Bir çocuğun gözünden via dei Georgofili katliamı

semaver

New member
İnsani, duygusal, kişisel ve kolektif bir bakış açısıyla yıllar içinde akıl almaz suç niteliğindeki yıkıcı etkisini kat kat arttıran bir trajediyi anlatmak için doğru kelimeleri ve görselleri bulmak zor. Acı ve kayıp duygusu çocukların isimlerini de taşıdığında, onları doğrudan kurban rolüne soktuğunda her şey daha da zorlaşıyor.

Otuz yıl önce bir gece gerçekte ne olduğunu açıklamak ve kendinizi eşitler olarak onların dünyasına sokmayı seçmek, her bir fiili seçerken hassasiyet, saygı ve dikkat çabasına mal olan bir başarıdır.

Giulia Arnetoli, Fiorentina yayıncılık şirketi tarafından yayınlanan ve Toskana bölgesi başkanı Giani ve bölge meclis üyesi Palazzo Strozzi Sacrati’nin Pegaso odasında sunulan üçüncü edebiyat sınavı “Penceredeki boşluk”ta bu hassas görevi üstleniyor. güvenlik ve yasallık kültürü için Stefano Ciuoffo, via dei Georgofili katliamı kurbanlarının aileleri Derneği başkanı Luigi Dainelli, Val di Pesa’daki San Casciano Belediyesi başkanı Roberto Ciappi ve Kültür Meclis Üyesi Irene Padovani Bu yıl kitabı Calenzano Halk Kütüphanesi’nin hafıza, yasallık ve mafyaya karşı mücadele temalarında yeni nesilleri dahil etmek için çocuklara okumaya adanmış bir projesine dahil etmeyi seçen Calenzano Belediyesi’nden.

“Komiser Ciuoffo’nun altını çizdi – neredeyse otuz yıl sonra tüm toplumun kurumlara sorduğu karanlık noktaları, belirsizlikleri ve bulanıklıkları sürdüren bir olay hakkında gerekli gerçeği aramak için anlatının ve hafızanın edebi kalitesini de kullanmak için bir fırsat” açıklık için”.

Lido Contemori’nin kapak tasarımında kalemlerini ithaf etmek istediği cilt, yazarın projeyi paylaşan Via Dei Georgofili katliamı kurbanlarının aileleri Derneği ile kurmak istediği yakın ilişki sayesinde şekillendi ve somutlaştı. ve hikayeyi, kalınlığı ve duygusal gücüyle, doğrudan ve yaşanmış hafızanın yeri doldurulamaz katkısıyla vermek isteyen ve niyetler.

“Başkan Giani, Toskana Bölgesi’nin, Giulia Arnetoli’nin trajedinin insani boyutunun merkeziyetini olağanüstü dakiklik ve doğrulukla – tam da bu adalet ihtiyacının giderilmesinde – bir anlatımla dikkatlerin merkezine getiren hikayesinden aldığını hatırladı. 26-27 Mayıs 1993 arasındaki o korkunç gecenin yıl dönümünü birkaç ay içinde herkese hatırlatacak anlam ve gücü bulacaktır”.

Ve herkese, çocuklara ve onların okuma zevklerine adanmış en iyi kitapların hepsinde olduğu gibi, “Penceredeki boşluk” bir dikkat filigranı kullanılarak yazılmış ve yetişkinler için de tasarlanmış, ki güzel olurdu ortak bir okumada paylaşıldığını hayal edin, belki de yüksek sesle, yalnızca gerçeklerin anısını değil, aynı zamanda kişi “büyüdüğünde” yavaş yavaş çözülen duygu ve hisler yükünü ve bir çocuk olarak ne “hissettiğini” hatırlama yeteneğini yeniden yapılandırmak için yararlıdır. çocuk kaybolur.

“Boşluktan”, gürültüden, pencereden gördüklerinden, renkli kalemlerden, solmuş çarşaflardan, gönül dostlarından duyulan korku: Giulia Arnetoli, bir drama duygusunu yeniden inşa etmek için bir çocuğun dünyasında önemli olan her şeyi sayfalarına koyuyor. ve yetişkinlere ağrılarının çok geniş, zaman içinde uzak ve iyileşmesi zor bir yaranın parçası olduğunu hatırlatmak.
 
Üst