Francesco Inverni’nin “sessizliğin ressamı” Kültür sergisi açıldı

semaver

New member
Soldan, küratör Giampaolo Trotta, Fabio Inverni, sanatçının oğlu ve yeğeni, küçük Giacomo Inverni, belediye başkanı Francesco Puggelli, başkan Eugenio Giani ve belediye başkan yardımcısı Giacomo Mari

Francesco Inverni’nin “Kutsalın mütevazi tohumu” başlıklı sergisi, Poggio a Caiano belediyesi tarafından tanıtılan ve Aralık’tan geçen Şubat’a kadar Medicean ahırlarında düzenlenen Palazzo Strozzi Sacrati’de bugün açılıyor.

Küratörlüğünü Floransalı mimar ve sanat tarihçisi Giampaolo Trotta’nın üstlendiği sergi, ziyaretçilerine Inverni’nin 1950’ler ve 1980’ler arasında yarattığı Medici ahırlarında sergilenen ve Inverni’nin “ruhu” ile “ruhu” arasındaki sanatsal yolun izini süren tüm resimsel dönemleri kapsayan yapıtların bir bölümünü hayranlıkla izleme fırsatı sunuyor. ve madde”, kutsalla güçlü bağı nedeniyle “sessizliğin” olarak tanımlanır.

Başkan Eugenio Giani, “Bu, Francesco Inverni’nin sanatını geniş ve eksiksiz bir şekilde takdir etmek için olağanüstü bir fırsat” dedi. Inverni’nin çalışmaları mükemmel bir şekilde uyuyor ve otantik bir maneviyatın en derin anlamını anlamamızı sağlayan yapay olmayan saf bir güzellik mesajı getiriyor. Doğrudan kalbe giden kolay anlaşılır bir mesele. Bunun için Inverni ailesine, özellikle de Francesco’nun ünlü ressam oğlu Fabio Inverni’ye verdikleri değerli katkı ve sergiyi odalarımızda ağırlamamıza izin verdikleri için teşekkür ediyorum.”

Poggio a Caiano belediye başkanı, “Yönetimimiz ve genel olarak tüm Poggio a Caiano için, Inverni’nin eserlerini Bölge başkanlığı gibi önemli bir mekanda sergilemek büyük bir gurur kaynağıdır” dedi. Francesco Puggelli – Bölgemize ve bölgemize sanatsal ve kültürel açıdan her zaman özel ilgi gösteren Başkan Giani’ye teşekkür ediyorum. Scuderie’den Palazzo Strozzi Sacrati’ye ulaşan bu sergi, Pogge’lu büyük bir ressamın ve ayrıca belediyemizin bölgenin sunabildiği sanatsal üretimin de artabilmesi için gerçekleştirdiği kültürel zenginleştirme çalışmalarına hak ettiği değeri veriyor. belediye sınırları dışında değerlendirilmektedir. Pogge’un sanatsal mirası için kesinlikle önemli bir olay ve onun bölgesel ve ulusal panoramadaki öneminin tanınmasıdır”.

“Sergide toplanan ve katalogda ayrıntıları verilen eserler – belediye başkan yardımcısı Giacomo Mari ve Poggio a Caiano’nun kültür meclis üyesi olarak açıkladı – Francesco Inverni’nin açılışını yaptığımız “ruh ve madde arasındaki” yolculuğun sentezidir. Belediyenin yaşamının altmışıncı yıldönümünde Poggio a Caiano: Bu nedenle Poggio için özellikle önemli bir anlamı olan ve Floransa şehrinin kalbinde, Piazza Duomo’da yeniden önerebilmekten onur duyduğumuz bir sergi. mükemmel sanat”.

Francesco Winters kimdir?

1935’te Poggio a Caiano’da doğan on sekiz yaşındaki Francesco Inverni, 1953’te yeteneğini geliştirmesi için teşvik aldığı Ardengo Soffici’ye resimlerini gösterdi. Memleketi Poggio a Caiano’nun manzaraları, natürmortlarla birlikte eserlerinin ilk kahramanlarıdır.

Kutsal konular, Inverni’yi sadece farklı konulara değil, aynı zamanda fresk gibi farklı tekniklere de ilgi duymaya iten sanatsal bir yolculuğun ardından onlarca yıl sonra gelir.

Doğduğu Toskana’dan, Poggese kökenli Şilili Midia Manetti ile evlendiği uzak Şili’ye, özellikle Avrupa ve Fransa’dan geçerek sergilerken gören bir sanatçının hayatı.

Inverni, zamanının diğer sanatçılarının aksine “politik” kavramsal bir ressam değildir, eserleri açıkça öğretmek istemez, ancak sevdiği ve resimlerine kattığı ışık gibi ruhun ve anlaşılması zor bir içselliğin ifadesidir. veristi” diye yazdı küratör Trotta.

Casorati gibi ve Hopper gibi çok farklı formlarda da olsa Inverni inanç dolu bir sessizliğin ressamı. En güzel dua – bize söylemek ister gibi – duyduğu sessizliği resmetmektir. Yavaş yavaş sanatı giderek daha soyut hale geliyor, Burri’ye, Rotella’ya, Arte Povera ve Nouveau Réalisme topluluğuna duyarlı hale geliyor, 1988-1989 yılları arasında atık malzemelerle deneyler yapıyor. 1991’de Inverni henüz 55 yaşındayken Poggio a Caiano’da geçirdiği ciddi bir hastalık nedeniyle onu erken yakalayan günlerinin sonuna kadar resim yapıyor.

bilgi
Serginin yeri ve tarihi:
Palazzo Strozzi Sacrati, Piazza del Duomo 10, Floransa
22 Mart – 20 Nisan 2023
Kitaba:
Pazartesiden Cumaya 9’dan 13’e kadar 0554385616 numaralı telefonu arayın
veya [email protected] adresine e-posta gönderin
Gösteri saatleri:
Pazartesiden Cumaya 10 – 12.30 ve 14 – 16.30
cumartesi 10’dan 12.30’a
 
Üst