Çalışma: “Avrupa elektrikli otomobiller için pillerde bağımsız hale gelebilir”

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Şimdiye kadar durum oldukça açıktı: elektrikli arabalardaki pil hücrelerinin çoğu Çin’den geliyor. Avrupa çevre şemsiye kuruluşu Transport & Environment (T&E) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu kısa vadede değişmeyecek, ancak orta vadede Avrupa’nın bağımsız olma şansı var.


Üretimin ABD’ye taşınması yakındır


T&E, AB düzeyinde daha fazla destek çağrısında bulunuyor. Avrupa devletler topluluğu, Çinli üreticilerin lityum-iyon pillerine olan bağımlılığını 2027 yılına kadar sona erdirebilir. Ancak, İsveç şirketi Northvolt gibi pil üreticileri, yüksek sübvansiyonlar nedeniyle kendilerini eskisinden daha fazla ABD’ye yönlendirebilir.


T&E Almanya patronu Sebastian Bock, “Bugünden AB’de kullanılan lityum-iyon pillerin yarısı da burada üretiliyor. Ancak Enflasyonu Düşürme Yasası oyunun kurallarını değiştirdi” dedi. “Avrupa’da daha fazla mali kaynak sağlanmalıdır, yoksa planlanan pil fabrikalarını ve istihdamı Amerika’ya kaptırma riskine gireriz.”

Yatırımlar şu anda belirsiz


Enflasyon Azaltma Yasasında ABD, elektrikli otomobil ve pil üreticilerine ABD’ye yatırım yapmaları halinde önemli sübvansiyonlar vaat etmişti. Avrupa’da Çinli endüstri devi CATL, Samsung SDI’dan Koreliler ve Northvolt’tan İsveçliler gibi pil üreticileri milyarlarca dolarlık yatırım açıkladı. Volkswagen, Mercedes ve Stellantis gibi otomobil üreticileri de pil hücresi üretim tesislerine yatırım yapıyor. BMW gibi diğer şirketler, pil tedarikçilerinden büyük ölçekte sipariş veriyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın destek paketi ile güç dengesi ABD’ye kayma tehdidinde bulunuyor. Northvolt’un planlanan fabrikasını planlandığı gibi Schleswig-Holstein’da inşa edip etmeyeceğine dair şüpheler var. T&E, ortak tahvil ihracı yoluyla finanse edilecek bir Avrupa tanıtım fonu çağrısında bulunuyor. Yalnızca elektrikli arabalar, piller ve yenilenebilir enerjiler gibi Enflasyon Düşürme Yasası tarafından da sübvanse edilen ürünler bu fondan fon almalıdır. T&E’ye göre, diğer fonlama araçlarında görülen yavaş fon çekişini önlemek için fonların doğrudan şirketlere akması gerekiyor.(mfz)Haberin Sonu
 
Üst