HDP’li Ersoy Bakan Özer’e sordu: Eğitimdeki tek sorun 4-6 yaş ortası çocukların dini eğitim eksikliği mi?

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, 20’nci Ulusal Eğitim Şurası’nda alınan 128 tavsiye sonucundan biri olan “okul öncesi eğitimdeki çocuklara din eğitimi verilmesi” sonucunı Meclis gündemine taşıyarak, “Şûra’da öncelikli olarak eğitim problemleri olarak tespit edilen, 4-6 yaş ortası çocukların dini eğitim eksikliği midir?” sorusunu Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘e yöneltti.

Ersoy, ‘4-6 yaş kümesi çocukların eğitimine din eğitimi eklenmesinin kabul edildiğini lakin 5 yaş okullaşma oranının yüzde 100’e ulaşması için okul öncesi eğitimin mecburî ve fiyatsız olması önerisinin’ kabul edilmediğini hatırlattı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın dine dayalı bir sistemi dayattığını söylemiş oldu.

Bianet’in haberine göre dinde bahsedilen temaların 4-6 yaş içindeki çocukların anlayabilecekleri düşünmediğini söyleyen Ersoy, çocukların yalnızca dinin cezalandırıcı ve ziyan veren tarafını öğretileceğini belirti.

“Cemaatler eğitim sisteminde karar alacak”

Ersoy; ayrıyeten “Eğitim Sisteminin Kalitesinin İzlenmesi” başlığı altında tartışılan unsura, dini vakıf ve derneklerin eğitim alanında önünü açan düzenlemeler eklendiğini söz etti:

“Buna nazaran dezavantajlı çocuklarının eğitiminin iştirakinin sağlanması için kamu kurumlarının yanı sıra ‘ilgili’ kuruluş ve STK’ler ile de iş birliği yapılması öngörülüyor. Ulusal Eğitim Şurası’nda çabucak hemen somut düşünsel etapta olmayan çocuklara verilecek dini eğitimin yanı sıra, dini tarikat ve cemaatlerin de eğitim sisteminde yer almasını sağlayacak kararların alınması nitelikli, bilimsel, laik eğitimin karşındadır.”

Ersoy’un Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelttiği sorular şöyleki:

“Uzmanlar, 4-6 yaş kümesi çocukların eğitimine din eğitiminin dahil edilmesinin çocuğun üstün faydasının gözetilmediği görüşünde”

-Milli Eğitim Şurası’nda alınan “Okul öncesi öğretim programında çocuğun gelişim seviyesi dikkate alınarak din, ahlak ve pahalar eğitimi yer almalıdır” tavsiye sonucunda ayrım neye göre yapılacak? Bu ayrım dini eğitim veren bireyler mi yapacak?

-Şûra’da öncelikli olarak eğitim problemleri olarak tespit edilen, 4-6 yaş ortası çocukların dini eğitim eksikliği midir? Pandemi sebebi ile kalabalık sınıflarda eğitim bakılırsan çocukların eğitim hakkı, şura toplantısında niye ele alınmamıştır?

-Milli Eğitim Şûrası’nda, inşaatı bitmiş olup eğitime açılmayan okulların sorunu ele alınmış mıdır?

-Millî Eğitim Bakanlığı olarak, okullarda dini eğitim verilmesi bilimsel ve laik eğitime karşıt olduğundan, bu karardan derhal vazgeçilmesi için bir talimat verecek misiniz?

-“Dini eğitim çocuğun gelişim seviyesi ele alınarak verilecektir” sonucu pedagojik bir müddetç dahilinde mi saptanmıştır? Bu kararlar alınırken çocuk psikologlarından görüş alınmış mıdır?

-Milli Eğitim Şûrası’nda alınan, 128 tavsiye sonucunda eğitim bileşenlerinin fikri niye alınmamıştır? niye iştiraki sağlanmamıştır?

-Uzmanlar, 4-6 yaş kümesi çocukların eğitimine din eğitiminin dahil edilmesinin çocuğun üstün faydasının gözetilmediği görüşündedir. Bu sonucun alınmasında ısrarcı olunmasının sebebi nedir?

-Eğitim Sisteminin Kalitesinin İzlenmesi, başlığı altında dezavantajlı çocuklarının eğitiminin iştirakinin sağlanması için kamu kurumlarının yanı sıra “ilgili” kuruluş ve STK’ler ile de iş birliği yapılması sonucunda, “ilgili” kuruluş ve STK’lar hangi kurum ve kuruluşlardır? Dezavantajlı çocuklar ibaresinin açılımı nedir? Ne kast edilmektedir?

-Milli Eğitim Şûrası’nda, 5 yaş okullaşma oranının yüzde 100’e ulaşması için okul öncesi eğitimin mecburî ve fiyatsız olması önerisi kabul edilmemiştir. Bakanlığın, bu karar karşısında nasıl bir tavrı olacaktır?