Hibrit borsalar ile yesyeni bir devir başlıyor

semaver

New member
Finansal sistemlerin A’dan Z’ye değiştiği yepisyeni bir devrin eşiğindeyiz. Kripto varlıklar, dünyada olduğu üzere Türkiye’de de pek tanınan. Kripto varlıkların Nisan 2021 itibariyle dünya genelinde 1.5 trilyon dolarlık piyasa hacmine ulaştığı görülüyor. Reuters Chainalysis datalarına nazaran Türkiye’deki toplam kripto varlık ticareti ise Şubat 2021’de 218 milyar TL (yaklaşık 27 milyar dolar) olarak gerçekleşti. Dünyadaki borsalarda süreç bakılırsan kripto varlıkları ve kripto borsalarını takip eden CoinGecko web sitesinin ‘2021 Türkiye Kripto Para Farkındalığı’ raporuna göre, Türkiye’de kripto varlıkların el değiştirmesi yüzde 91 oranında kripto borsaları üzerinden yapılıyor. Yaklaşık 27 milyar dolarlık Türkiye kripto varlık ticaretinin 24.57 milyar dolarlık kısmı, kripto borsaları üzerinden gerçekleşiyor.

Yenilikçi, inovatif ve inançlı bir platforma gereksinim duyuluyor

Son devirde yaşanan olumsuz olaylar, bireylerde negatif algı yaratsa da yatırımcı ve girişimcilerde itimat inşa etmeye yönelik farklı platformlar kuruluyor. Bu noktada yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da birinci hibrit borsası olarak kripto para piyasalarına yönelik inancı; yenilikçi, inovatif, aidiyet yaratan ve blockchain ruhuna uygun bir yaklaşımla sil baştan inşa eden Byte Decentralized Exchange (ByteDex), kıymetli bir pozisyona sahip. Çift katmanlı blockchain yapısı üzerinde süreç yürüten hibrit merkeziyetsiz bir kripto varlık borsası olarak faaliyet gösteren, bu serüvene de Türk bir marka olmanın gücüyle Ağustos 2020’de Estonya’da start veren ByteDex, dünyanın sayılı kripto varlık borsaları içinde yer alma gayesiyle ilerliyor. ‘Byte’ aslında Türkçede en küçük dijital süreç ünitesi olan ‘bit’ sözünün İngilizcesi. ‘DEX’ ise ‘Decentralized Exchange’ yani merkeziyetsiz borsa manasına geliyor. Bu iki sözün birleşiminden meydana gelen ‘ByteDex’; topluluk tabanlı bir borsa olarak bireylerin bir ortaya gelmesi ile güçlenecek ve desteklenecek bir platform.

“Kripto dolandırıcılıkları, ruhsal prangaya dönüştü”

“Uzun senelerdan beri kripto dünyası içerisinde bulunuyoruz. Geriye dönüp baktığımızda, 2015’ten bu yana bugünün ünlü borsaları dahil, çabucak hepsinin hacklendiğini görüyoruz. Bunun ardından merkeziyetsiz borsaların süratli yükselişine ve merkeziyetsiz finans denilen DeFi projelerinin art geriye geldiğine şahitlik ettik. Deher neysel olarak başlayan hibrit borsaların, ilerleyen vakit içinderda süratle gelişeceğini bakılırsaceğiz. Türkiye’de de kripto dünyasının maalesef birtakım berbat niyetli şahıslarca, çeşitli dolandırıcılık gayeleri için kullanıldığı gözlemleniyor” diyen ByteDex CEO’su İsmail Köseoğlu, bu durumun Türk vatandaşları için ruhsal bir prangaya dönüştüğünü vurguladı. Köseoğlu, “Ülkemizde proje bile denemeyecek biroldukça ponzi tipi yapılanmalar, direkt kripto üzerinden dolandırıcılıklar daima yaşanıyor. Bu durum, insanımızı evvela kendi ülkesine ve ülkesindeki herkese karşı kripto manasında güvensizliğe itiyor” açıklamasında bulundu.

“Hibrit borsalar, gelecekte hayli daha fazla tartı kazanacak”

Türkiye’nin ve dünyanın birinci ve tek hibrit borsası olarak öne çıkan ByteDex, bu alanda farklı bir misyona sahip. Hibrit borsaların gelecekte epey daha fazla yük kazanacağını önnazarann İsmail Köseoğlu, kelamlarına şu biçimde devam etti: “Geçen yıllar içerisinde merkezi borsaların blockchain sistemine uygun olmadığı, daima hacklenme ve dolandırıcılık olaylarına karıştıkları ve kullanıcı ayrıntılarının sızdırıldığına dair bir fazlaca olay yaşandı. Bu niçinle berbat bir üne sahipler. Ne var ki biroldukca imkanı sunabildikleri için bir daha de vazgeçilemez bir biçimde kullanılıyorlar. Genetik olarak bu problemlerin düzeltilmesi mümkün olmasa da bir tahlil bulunmalı. Bu tahlil; merkeziyetsiz borsaların güvenliğiyle, merkezi borsaların konforunu bir ortaya getiren hibrit borsalar olacak” dedi.

