Blok zinciri ticaretin finansmanında çağ atlatıyor

semaver

New member
Avrupa Birliği Parlamentosu’nun gündemindeki ‘Tedarik Zincirleri ve Memleketler arası Ticaret için blok zinciri çalışmaları konusunda Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) inisiyatifi olan Blockchain Türkiye Platformu’nun çalışmaları sürüyor. Memleketler arası ticarette blok zinciri uygulamaları bir dizi webinar’da mevzunun tarafı uzmanlar, düzenleyiciler ve kesim profesyonelleri ile tartışmaya açılıyor.

Blockchain Türkiye Platformu Üretim, Lojistik ve Nakliyecilik Çalışma Kümesi tarafınca düzenlenen webinar serisinin 6’ncısı yapıldı. Blok zinciri tabanlı akreditifin tartışıldığı webinar’a Şişecam Milletlerarası Hazine Lideri Barış Gökalp, Neufi Kurucu Ortaklarından Çağın Dönmez, Dış Ticaretin Finansmanı Uzmanı ve Marco Polo Network Trade Finance Danışmanı Meral Şengöz katıldı. Garanti BBVA Gelişen Teknolojiler Kıdemli Uzmanı Dr. Aydın Akyol’un yönettiği görüşmede akreditif süreçlerinde yaşanan problemler ile Türkiye’den ve dünyadan örnek tahliller ele alındı.

‘Uluslararası Ticarette blok zinciri Uygulamaları’ ile ilgili çalışmalar yapan KPMG Türkiye Lideri Murat Alsan, blok zinciri tabanlı akreditif uygulamalarının ticaretin finansmanında ihtilal yaratacak nitelikte olduğunu söylemiş oldu. Akreditifin birden çok karşı tarafın olduğu, daima irtibat gerektiren, kapsamlı evrak süreçleri içeren maliyetli bir operasyonel süreç olduğunu belirten Alsan, “Burada temel zorluk verimsizlikleri ortadan kaldırmak, karmaşıklığı ve süreç maliyetlerini azaltmak için aktörleri ve süreçleri başarılı bir biçimde koordine etmektir. Geleneksel akreditif süreçleri 5-10 gün sürer ve yanlışa açık süreçler, ticaret müzakerelerini bir daha başlatmak zorunda kalmak riskini taşır. Bu gecikmeler hem bankalar tıpkı vakitte ticaret ortakları için maliyetler doğurur. blok zinciri nin birinci gayesi akreditif evrak sürecinin dijitalleştirmek, şirketler, ticaret ortakları ve bankalar içinde dijital defter teknolojisi aracılığıyla dataları şeffaf biçimde paylaşarak verimlilik yaratmaktır” dedi.

Blok zinciri tabanlı uygulamaların evrak işlerini büsbütün ortadan kaldırdığını, kusur ve suiistimalleri azaltmayı hedeflediğini ve maliyetleri aşağıya çektiğini vurgulayan Alsan, AB’deki başarılı uygulamaların akabinde bankaların blok zinciri ni benimseme konusunda istekli olduğunu kaydetti. Alsan, “Maliyetleri azaltmaya ek olarak iç süreçleri dijitalleştirmek ve ticari finansman ekosistemi ortasındaki irtibata standart kazandırmak için de bir tahlil olduğundan bankalar blok zincirini kullanmaya istekli” dedi.

Küçük ölçekli şirketler için fırsat

Dünya Ticaret Örgütü bilgilerine bakılırsa global ticaretin yüzde 80’inin ticari finansmana yahut kredi sigortasına dayandığını tabir eden Alsan, süreçteki sürat, güvenilirlik ve verimliliğin kıymetine dikkat çekti. Alsan şu biçimde konuştu: “Akreditiflerle ilgili konvansiyonel süreçler 5-10 gün sürebilir. Avrupa’daki bir örnek uygulamada akreditif süreci bir günde tamamlandı. Ticari süreç mühletinin kısaltılması envanter, dolaylı iş gücü ve ulaşım maliyetlerini de azaltacak. En kıymetli tarafı da blok zinciri teknolojisi bir ticari finansman aracı olarak akreditifi daha verimli hale getirecek ve kullanmasını artıracak. Bu yarar tüm ihracat yelpazesinde hissedilecek ve bilhassa ticari finansmana erişim zorluğu çeken küçük ölçekteki şirketleri etkileyecek. Artan kullanım gelişmekte olan ülkelerin ve daha küçük şirketlerin ihracat oranlarının artmasını sağlayacak. Ticaret ekosistemindeki tüm iştirakçiler bu sistemi gerçek biçimde benimsediğinde ticari finansman işletme maliyetleri yüzde 50-70 oranında azalabilecek” dedi.

Webinar’a BCTR Youtube kanalı üzerinden ulaşmak mümkün.


Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst