ChatGPT: Bertelsmann patronu “hevesli” bir kullanıcı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Medya grubu Bertelsmann’ın CEO’su, ChatGPT’nin “hevesli” bir kullanıcısı olarak ortaya çıktı. Financial Times’a konuşan Thomas Rabe, AI teknolojisinin işini daha kolay ve daha iyi hale getirdiğini söyledi. Yapay zeka teknolojisi, “güncel kalmamız ve potansiyelini ve tehlikelerini anlamamız koşuluyla” iyilik için kullanılabilir. Rabe, bunun yaratıcı endüstri için yeni bir bölge olduğunu söyledi. AI kullanarak yeni içerik üretmek için mevcut sanat eserlerini kullanmak, telif hakkı yasalarını ihlal edebilir. Ancak aynı zamanda, yazarlar ChatGPT ve Co.’yu kendi çalışmalarıyla eğitebilir ve ardından yeni bir şeyler ürettirebilirler.


Sadece telif hakkında endişelen


Financial Times konuşmayı şöyle özetliyor: Rabe pek endişeli görünmüyor. Geçtiğimiz aylarda özellikle sanat dünyasından ChatGPT veya Midjourney gibi AI oluşturucular hakkında çok sayıda eleştiri ve uyarı geldi. Bertelsmann patronu, kendisini grup genelinde yapay zeka teknolojisi anlayışına adadığını açıkladı. Bertelsmann’da, diğer şeylerin yanı sıra, yazılımın TV fragmanları için fon müziği seçtiği veya altyazı ürettiği bağlamında halihazırda birkaç proje var. Aynı zamanda Rabe, AI tarafından üretilen kitapların ve çevrimiçi makalelerin yayılmasının yalnızca yerleşik kaynakların değerini artırabileceğine de inanıyor.


Rabe, gazeteyle ilgili olarak son birkaç haftadaki yapay zeka yutturmacasının çeşitli yönlerine atıfta bulunuyor. Amazon ve edebiyat dergileri şimdiden yapay zeka metinleriyle dolup taşıyor ve Almanya’da dergilerin bir yapay zeka tarafından oluşturulan basılı içeriğe sahip olduğu en az iki vaka yaşandı. Yapay zeka tarafından üretilen sanat eserleri için sergiler düzenlendi ve otomatik olarak oluşturulan müzik de heyecan yarattı. Rabe için yapay zeka hakkındaki en önemli sorular telif hakkı korumasıyla ilgili, ancak genel olarak teknolojinin potansiyeli ondan daha ağır basıyor. Kendisi zaten ChatGPT’ye yapay zekanın yayıncılık endüstrisi için ne gibi sonuçları olacağını sormuştu ve yanıt “olağanüstü bir metindi”: “Oldukça ayrıntılıydı ve her şeyi noktasına getirdi.”


(mho)Haberin Sonu
 
Üst