Harici Ekran Kartı Satışları 20 Yılın En Düşük Düzeyinde

Leila

Global Mod
Global Mod
Harici Ekran Kartı Satışları 20 Yılın En Düşük Düzeyinde Pandemi devrindeki kapanmalarla bir arada oyunlara yönelenler, öbür taraftan çıkar sağlamak için Ethereum madenciliğine merak salan beşerler derken son birkaç yıl ortasında ekran kartlarına olan talep büyük oranda artmıştı. Bir devir ekran kartı meblağları iki hatta üçe katladı. Lakin vakit ortasında kurallar değişti, pandemi bitmiş oldu ve Ethereum madenciliği bitti.

Araştırma firması Jon Peddie Research‘ün son araştırmalarına bakarsak, ekran kartı sevkiyatları 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ~20 yılın en düşük düzeyine ulaştı. Grafik pazarında 6.9 milyon harici ekran kartı ve dizüstü bilgisayarlar için benzeri sayıda GPU sevk edildi. AMD, Intel ve NVIDIA dahil olmak üzere yıldan yıla %42 düşüşle yaklaşık 14 milyon harici GPU satışı gerçekleşti.

Harici ekran kartlarında talebin büyük oranda düştüğünü vakit zaman lisana getiriyoruz. Çeyreklik bazda düşünecek olursak, masaüstü kartların satışı 2005’in üçüncü çeyreğinden bu yana sevk edilen en düşük düzeye geriledi.

Markalar üzerinden gidelim. NVIDIA liderliğini korumakla kalmadı, beraberinde şimdiye kadarki en yüksek pazar hissesi olan %86’lık hisseyle pozisyonunu güçlendirdi. Buna rağmen, JPR bilgilerine bakılırsa AMD’nin hissesi yaklaşık %10’a kadar geriledi. Masaüstü pazarına yeni giriş yapan Intel, sırf bir çeyrekte harici GPU pazarının %4’ünü ele geçirmeyi başardı ki bu bedel hiç de üzücü değil.

Jon Peddie Research, üçüncü çeyrekte GPU satışlarındaki düşüşün 2009 resesyonundan bu yana yaşanan en değerli düşüş olduğunu söylüyor.
 
Üst