Hudut ötesi ödeme sistemlerinde blokzinciri uygulamaları

semaver

New member
Avrupa Birliği Parlamentosu’nun gündemindeki ‘Tedarik Zincirleri ve Milletlerarası Ticaret için Blokzinciri’ çalışmaları konusunda Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) insiyatifi olan Blockchain Türkiye Platformu’nun çalışmaları sürüyor. Milletlerarası ticarette blokzinciri uygulamaları bir dizi webinar’da mevzunun tarafı uzmanlar, düzenleyiciler ve dal profesyonelleri ile tartışmaya açılıyor.

Blockchain Türkiye Platformu Üretim, Lojistik ve Nakliyat Çalışma Kümesi tarafınca düzenlenen webinar serisinin yedincisi yarın yapılacak. Hudut ötesi ödeme sistemlerinde blokzinciri kullanmasının ele alınacağı webinar’ı Dış Ticaretin Finansmanı Uzmanı ve Marco Polo Network Trade Finance Danışmanı Meral Şengöz modere edecek. Toplantıya Garanti BBVA Nakit İdaresi Eser İdaresi & İş Geliştirme Müdürü Cem Soydemir, Inted Ltd. Kurucu Ortağı Haluk İnanmış ve TCMB Finansal İnovasyon Gn. Md. Yrd. Mehmet Zahid Samancıoğlu katılacak.

Milletlerarası ticarette blokzinciri uygulamalarıyla ilgili çalışmalar yürüten KPMG Ülke Lideri ve Blockchain Türkiye Platform Üretim, Lojistik ve Nakliyat Çalışma Kümesi Lideri Murat Alsan, global ticarette hudut ötesi ödeme süreçlerinin çoklukla birkaç gün sürdüğünü ve döviz kuru dalgalanmalarından etkilendiğini, bu niçinle hudut ötesi ödemelerin maliyetli olduğunu söylemiş oldu. Blokzinciri tabanlı hudut ötesi ödeme sistemlerinin süratli, şeffaf, sağlam bir müddetçle ve maliyeti de azaltarak tahlil sunduğunu belirten Alsan, şöyleki konuştu:

“Mevcut sistemde hudut ötesi ödemeler yapmak maliyetlidir zira bankalar her vakit birbirleriyle direkt iş birliği yapmaz. Bu niçinle dolaylı transferi kolaylaştırmak için aracı bankalarla çalışırlar. Aracı bankalar toplam transfer fiyatından bu hizmet için fiyat alır. Bu trafikte günlük süreçlerde gecikmeler yaşanır, yanlışlar olur, memleketler arası ticaret direkt etkilenir maliyetler artar. Ticari finansmanda blokzinciri tahlilleri bankaları, şirketleri, ticaret ortaklarını, ödeme sağlayıcıları, varlık borsalarını birbirine bağlamayı, yabancı para transferini şeffaf, inançlı ve neredeyse fiyatsız bir memleketler arası süreç sisteminde gerçekleştirmeyi emeller. Örneğin bir konteyner gemisi, yükü limana teslim ettiğinde tedarikçi otomatik olarak anında ödeme alabilir. Bu üzere otomatik süreçler, detayların yalnızca bu süreçte yer alan iştirakçiler tarafınca görüntülendiği özel müsaadeli bir blokzinciri yardımıyla mümkündür.”dedi.


KOBİ’ler için fırsat var

Blokzinciri tabanlı hudut ötesi ödeme sistemlerinin KOBİ’ler için de kıymetli fırsatlar yarattığına değinen Alsan, “KOBİ’ler mamüllerini e-ticaret pazarında yahut öbür kanallarda yurt dışına satarken büyük işletmelerle ediyor. Süreç fiyatları ve daha büyük mukayeseli maliyetler göz önüne alındığında KOBİ’ler sıradanleştirilmiş ve daha ucuz hudut ötesi ödeme sistemlerinde daha fazla yarar elde edebilir. Yüksek maliyetli süreçler niçiniyle çalışamadıkları bankalar yerine ticari finansman ve ödeme tahlilleri yardımıyla düşük maliyetli alternatif tahlillerden yararlanabilirler” dedi.

Webinar, 15 Haziran Salı günü saat 14.00’da BCTR Youtube kanalı üzerinden canlı yayımlanacak.

Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst