Cartel Office, çevrimiçi dergi kiosku Readly’nin devralınmasını onayladı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Federal Kartel Ofisi, dijital dergi hizmeti Readly’nin devralınmasına onay verdi. Anlaşma üç taraflı bir anlaşma. İsveçli medya grubu Bonnier, Stockholm merkezli Readly International’ın tüm hisselerini satın almayı planlıyor. Bonnier de Fransız Cafeyn Group ile Cafeyn’in daha sonra Readly’nin uluslararası işini devralması konusunda anlaştı. Federal Kartel Ofisi, ilk aşamada Cafeyn’in bu devralımını temize çıkardı.


Basın ürünleri için toplu abonelik


Readly, gazete ve dergi alanında Spotify veya Netflix’e benzer bir iş modeli izleyen bir dijital hizmettir. Akıllı telefonlar ve tabletler için uygulama, ayda on iki Euro’nun biraz altında bir fiyata binlerce dergiye ve dergiye erişim sunuyor. Ayrıca “NZZ” gibi seçilmiş birkaç günlük gazetenin ve Axel Springer yayınevinin (“Welt”, “Bild”, “BZ”) bir dizi başlığının dijital baskılarına da erişebilirsiniz.


Federal Kartel Ofisi Başkanı Andreas Mundt, müzik ve video akışında sabit oranlı modellerin yerleştiğini açıkladı. “Basın ve dergi başlıkları için dijital dağıtım kanalları hâlâ değişiyor. Readly’nin Almanya’daki güçlü konumu nedeniyle birleşmeyi dikkatle inceledik ve sonuç olarak onayladık.” Cafeyn’in henüz Almanya’da bu alanda faaliyet göstermemiş olması da onay lehine konuştu.

Aralık ayında Bonnier, hisse başına on iki İsveç kronu (yaklaşık 1,10 Euro) tutarında bir devralma teklifi sundu. Teklifin tahmini toplam değeri 455 milyon kron (yaklaşık 42 milyon Euro).


(mho)Haberin Sonu
 
Üst