Endüstri, Avrupa Patent Ofisi’ni eleştiriyor: İnceleme çok yüzeysel

Bilgin

Global Mod
Global Mod


  1. Endüstri, Avrupa Patent Ofisi’ni eleştiriyor: İnceleme çok yüzeysel

Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) yönelik eleştiriler endüstriden geliyor. Şu anda 21 şirketten oluşan bir girişim, patent incelemesinin kalitesiyle ilgileniyor. Endüstri Patent Kalite Tüzüğü (IPQC) girişimini başlatan Siemens’in patent başkanı Beat Weibel, dpa ile yaptığı bir röportajda, “EPO’nun öncelikle mümkün olduğu kadar çok patenti işlemekle ilgili olduğu izlenimine sahibiz” diyor. Muayene görevlileri artan üretim baskısına maruz kalıyor ve bu nedenle artık yeterince derinlemesine inceleme yapamıyor.


“Sınavın kalitesi düşüyor”


Weibel, “Bir patent başvurusu için iş yükünün ortalama olarak arttığını görsek de, EPO’da işlerin giderek daha hızlı ilerlemesi gerekiyor” diye açıklıyor. “Bu bizi endişelendiriyor çünkü sınavın kalitesi düşüyor.” EPO’dan denetçilerin zaman bütçesi hakkında kesin rakamlar alamadığını söylüyor. “Ancak, denetçilerin sayısından ve verilen patentlerin sayısından bir çıkarım yaparsanız, sonuç, son on yılda yaklaşık yarılanmadır.”


Yine IPQC’ye ait olan Bayer’in patent başkanı Jörg Thomaier de Weibel’in endişelerini paylaşıyor. “EPO, incelemesi uzun zaman aldığı için bir üne sahipti. Son yıllarda, odak noktasının test yerine hıza kaydığı izlenimine sahibiz” diyor. “Artık daha hızlı, ancak patent temyiz işlemlerinde iptal oranı arttı.”

Böyle bir iptal, patent başvurusu sahibi için son derece elverişsizdir. Thomaier, “Bayer gibi bir şirket için patentler son derece önemlidir” diye vurguluyor. “Önemli olan miktar değil, ama -gerekirse- onları uygulayabilirim ve bir teftişin ilk rüzgârında devrilmezler.” IPQC’ye de katılan İsviçreli şirket Roche, “Bir endüstri olarak güvenilir patentlere güveniyoruz. Araştırmamıza yatırım yapmanın temeli budur” diyor.

Bütünlük eksikliği


Siemens, Avrupa Patent Ofisi’ndeki en büyük başvuru sahiplerinden biridir. Geçen yıl Münih merkezli grup, EPO’ya başvuranlar arasında altıncı, Avrupa şirketleri arasında Ericsson’un ardından ikinci sıradaydı. İsveçliler de IPQC üyesidir. Oradaki Patent Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gabriele Mohsler, “Denetim görevlilerinin işlerini yapmak için daha fazla zamanları olsaydı, patentler giderek daha karmaşık hale geliyor,” diyor. “Bireysel vakalarda, araştırmanın yeterince kapsamlı bir şekilde yürütülmediğini de gördük.”


Ancak genel olarak, değerlendirmeleri o kadar kritik değil: “Temel olarak, EPO’daki kalitenin iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak bunun düşmesini istemiyoruz ve bazı alanlarda daha yüksek de olabilir” diyor Mohsler.

Bayer’den Thomaier de aynı fikirde: “Küresel bir karşılaştırmada, EPO’nun kalitesi fena değil. Ancak eskisinden, yani açık altın standardından çok uzakta. endüstri.” Onun gözünde önemli bir çözüm: daha fazla personel. “Daha fazla başvuru, daha fazla denetçi gerektirir” diye vurguluyor. Kapasitenin şu anda yeterli olmadığını düşünüyoruz” dedi.

EPA eleştiriyi reddediyor


EPO’da ise patent araştırmalarının kalitesinin “her zaman birinci önceliğe sahip olduğu” sorulduğunda vurgulanıyor. Pek çok ülke, çalışmalarını “patent kalitesi için küresel bir ölçüt” olarak değerlendirdi. Bu aynı zamanda, EPO’nun “patent uzmanları arasında her zaman birinci sırada yer aldığı” “önde gelen fikri mülkiyet dergileri” anketlerine de yansımıştır. Ancak, IPQC tarafından kullanılan bazı rakamlar yanlıştır.

Patent Ofisi ayrıca Daimi Danışma Komitesinin 40 ülkeden 74 üyeden oluşan kendi kalite çalışma grubuna sahip olduğuna da dikkat çekiyor. Buna ek olarak, geçen Ekim ayında “patent verme sürecinin her aşamasında yüksek kalite ve üstün performans taahhüdümüzü ortaya koyan” yeni bir kalite tüzüğü yayınlandı.


(mho)Haberin Sonu
 
Üst