdare Konseyi Lideri Ziya Özalp, pandemi devrinin otomotiv satış daha sonrası hizmetler kesiminde de fazlaca sayıda alışkanlığı değiştirdiğini, iş yapış modellerinin de bir daha düzenlendiğini vurguladı. Pandemi periyodunda ferdî araç kullanmasının artmasına paralel olarak dalda de hareketlilik yaşandığını söyleyen Özalp, “Sektörde 2021 yılında, 2020’ye bakılırsa satışlarda artış yaşandı. Talepler ve satışlar da yüksek beklentilerle devam ediyor. Dalımızın bu yıl enflasyon oranının üzerinde bir büyüme gerçekleştireceğini öngörüyoruz” dedi.