“ByteDex; hem kullanıcılar birebir vakitte kripto yatırımcıları için inançlı bir ticaret ortamı sunuyor”

ByteDex’in; merkeziyetsiz borsaları güvenliğini, merkezi borsaların da konforunu bir ortaya getiren bir platform olarak ayrıştığının altını çizen Köseoğlu, “Global arenada; Joyso, Orion Protokol Dex, IDEX, HaloBit üzere birtakım projeler, bu süreci inşa etmeye çalışıyor. Kendi özgün mimarisi ile ilerleyen ByteDex, bu manada hem Türkiye’de birebir vakitte globalde bu sürecin temsilcisi olacak. Mottomuz; ‘We Trust In Blockchain ‘yani ‘Biz Blockchain’e güveniyoruz’. Zira blockchain’e güvendiğinizde öbür hiç bir kimseye kuruma güvenmek zorunda kalmıyorsunuz. Her ülkede kendi topluluklarımız vasıtası ile hem mahallî bir borsa üzere hareket edebilmek tıpkı vakitte globalde yerelden aldığımız güçle düzgün bir duruma ulaşabilmek vizyonuyla ilerliyoruz. Kullanıcılar ve yatırımcılar ülkemizde de yaşanan şanssız olaylardan daha sonra borsacılık yapılarını sorgulamaya başladılar. niye bu tıp durumlarla karşılaştıklarının karşılığını arıyorlar. ByteDex; hem kullanıcılar tıpkı vakitte kripto yatırımcıları için inançlı bir ticaret ortamı sunuyor ötürüsıyla gelecekte bu dönüşüm süratle artacak ve blockchain ekosistemine yayılacak” dedi.

“Türkiye’deki kripto borsacılığı, blockchain ideolojisiyle direkt uyumsuz olan merkezi borsacılık yapısından merkeziyetsiz süreç gorebilen borsalar formuna dönüşmeli”

Blockchain’in, itimat ögesini ortadan kaldırmak için oluşturulan bir teknoloji olduğuna dikkat çeken İsmail Köseoğlu, Türkiye’deki kripto borsacılığının nasıl bir seyir izlemesi gerektiğini ise şu kelamlarıyla aktardı: “Blockchain gerçek manada inanca muhtaçlık duymaz. Büsbütün niçin-sonuç ilgisine bağlı olarak süreciniz, geri döndürülemeyecek biçimde sonuçlanır. Kripto borsacılığı manasında ByteDex, büsbütün blockchain üzerinde kullanıcıların direkt süreç yapmasını sağlıyor. Bu manada kimsenin kripto varlıklarını kendi sunucularımızda tutmayız. Bu, kullanıcıların kripto varlıklarını üçüncü taraf bir yapıya emanet etmelerini mahzurlar. Kullanıcılar kendi kripto varlıklarının direkt denetimini ellerinde meblağlar. Bu manada ByteDex’e güvenmelerine gereksinim duyulmuyor. Türkiye’deki kripto borsacılığı da bu manada değişmeli ve blockchain ideolojisiyle direkt uyumsuz olan merkezi borsacılık yapısından merkeziyetsiz süreç bakılırsabilen borsalar biçimine dönüşmeli” dedi.

“Türk zekasını dünyada, blockchain manasında farklı projelerle var edebiliriz”

Küresel arenaya bakıldığında dünyanın en büyük borsalarından Binance’ın, Binance SmartChain ile bu yapıya adım attığı görülüyor birebir biçimde bir daha Gate.io; kendi blockchain yapısını oluşturarak bu alana yöneldi. Bu büyük yapıların dönüşümünün uzun ve şiddetli bir müddetç olduğunu belirten Köseoğlu, “Ancak ByteDex, direkt bu teknolojik dönüşümü içerisinde barındırarak yola çıkıyor. Ülkemizde kamu kısmının, blockchain mantığını ve ideolojisini fazlaca daha düzgün kavrayabilmesi gerekiyor. Bu algı sağlandıktan daha sonra sürecin fonksiyonelliğini sağlayan farklı düzenlemeler bakılırsabiliriz. ByteDex, çölde bir vaha misali biroldukca yeni projeyi yeşertecek, destekleyecek ve dünya arenasına çıkmasında hem altyapı birebir vakitte deneyim olarak var olacak. Aşikâr bir vakit daha sonra Türkiye’nin de dünyada bu alanda kelam sahibi ülkeler içinde yer aldığını goreceğiz. Türk zekasını dünyada, blockchain manasında farklı projelerle var edebiliriz” yorumunda bulundu.

“Bambaşka bir ekosistem kurulabilir”

Son olarak Türkiye açısından bakıldığında; blockchain sistemini temsil eden STK’ların, bir projenin geliştirilmesine katkı sunamadıklarını ve kendi içlerinden küresel bir proje çıkaramadıklarını gözlemlediklerini söz eden İsmail Köseoğlu, “Kamu kısmı bu alanda çabucak hemen net bir tavır sergilemiyor. Özel kesim ise statik formda klâsik yapıyı devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan makus deneyimlere karşın kripto borsaları, makus bir gelire sahip değil. Bu manada biroldukça değişime öncülük edebilecek bir potansiyel kelam konusu. Ellerindeki imkanlar fazlaca önemli boyutta olduğu için bu alanda farklı bir ekosistem kurulabilir” dedi.


Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst