DOGE, XRP, BTC ve Bu 5 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri!

kunteper

Member
ABD Dolar Endeksi (DXY) son vakit içinderda eğilimine girdi. Bu eğilim, SPX ve kripto para piyasası için bir nimet olabilir. Piyasadaki son durum DOGE, XRP, BTC ve 5 seçili altcoin için hangi düzeylere işaret ediyor, gorelim.

Hisse senedi, ABD dolar, DOGE ve kripto paralar ne durumda?

2022’de S&P 500 endeksi (SPX) %19,4 düştü ve Nasdaq %33,1 ile 2008’den bu yana en berbat performanslarını sergilediler. Kripto piyasası da Bitcoin ile vahim bir yıl geçirdi. Buna karşılık, inançlı bir liman olarak algılanan ABD doları, 2015’ten bu yana en âlâ performansını sergileyerek yaklaşık %9 yükseldi.

Bu ortada, 2023 kripto para piyasası için görünür birkaç yeşil filiz var. Çoklukla Bitcoin ile karşıt korelasyon ortasında hareket eden ABD Dolar Endeksi (DXY) tepeye ulaşmış olabilir. Bu da makul kripto para ünitelerinin bir taban oluşturmaya yakın olma mümkünlüğünü artırıyor.


Peki, üstteki ortamda ABD Dolar Endeksi düzeltmeye devam edebilir mi ve bu riskli varlıklara yarar sağlar mı? Öğrenmek için analist Rakesh Upadhyay’ın teknik tahlillerine göz atalım.

SPX

SPX grafiğinde ayılar, geçen hafta düzeltmeyi uzatmaya çalıştı fakat boğalar 3.764 düzeyini müdafaayı başardı. Bu da boğaların S&P 500 endeksinde daha yüksek bir taban oluşturmaya çalıştığını gösteriyor.


3.880’lik 20 günlük EMA aşağı hakikat eğiliyor ve RSI 45’e yakın, bu da ayıların yavaşça bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Boğalar üstünlük kazanmak istiyorsa, fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarmak zorunda kalacaklar. Bu durum, ayıların bir daha kuvvetli bir savunma oluşturabileceği düşüş trendi çizgisine muhtemel bir toparlanma için kapıları açabilir. Alıcılar, potansiyel bir trend değişikliğine işaret etmek için bu direnci delmek zorunda kalacaklar.

Aksine, fiyat 20 günlük EMA’dan düşer ve 3.764’ün altına düşerse, satış ağırlaşabilir ve endeks 3.650’ye düşebilir.

DXY

Alıcılar, 28 Aralık’ta ABD Dolar Endeksi’ni 20 günlük EMA’nın (104) üzerine çıkarmaya çalıştı, lakin ayılar yerlerini korudular. Bu da hassaslığın negatife döndüğünü ve yatırımcıların rahatlama rallilerinde satış yaptığını gösteriyor.


Ayılar, 30 Aralık’ta fiyatı 103.44’lük acil dayanağın altına çekerek düşüş trendinin bir daha başladığını gösterdi. Endeks sonrasındasında 102’ye düşebilir ve akabinde ruhsal açıdan değerli olan 100 düzeyine ulaşabilir. Fiyat mevcut düzeyden yükselir ve 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, bu olumsuz görüş yakın vadede geçersiz olabilir. Endeks ondan sonrasında 50 günlük sıradan hareketli ortalamaya (106 dolar) yükselebilir.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin son birkaç gündür 16.256 dolar ile 17.061 dolar içinde dalgalanıyor. Bu sıkı konsolidasyon, boğalar ve ayılar içindeki kararsızlığı gösteriyor.


20 günlük EMA (16.777 dolar) düzleşiyor ve RSI orta noktanın çabucak altında, arz ve talep içinde bir istikrar olduğunu gösteriyor. Bir daha sonraki trend hareketinin, fiyat aralıktan çıktıktan daha sonra başlaması olası. Fiyat 16.256 doların altına düşerse, satış hızlanabilir ve BTC fiyatı kritik dayanağı 15.476 dolardan bir daha test edebilir.

Alternatif olarak, fiyat 17.061 doların üzerine çıkarsa, BTC fiyatı hızlanarak 18.388 dolardaki genel dirence tırmanabilir. Bu düzey bir daha boğalar ve ayılar içinde çetin bir gayrete sahne olabilir. Farklı analistlerin varsayımlarına Kriptokoin.com‘un bu yazısında yer verdik.

Ethereum (ETH)

Boğalar ETH fiyatını harekete geçirmekte başarısız oldu. Son birkaç gün ortasında hareketli ortalamaların üzerinde, fakat ayılara yer bırakmamış olmaları cüret verici bir işaret.


Bu durum, boğaların fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarmak için bir sefer daha teşebbüste bulunacağını gösteriyor. Başarılı olurlarsa, ETH fiyatı 1.352 dolardaki sert genel dirence yükselebilir. Ayıların bu seviyeyi büyük bir uğraşla muhafazası olası.

Boğalar, hareketli ortalamalardaki genel mahzuru aşamazsa, ETH fiyatı 1.150 dolarlık kritik dayanağa düşebilir. 1,150 dolar, boğaların muhafazası gereken değerli bir düzey zira bunun altında bir kırılma, amacı 948 dolar olan bir baş ve omuzlar formasyonunu tamamlayacak.

BNB Coin (BNB)

BNB son birkaç gündür 250 dolar kırılma düzeyinin yakınında süreç görüyor. Bu da ayıların seviyeyi dirence çevirmeye çalışırken, boğaların fiyatı tekrar üzerine çıkarmaya çalıştığını gösteriyor.


