İnsansı Robotlar: Figür geliştirme için 70 milyon dolar aldı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
California merkezli robot girişimi Figure, Figure 01 insansı robotunu geliştirmek ve ticarileştirmek için Seri A’da 70 milyon dolar topladı. Şirket bunu Çarşamba günü duyurdu. Şimdiye kadar, robot sadece kağıt üzerinde var oldu.


İlk finansman turu, Parkway Venture Capital tarafından yönetildi. Diğer yatırımcılar arasında Figure CEO’su Brett Adcock, Aliya Capital, Bold Ventures, Tamarack Global ve ayrıca FJ Lab ve Kuka Robotics CEO’su Till Reuter yer alıyor. Şirket değerinin dahili olarak 400 milyon ABD doları olduğu tahmin ediliyordu.

çalışan robot


Şekil 01 hakkında görülecek pek bir şey yok. Yalnızca insansı robotun planlanan anahtar verileri ve bir işleme kamuya açık. Buna göre robot yaklaşık 1.50 m boyunda ve 60 kg ağırlığında olmalıdır. 20 kg’a kadar yükleri taşıyabilmelidir. 5 saatlik bir çalışma süresi hedeflenmiştir. 1,2 m/s’ye kadar hareket etmelidir.


Robot, endüstride evrensel bir iş makinesi olarak kullanılacaktır. Bu, Figure 01’i Tesla’nın Optimus’u ve Sanctuary AI’nin Phoenix’i gibi mevcut insansı robotlarla rekabete sokar. İkincisi, bağımsız olarak tamamladığı basit görevler için zaten kullanılıyordu. Figure, bireysel olarak kullanılabilen ve insanlar için yaratılan çalışma ortamlarına entegre olabilen robotların galip geleceğine inanıyor.

Figure hala gelişimin ilk aşamalarında. Şirket, son birkaç ayda bir ekip kurarak yapay zeka (AI), kontrol, manipülasyon, algılama ve ticarileştirme alanlarında çalışan kişileri işe aldı. Robotu endüstrinin ihtiyaçlarına göre daha iyi uyarlamak için depolama uzmanları da işe alındı.

Robot şirketi, parayı insansı robotun geliştirilmesine başlamak ve bir prototip oluşturmak için kullanmayı planlıyor.



(eski)



Haberin Sonu
 
Üst