FED taperinge başlamadan

Felaket

New member
25 Mar 2021
225
0
1
ABD’de geçen hafta açıklanan Ekim ayı TÜFE dataları daha sonrasında tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş ve dolar endeksinde yaşanan güçlenme ile bir arada piyasalarda FED’in varlık alımı azaltımını hızlandıracağına yönelik bekleyişler oluşmaya başladı. Dünde en şahin FED liderlerinden Bullard, çekirdek PCE verisinin devasa yükseklikte olduğunu ve FED’in de gelecek birkaç görüşmede daha şahin hareket etmesini söylemiş oldu. Ayrıyeten, varlık alım azaltımını ayda 15 milyar $’dan 30 milyar $’a çıkarılması durumunda 2022’nin birinci çeyreğinde faiz artırılabileceğini belirtti. Bullard daha evvel de gelecek sene iki faiz artırımı yapılmasını ve daha süratli bir varlık alımı azaltımı programı istediğini belirtmişti. Dün ABD Ekim ayı perakende satışları üçüncü ay üst üste artarak son 7 ayın en yüksek düzeyine yükseldi. Perakende çekirdek bilgilerine bakıldığında pek kuvvetli bir tüketim olduğu göze çarpıyor. ABD’de Ekim ayı sanayi üretim sayıları aylık %0.7 artış beklentisine karşılık %1.6 artış gösterdi. kuvvetli gelen enflasyon ve büyüme bilgileri, ilerleyen aylarda da misal varlık alımı azaltımının hızlandırılması beklentilerini oluşturabilir. Lakin, FED’in kısa vadeli enflasyonu denetim altına almak ismine gelecek enflasyon beklentilerinin bozulmasına yol açacak bir adım atması beklenmemelidir.

Dolar/TL sürat kesebilir. ABD’de dün kuvvetli gelen ekonomik datalar daha sonrasında gözler iki gün daha sonraki TCMB faiz sonucuna çevrildi. TCMB’nin bu faiz sonucu daha sonrasında bekleyişe geçebileceğini düşünüyoruz. Geçen ayki görüşmeden bu yana kur %13 artış gösterdi, TCMB kurda yaşanan bu yükseliş niçiniyle indirim alanının kalmadığını belirtip %16 faiz ile bekleyişe de geçebilir. Çok alımda olan kurda 10.30-10.40 düzeylerinde kısa vadeli realizasyonlar gelebilir.

BIST100 rallisi, bir momentum rallisi. BBVA’nın Garanti Bankası’nda istekli davet açıklaması, dün yabancı alışlarının devam etmesini sağladı. Yalnız para girişinin hudutlu pay ile kalması, dün bankaların artı kapatmasına, BIST100’ün kayıpla kapanmasına niye oldu. Bugün dünkü düşüş daha sonrasında 1677’den reaksiyon ile 1700’ün üzerine bir daha yönelim bekliyoruz.

Aralık vadeli BIST30 kontratı. Pazartesi günkü sert yükseliş hareketinin büyük kısmı, dünkü düşüş ile bir arada geri verildi. Evvelki günkü yükselişle ortalamalar süratle yükselirken, kontratın dün sert düşmesi, fiyatı ortalamalara yaklaştırdı. Bugün 1849’da bulunan düzeltme noktası ile 1850’den yükselen kırmızı ortalamanın takviye olmasını bekliyoruz. 1880-1882 direnç bölgesinin gün içerisinde kırılması, dünkü düşüşün düzeltmesini başlatabilir.

Aralık vadeli Dolar/TL. 10.40 direnç noktasının kırılması, yükselen ana kanal direncimiz 10.55 düzeyini amaç haline getirmiştir. Trend göstergelerin geçmişte yaptığı zirve noktalarını geçememiş olması, 10.55 kanal direncinden kar realizasyonun gelebileceğini düşündürmektedir. 10.40 dayanağının kırılması daha erken bir kar realizasyonun başlamasına niye olabilir.

Kaynak: ÜNLÜ & Co
Hibya Haber Ajansı