Bakan Selçuk: Okullaşamayan 432 bin Suriyeli çocuk var

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Suriyeli çocukların eğitime iştiraki hakkında verdiği soru önergesini cevaplayan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülkede eğitim çağındaki 432 bin 956 Suriyeli çocuğun okul haricinde kaldığını söz etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Gürer, önergesinde, “2020-2021 eğitim yılında okula giden Suriyeli öğrenci sayısının vilayetlere ve cinsiyete nazaran dağılımı nedir? Suriyeli öğretmen sayısı kaçtır? Suriyeli öğrencilerden oluşan okul sayısı kaçtır? Okula devam yaşında olup okulla buluşmayan Suriyeli çocuk sayısı kaçtır? Okula başlayıp eğitimini bırakan Suriyeli sayısı kaçtır?” sorularını sordu.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün datalarına bakılırsa, eğitim çağında 1 milyon 272 bin 691 nüfus bulunmaktadır. Eğitim çağındaki nüfusun 839.735’i öğrenci olup, eğitim öğretime dahil edilmiştir. Okullaşamayan 432.956 süreksiz muhafaza altındaki öğrencilerin okullara kayıt süreci ise devam etmektedir” tabirlerini kullandı.

Selçuk, ayrıyeten süreksiz sığınma altındaki öğrencilerin devlet okullarında, Türk akranlarıyla birlikte eğitim öğretim gördüklerini belirterek “Bu öğrenciler yaklaşık olarak 15 bin 839 okulda eğitim öğretim faaliyetlerine katılmaktadır” dedi.

11 bin istekli eğitimci

Okullarda Suriyeli öğretmenlerin de nazaranv yaptıpını aktaran Bakan Selçuk, “Teşvik ödemeleri UNICEF tarafınca yapılmakta olan Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında sınıf dışı etkinlikler, saha çalışmaları, tercümanlık, aile bilgilendirme faaliyetleri üzere belirlenen alanlarda takviye olan Suriyeli istekli eğiticiler nazaranv yapmaktadırlar. İstekli eğitici sayısı 11 bin 911‘dir” diye konuştu.

“Ülkemizdeki Suriyeli sayısı pek artacak”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer mevzuya ait şunları söylemiş oldu: “henüz her vilayette yerleşik yaşama geçen Suriyelilerin okuma çağına gelen çocuklarına doğal olarak eğitim veriliyor. Görünen o ki bu doğum süratiyle, bir kaç yıl daha sonra gelen ve burada doğan nüfus ülkemizdeki Suriyeli sayısını pek artıracak. Her vilayette iş kuran, işyeri açan ve mülk edinenlerin geri gitmesinin sıkıntı görüldüğü de dikkate alındığında, Türkiye en azından gelecek için gerekli planlamaları bugünden itibaren yapmalıdır” diye konuştu.