FTX’in kurucusu Bankman-Fried’e rüşvet suçlaması | sıcak çevrimiçi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ABD’nin Sam Bankman-Fried veya kısaca SBF aleyhindeki iddianamesi giderek daha kapsamlı hale geliyor. SBF, Kasım ayında iflas eden kripto spekülasyon firması Alameda Researchs’ün ve kripto borsası FTX’in kurumsal ağının kurucusudur. Şubat ayında federal savcılar, Bankman-Fried aleyhine Aralık ayında sundukları sekiz maddelik iddianameye dört suçlama ekledi. Salı günü, sanık ayrıca Çinli yetkililere 40 milyon dolar değerinde kripto para birimi ile rüşvet vermekle suçlanıyor.


Çin’de rüşvet yalnızca Çin’de değil, Amerika Birleşik Devletleri’nde de yasa dışıdır: Federal Yabancı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası, diğer şeylerin yanı sıra, Amerikalıların yurtdışında rüşvet vermesini önlemeyi amaçlamaktadır. Yasal olarak, savcılık SBF’yi yurtdışında rüşvet işlemek için komplo kurmakla suçluyor: komploları kanıtlamak daha kolay çünkü bir grup failin hangi üyesinin suçun hangi yönünü fiilen gerçekleştirdiği veya bundan sorumlu olduğu önemli değil. Sadece yasadışı katılım belirleyicidir.

40 milyonun bir milyar çaldığı söyleniyor


İddianameye göre bu, Çin’de Alameda Research ile birlikte hareket eden şüpheli bir suçluya yönelik bir Çin soruşturmasıdır. Bu soruşturma sırasında Çin Halk Cumhuriyeti, toplam değeri yaklaşık bir milyar ABD doları olan Alameda hesaplarını dondurdu. SBF serbest bırakılmaları için bastırdı. Bu yasal olarak başarısız olduğunda, rüşveti başlattığı söylenir.


Görünüşe göre başarı ile: Açıklanmayan kripto para biriminde kısmi bir ödemenin ardından hesaplar serbest bırakıldı, ardından en az 40 milyon dolar eşdeğerinde toplam sanal para olarak ikinci bir ödeme yapıldı. Alameda Research daha sonra riskli kripto bahisleriyle buzlanmış milyarı kumarda kaybetti.

Uzatılmış Ücret


Şubat ayında eklenen dört suçlama, SBF’nin kara para aklama, dolandırıcılık ve FTX müşterilerini ticaret yapan türevleri dolandırmak için komplo kurmak, yasa dışı bir şekilde para transferi hizmeti işletmek için komplo kurmak ve banka dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmakla suçlanıyor. Son iddia ise asılsız iddialarla banka hesaplarının açıldığı ile ilgili. Aslında hesaplar, kripto borsası FTX’in müşterilerinden para yatırma ve çekme işlemlerini işlemek için kullanıldı; FTX’in bankalara başka bir şey söylediği söyleniyor.


Sanık tüm suçlamalarda masum kabul ediliyor. Basına çıktığı sırada rüşvet iddiasıyla ilgili herhangi bir açıklama bilinmiyordu; Bankman-Fried her zaman masumiyetini korumuştur. Şu anda ailesinin evinde ev hapsinde tutuluyor.

Rüşvet iddialarına bakılmaksızın, sorumlu ABD federal bölge yargıcı Salı günü ev hapsinin koşullarını sıkılaştırdı. SBF’nin internet erişimi olmayan sadece cep telefonu kullanmasına izin verilir ve ebeveynlerinin elektronik cihazlarını kullanmasına izin verilmez. Bilgisayarıyla yalnızca belirli bir web sitesi listesini açmasına izin verilir. Herhangi bir ziyaretçinin üstü aranacak ve herhangi bir elektronik cihaz getirmesine izin verilmeyecektir.

Ceza davası denir Amerika Birleşik Devletleri – Samuel Bankman-Fried ve Amerika Birleşik Devletleri Güney New York Bölge Mahkemesinde Dava 22-Cr-673’te derdesttir.


(ds)Haberin Sonu
 
Üst