Eğitim bütçesi, son dokuz yılın en düşük düzeyinde

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Eğitim Islahatı Girişimi’nin (ERG), yayımladığı ‘Eğitim Yönetişimi ve Finansmanı’ raporuna nazaran eğitim bütçesinin merkezi idare bütçesi ortasındaki hissesi, 2021’de son dokuz yılın en düşük düzeyini gördü.

Ulusal ve milletlerarası kaynaklardan yararlanarak hazırlanan belgede, Koronavirüs salgınının gölgesinde tamamlanan 2020-21 eğitim yılı da mercek altına alındı. Evrak, Türkiye’de eğitime ayrılan kaynakların yetersizliğini bir defa daha gözler önüne serdi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, evrakta Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) dataları de yer aldı. Belgeye bakılırsa toplam eğitim bütçesi ile bir arada MEB bütçesinin merkezi idare bütçesi içerisindeki hissesi da 2016 prestijiyle düşüşe geçti. 2021 prestijiyle MEB bütçesinin merkezi idare bütçesine oranı yüzde 10,9, gayri safi yurtiçi hasılaya oranı ise yüzde 2,6 olarak kaydedildi. Raporda, MEB bütçesinin ölçüsünün artmasına rağmen merkezi idare bütçesine oranının azalmasına yönelik, “Kamu kaynaklarında yaşanan artışın eğitime ayrılan kaynaklara eşit seviyede yansıtılmadığına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulunuldu. 2012 yılından beri en düşük düzeye 2021’de gerileyen toplam eğitim bütçesinin merkezi idare bütçesine oranı 2018, 2019, 2020 ve 2021 senelerında şu biçimde gerçekleşti:

2018: 17,7
2019: 16,8
2020: 16,2
2021: 15,7

MEB bütçesi en düşük düzeyde

2021 yılında MEB bütçesinin toplam eğitim bütçesi içerisindeki hissesi ise yüzde 1,3 azalarak yüzde 69,3 oldu. Bu azalmayla birlikte MEB bütçesinin hissesi 2019’dan beri en düşük düzeye indi. YÖK, ÖSYM ve KYK üzere kurum ve kuruluşların bütçe artış oranı, MEB bütçesinin artış oranının üzerine çıktı.

Kamu harcamaları düşük özel harcamalar yüksek

Belgede, 2017 yılına ilişkin karşılaştırılabilir bilgilerin yer aldığı milletlerarası kıymetlendirme raporlarından kesitler de paylaşıldı. Türkiye’de eğitimde kamu harcamalarının oranının öbür ülkelere bakılırsa düşük, özel harcamaların oranının ise yüksek olduğu belirtilerek “OECD ve G20 ülkeleri içinde Türkiye, yüzde 73,2’yle kamu eğitim harcamalarının en düşük olduğu ikinci ülkedir” denildi.