Çevrimiçi reklamcılıkta hakimiyet: ABD hükümeti muhtemelen Google’a karşı bir sonraki davayı planlıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ABD Adalet Bakanlığı, grubun çevrimiçi reklamcılık pazarındaki hakim konumu nedeniyle bu hafta sonunda Google’a karşı bir antitröst davası açmayı planlıyor. Bu, ABD finans dergisi Bloomberg tarafından bildirildi. Bu, ABD hükümetinin Google’a karşı açtığı ikinci antitröst davası olacak ve ilki eski Başkan Donald Trump döneminde açılacak. İddiaların şu anda tam olarak nasıl olduğu bilinmiyor, ne ABD Adalet Bakanlığı ne de Google şu ana kadar rapor hakkında yorum yapmadı. Ancak muhtemelen Google’ın satışlarının %80’ini oluşturan reklam işiyle ilgili olacak.


İlk büyük dava açıldı


Çevrimiçi reklamcılık, son zamanlarda reklam gelirleri düşüyor olsa da, Google’ın işinin temel dayanağıdır. Grup, birbirlerine karşı teklif veren reklamverenlere web sitelerinde reklam alanı satmaktadır. Reuters, her iki tarafın da geçmişte Google’ın reklam alanı sağlayıcılarına ne kadar para gittiğini ve Google’ın ne kadarını elinde tuttuğunu şeffaf hale getirmediğinden şikayet ettiğini açıklıyor. Aynı zamanda, grup hala piyasadaki açık ara en büyük sağlayıcıdır. Bloomberg, grubun kendisinin Amazon, Meta ve Microsoft’un yanı sıra AT&T ve Comcast’ten büyük bir rekabet olduğunu defalarca savunduğunu ekliyor.


Bloomberg’e göre ABD hükümeti, 2020’de Google’a karşı sonbaharda mahkemeye gidecek olan antitröst davalarını başlattı. Davada Adalet Bakanlığı, şirketi çevrimiçi aramadaki hakimiyetini kötüye kullanmak, rekabeti bastırmak ve böylece tüketicilere zarar vermekle suçladı. Web aramasına ek olarak, Android mobil işletim sistemi ile de ilgilidir. Google, davayı “son derece kusurlu” ve “tüketicilere yardımcı olmadığı” gerekçesiyle reddetti. Dava, 2001’de sona eren Microsoft antitröst davası kadar önemli olabilir.


(mho)Haberin Sonu
 
Üst