Ev ofis: Tam zamanlı ofis çalışması söz konusu olduğunda Almanya liderdir

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Pandemi nedeniyle çalışma alışkanlıklarında meydana gelen değişikliğin üzerinden yaklaşık üç yıl geçtikten sonra, olası kalıcı değişimlerin daha net bir tablosu ortaya çıkıyor. 2022’de Almanya’da bilgi çalışanlarının neredeyse yarısı (yüzde 49) tamamen şirket içi ofiste çalışıyordu. Bu 2021 ile aynı değer. 2022’de neredeyse yüzde 9 faaliyetlerini tamamen evden gerçekleştirirken, bir önceki yıl için bu rakam yüzde 23 idi. Bu, ABD pazar araştırma şirketi Ipsos tarafından video konferans sağlayıcısı RingCentral adına Eylül sonu ile Ekim 2022 ortası arasında Almanya’da toplam 1001 çalışanla yapılan bir anketin sonucudur.BT endüstrisindeki işler ve iş teklifleri için Haberler online’daki iş piyasasına da bakın:Buna bağlı olarak şirket içi ofis ile uzaktan çalışma arasındaki değişim önemli ölçüde arttı. Geçen yıl yüzde 42’ye kıyasla 2021’de yalnızca yüzde 28’i hibrit çalışma modellerini kullandı. Ofiste çalışanların istikrarlı yüzdesinin yanı sıra hibrit çalışanların artan oranı, pandemi sırasında uzaktan çalışan birçok çalışanın artık dönüşümlü modele geçtiğini gösteriyor. Bu ülkede özellikle Y Kuşağı ve Z Kuşağı ofis çalışanlarının şirkette giderek daha fazla bulunması şaşırtıcı: 21 ila 34 yaşındakilerin yaklaşık yüzde 59’u kendilerini bu iş modeliyle ilişkilendiriyor. Daha yaşlı çalışanlar buraya yüzde 50 geliyor.

Hibrit model tercih edildi


Araştırmacılar, “bilgi işçileri”ni, çoğunlukla entelektüel işlerini bilgisayar ve internet erişimi olan hemen hemen her yerden yapabilen katılımcılar olarak tanımlıyorlar. Bu alandaki yerel çalışanların yüzde 53’ü şirketlerinin ofise dönme yönergelerini olumlu buluyor. Neredeyse yüzde 55’i de kendilerini mevcut iş ilişkilerinden memnun olarak tanımlıyor. Ancak katılımcıların yüzde dokuzundan biraz azı her iş günü ofise gitmek istediğini belirtti. Yüzde 16’sı hiç orada olmamayı tercih ediyor. Büyük çoğunluk (yüzde 75) hibrit modeli savunuyor ve haftada birkaç gün (yüzde 35) operasyonda olmayı tercih ediyor.


RingCentral ayrıca karşılaştırmalı çalışmaya dahil edilen diğer büyük Batılı sanayileşmiş ülkelerde de çalışanlara sahipti. Bilişim sektöründe kalıcı olarak daha az insan çalışıyor: Avustralya’da yüzde 46, ABD’de yüzde 41, Fransa’da yüzde 39 ve İngiltere’de sadece yüzde 37. Bu grubun lideri Almanya’dır. Diğer ülkelerde de hibrit çalışma modellerinin tercihi yüzde 63 (ABD) ile yüzde 79 (Fransa) arasında çoğunlukta. Ofise gitme isteği Amerika Birleşik Devletleri’nde en düşük seviyede: Ankete katılanların dörtte birinden fazlası şirkette çalışmaktan tamamen kaçınmak istiyor.


(aks)Haberin Sonu
 
Üst