Fed’in faiz sonucu ne olacak? Dolar endeksi 20 yılın tepesinde

Adanali

New member
Küresel piyasaların bugünkü en değerli gündem unsuru Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz sonucu olacak. Karar öncesinde ABD Doları 20 yılın en yüksek düzeylerinde süreç görüyor.

EN AZ 50 BAZ PUANLIK ARTIŞ MASADA


Banka, mart ayında siyaset faizini 25 baz puan yükseltmiş, 3 yıl daha sonra birinci sefer faiz artışına gitmişti. Bu sefer en az 50 baz puanlık bir artış masada.

Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda Fed 22 yılın en sert faiz artışına imza atmış olacak. Lakin uzmanlara nazaran, 75 ya da 100 baz puanlık bir artış da sürpriz olmayacak.


YÜZDE 2’LİK ENFLASYONA DÖNÜŞ HEDEFİ

Fed Lideri Jerome Powell, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Yüzde 2’lik enflasyona geri gelmek için araçlarımızı kullanmaya kararlıyız” tabirini kullanmıştı.

Fed’in sıkı para siyaseti uygulaması, sıcak paranın dolara ya da faize yönelmesine yol açarken, bilhassa gelişmekte olan ülkeleri etkileyebiliyor.

Bankanın faiz sonucu öncesi dolar dünyada kıymet kazandı. Dolar endeksi 104 puan civarına gelerek yaklaşık 20 yılın doruğuna çıktı. Ons altın ise sert geriledi. 1850 dolar civarına gerileyen ons altın 2 buçuk ayın en düşük düzeyini gördü.


Türkiye’de bayram tatili niçiniyle piyasalar kapalı. Memleketler arası piyasalardaki süreçlerde dolar Türk Lirası karşısında 15 liraya yaklaşırken, gram altın 880 lira civarına indi.

Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir.
 
Üst