Bakan Özer: Yüz yüze eğitimde kararlıyız

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Omicron varyantı ile Koronavirüs hadise sayısının bir daha yükselmesinin akabinde okullar uzaktan eğitime geçecek mi tartışmalarıyla ilgili net konuştu. Bakan Özer, “Uzaktan eğitim, okul ortamının katiyen bir alternatifi olamaz” diyerek yüz yüze eğitime devam etmede kararlı olduklarını deklare etti.

“Okullarda yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde yok”

Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’in sorularını yanıtlayan Bakan Özer, pandeminin okulun bir öğrenme ortamı olmanın ötesinde epeyce boyutlu manaları olduğunu gösterdiğini belirterek, “Salgın niçiniyle okulun bir öğrenme ortamı olmanın ötesinde epeyce boyutlu manaları olduğu birinci kere toplumun tüm kısımları tarafınca net bir biçimde görüldü. Bu niçinle uzaktan eğitim, okul ortamının muhakkak bir alternatifi olamaz. Uzaktan eğitim yalnızca öğrenmeyle ilgili olağanüstü şartlarda mecburî bir eğitim platform fonksiyonu görür. Tüm dünya uzaktan eğitimin eşitsizlikleri artırdığı, bu niçinle mümkün olduğu kadar yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiği konusunda mutabık. Hal bu biçimdeyken bizim de istediğimiz yüz yüze eğitime haftada beş gün geçmek oldu. Bu niçinle okulların birinci açılması ve en son kapatılması gereken yerler olduğunu çoğunlukla yenidenladım. Tüm dünyada aşı, maske, uzaklık ve hijyene dikkat etmenin ötesinde alınabilecek bir tedbir de yok. Biz de bu tedbirleri süreci yürütmenin merkezine koyduk. pek fonksiyonel bir düzenek kurduk. Sıhhat Bakanlığı ve Sıhhat Bilim Şurası ile koordineli bir biçimde süreci şu ana kadar başarılı bir biçimde yürüttük. Yeni varyantlarda da süreç başarılı bir biçimde devam ediyor. Şu anda da 850 bin sınıfın fazlaca azı (yüzde 1’in hayli oldukca altında) hadise yahut yakın temas niçiniyle yüz yüze eğitime orta verdi. ötürüsıyla, şu an için okullarda yüz yüze eğitime orta verme gündemimizde değil” dedi.

“Eğer bir kapanma olacaksa bunun başlayacağı yer muhakkak okullar olamaz”

Özer, öğretmenlerin aşılanma oranına ait soruya ise şöyleki karşılık verdi:

“Okulların yüz yüze eğitime devam etmelerinde en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının pek yüksek olması. 1.2 milyon öğretmenimiz var. En az bir doz aşı olan öğretmen oranımız yüzde 93.36. En az iki doz aşı olan öğretmen oranımız ise bugün itibariyle yüzde 89,02. Aşı olmayıp hastalığı geçirerek antikor oluşturan öğretmen oranımız ise yaklaşık yüzde 5. ötürüsıyla en az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 94.02’e yükseldi. Başka taraftan bugün itibariyle en az 3 doz aşı olan öğretmen oranımız da yüzde 37.56’ya ulaştı. Misal biçimde, öğrencilerimizin de aşılanma oranları daima yükseliyor. ötürüsıyla hem öğretmen birebir vakitte öğrencilerimizin aşılanma oranları bu durumdayken ve okullarda maske, aralık ve hijyen hususlarında azami dikkat gösterilirken hangi bilgiye dayanarak niye yüz yüze eğitime orta verelim? aslına bakarsan üç hafta daha sonra yarıyıl tatili başlayacak. Şayet bir kapanma olacaksa bunun başlayacağı yer muhakkak okullar olamaz.”