Bu dar aralıklı hareketin uzun mühlet devam etmesi pek mümkün değil. Fiyat dar aralıkta ne kadar uzun mühlet kalırsa, sonuncu kırılma o kadar kuvvetli olur. Alıcılar fiyatı 250 ila 255 dolar genel direnç bölgesinin üzerine çıkarırsa, BNB fiyatı 50 günlük 270 dolara yükselebilir. Bu düzey küçük bir mahzur olarak hareket edebilir fakat aşılırsa fiyat 300 dolara yükselebilir.

Bu ortada ayıların öteki planları da olabilir. Genel sarfiyat bölgesini muhafazaya ve fiyatı 236 doların altına düşürmeye çalışacaklar. Bunu yaparlarsa, BNB fiyatı 220 dolara ve akabinde 200 dolara düşebilir.

XRP (XRP)

XRP simetrik üçgenin takviye çizgisinin altına düştü ve 0,30 dolardaki kuvvetli dayanağın altına geriledi. Uzun kuyruklu mum, boğaların agresif bir biçimde 0,30 dolara düşüşü satın aldığını gösteriyor.


XRP fiyatı çabucak sonrasında üçgene bir daha girdi ve boğalar, fiyatı 0,35 doların üzerine çıkararak ivme kazanmaya çalışıyor. Bunu yaparlarsa, XRP fiyatı direnç çizgisine ulaşabilir. Boğalar bu düzeye yükselirse, fiyat 0,42 dolara sıçrayabilir.

Tersine, fiyat 20 günlük EMA’nın üzerinde kalmayı başaramazsa, ayıların her rallide satış yapmaya devam ettiğini gösterecek. Ayılar ondan sonrasında fiyatı üçgenin dayanak çizgisinin altına düşürmek için tekrar çabalayacaktır.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin fiyatı 30 Aralık’ta kırıldı ve 0,07 dolarlık takviyenin altında kapandı. Fakat bunun bir ayı tuzağı olduğu kanıtlamış oldu. Boğalar daha düşük düzeylerde alım yaptı ve fiyatı 31 Aralık’ta tekrar 0,07 doların üzerine çıkardı.


Alımlar 2 Ocak’ta daha da arttı ve boğalar fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine fırlatarak pozisyonlarını güçlendirmeye çalışıyor. Bunu başarabilirlerse, DOGE fiyatı 0,08 dolar civarındaki dirence meydan okuyabilir. Bu düzeyin üzerinde bir kırılma, agresif ayıların stop-loss’unu tetikleyerek kısa vadeli bir sıkışmaya niye olabilir. DOGE sonrasındasında 0,11 dolara tırmanabilir.

Fiyat mevcut düzeyden aşağı inerse ve 30 Aralık’ta yapılan gün içi düşük düzeyin altına inerse, bu olumlu görüş boşa çıkabilir. DOGE çabucak sonrasında 0,05 dolara yakınındaki ana takviyeye düşebilir.

Cardano (ADA)

Cardano, toparlanmaya başladı ve fiyat 0,26 dolara yaklaşıyor. RSI’daki olumlu sapma, satış baskısının azalıyor olabileceğini gösteriyor.


20 günlük EMA, takip edilmesi gereken değerli bir düzey. Alıcılar bu direnci aşarsa, ADA fiyatı 0,29 dolar kırılma düzeyine yükselebilir. Bu düzey de ölçeklenirse, düşüş trendi çizgisine dokunabilir.

Aksine, fiyat 20 günlük EMA’dan bir sefer daha düşerse, ayıların daha yüksek düzeylerde etkin olduğunu gösterecek. ADA çabucak sonrasında alıcıların düşüşü durdurmak için devreye girebileceği dayanak sınırına düşebilir.

Polygon (MATIC)

MATIC 30 Aralık’ta 0,75 doların altına düştü, lakin ayılar avantajdan yararlanamadı ve fiyatı 0,69 dolarlık kritik dayanağa çekemediler.


Boğalar, hareketli ortalamalarda satışla karşı karşıya kalabilecek bir rahatlama rallisi başlatmaya çalışıyor. Fiyat bu dirençten aşağı dönerse, daha yüksek düzeylerin ayılar tarafınca satışları çektiğini gösterecek. Bu da 0,69 dolara düşme mümkünlüğünü artırabilir.

Öte yandan, boğalar fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarırsa, MATIC fiyatı 0,97 dolara yükselebilir. Bu düzey bir daha kuvvetli bir bariyer bakılırsavi nazaranbilir, lakin boğalar bunu aşarsa bir daha sonraki durak muhtemelen 1,05 dolar olacaktır.

Litecoin (LTC)

Litecoin, Ocak’ta hareketli ortalamaların ve genel direncin üzerine çıkarak 75 dolarda yükseldi. Bu da alıcıların denetimi ele geçirmeye çalıştığını gösteriyor.


Fiyat 75 doların üzerinde kalırsa, LTC 85 dolara yükselebilir. Bu düzey küçük bir direnç olarak hareket edebilir, lakin aşılırsa fiyat hızlanabilir ve ruhsal olarak hayati değer taşıyan 100 dolar düzeyine fırlayabilir. Boğalar fiyatı 75 doların üzerinde tutamazsa, parite hareketli ortalamalara düşebilir. Fiyat bu dayanaktan geri dönerse, genel direncin üzerinde bir kırılma mümkünlüğü artar. Fiyat geri döner ve hareketli ortalamaların altına düşerse ayılar avantajlı olacak.


Yatırım Tavsiyesi Değildir.
 
Üst