Christian Balzano’nun hayali topografyası “Out of the World”

semaver

New member
Eşzamanlılığın büyük sosyal ve kültürel temaları kelimelere ve yansımaya dayanır, ancak aynı zamanda küreselleşmeyi, iklim değişikliğini, seçimlerimizin çevre üzerindeki etkisini, eşitsizlikleri görünür, kırılmaları, göçleri gerçek, yapay hale getirmek için imge ve resmi kullanan ifade biçimleri bulur. ve hayali sınırlar.

Memleketi Livorno’dan ve Toskana sahilinden Christian Balzano’nun sanatı, Tiren Denizi’nin açık alanlarında doğal bir çıkış yolu buluyor ve aynı zamanda projeksiyonlarında fantastik, çağrışımlar yaratmayı başaran haritalar ve kartografilerle fiziksel profilini yeniden keşfediyor. önermeyi başardığı ve gezegendeki insani ve politik çatışmaların sınırlarını ifade eden bu satırlarda gerçek olan perspektifler için.

Bu, Skira’nın Toskana Bölgesi’nin himayesinde Floransa Metropolitan Şehri tarafından tanıtılan ve 12 Mart’a kadar Floransa’da Palazzo Medici Riccardi’de açık olan ve Palazzo Strozzi Sacrati tarafından sunulan yeni kişisel sergisi “Fuori dal Mondo”nun kataloğunu anlatıyor. yazar, küratör Marco Tonelli, MUSE Bilimsel Koordinasyonundan Valentina Zucchi, yeni Rossana Vakfı’nın Direktörü Sara Tagliagalagamba ve yayıncı Alessandro Bonfanti, Casa d’Arte San Lorenzo’dan Roberto Milani ve gazeteci Riccardo Ferrucci ile birlikte. sanat eleştirmeni.

Dinin çoğulluğundan kirlenmiş doğaya kadar farklı bir temayla belirlenen altı aşamaya ayrılan serginin katalogu, Balzano’nun çalışmalarının en önemli anlarına işaret eden sadık bir yorumcu: altmış altı eski ve otuz üç yeni ülkede hayal gücünün bayrakları, krizleri ve bölünmeleri sembolize eden sınır çizgileri var, işlerin bir jeopolitiğin ifadesi haline geldiği, renk, kumaş, kumaş dünyalarının icat edildiği, çatışmaların canlılığını ve dramasını simgesel olarak elin yönlendirdiği bir yolda ifade ettiği bir yer. geleceğin gücüne ve haritalardaki şeyleri yeniden keşfetme yeteneğine atıfta bulunan küçük bir kızın, zamanın ve olayların geçişine kayıtsız yetişkinler tarafından sonsuza dek geri döndürülemez bir şekilde çizilmiş gibi görünüyor.

Bu nedenle, Balzano’nun sanatsal dili, Sara Taglialagamba’nın sözleriyle, “tam da trajedi haberlerinin denizden geldiği bu zor günlerde, bizi harekete geçiren ve sorumluluk çağrısı yapan sosyal ve politik mesajında buluyor. somutluk”

Gezegenin büyük sorularına yönelik “küresel” duyarlılıkta, Balzano’nun çalışmaları, Toskana’nın denize bakan derin köklerine bir övgü olarak, yeni teknikler ve eski malzemeler kullanılarak hayata geçiyor: dünya dinleri oyulmuş ve oyulmuş. Görünüşlerinde bin yıllık Akdeniz uygarlıklarının izlerine atıfta bulunan heykelsi mermer semboller, sanki fiziksel olarak deniz suyuna batırılmış tuvaller ve kumaşlar, mübadeleden, ticaretten, göçlerden, mübadelelerden, uzak nüfusların karaya çıkarılmasından bahseden deniz yollarının görünür izleri haline geleceklermiş gibi. kimin adını ve kaderini bilmiyoruz.

Balzano’nun sanatsal dili doğrudan ve anında herkese hitap ediyor – Valentina Zucchi’nin altını çizdiği gibi – “ve evrensel ve aynı zamanda derin bir Toskana modernliğiyle çağdaşlığını Palazzo Medici Riccardi’nin Rönesans mekanlarına yerleştirmek için bir fırsattı”.

Fuar için bilgi ve rezervasyon
+39 055-276 0552/ [email protected]
 
Üst