Intel Yenilikleri: Ponte Vecchio, Arctic Sound ve Habana Gaudi2

Leila

Global Mod
Global Mod
Intel Yenilikleri: Ponte Vecchio, Arctic Sound ve Habana Gaudi2 Intel, Vision etkinliğinde çabucak hemen piyasaya sürülmemiş bir dizi eseri tanıttı. 2023 yılında beklediğimiz 14. Kuşak Meteor Lake işlemciler ve data merkezleri/süper bilgisayarlar için gelecek olan Sapphire Rapids işlemcilerden bahsetmiştik. Teknoloji devi ayrıyeten yapay zeka (AI) ve yüksek performanslı bilgi süreç (HPC) uygulamaları için hazırladığı Ponte Vecchio hesaplama GPU’larından bahsetti.

Intel Meteor Lake, Sapphire Rapids ve Ponte Vecchio büsbütün farklı uygulamalar için tasarlanmış işlemciler, fakat ortak bir noktaları var: hepsi fazlacalu kalıp tasarımı kullanıyor. Bu Intel’in en yeni çip tasarlama paradigması ve 2020’nin ortalarında öne sürüldü. Intel, bu yaklaşımın meyvelerini 2023 yılından itibaren yemeye başlayacak.


Intel Ponte Vecchio, emsalsiz Intel’in oldukçalu yonga yaklaşımının doruğu ve bugüne kadar piyasaya sürülen en süratli bilgi süreç GPU’larından biri olmayı vaat ediyor. Şirket yaklaşık bir yıldır 47 kalıptan ve ~100 milyar transistörden oluşan Ponte Vecchio hızlandırıcılarıyla ilgili paylaşımlar yapıyor. Bu niçinle Intel’in Vision 2022 konferansında GPU’ları sergilemesi bilhassa şaşırtan değil.

Intel’in HBM2E belleklerle desteklenen Sapphire Rapids işlemcisi ve Ponte Vecchio hesaplama GPU’su, 2 ExaFLOPS FP64 Aurora harika bilgisayarına güç sağlamak üzere ayarlandı. Bu üstün bilgisayarlar birinci etapta Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda kullanılacak. Her iki eserin numuneleri şu anda seçili müşterilere gönderiliyor.


Argonne Ulusal Laboratuvarı yönetici yardımcısı Rick Stevens, Intel Vision 2022’de şu kelamlara yer verdi:

[Aurora]’yı oluşturmaya başlıyoruz. Her Aurora ünitesinde altı Ponte Vecchio GPU’ya bağlı iki Sapphire Rapids CPU olacak. Muazzam bir biçimde şekilleniyor. Sistem 10.000 metrekarelik alan üzerine inşa edilirken takım şu anda raflar, depolama sistemleri ve soğutma altyapısını kurmakla meşgul.

Intel’in Arctic Sound M (ATS-M) sunucu GPU’su hakkında bir müddetdir sıklıkla açık kaynaklı Linux şoförleri yardımıyla bilgi ediniyorduk. Intel, Arctic Sound M’nin AV1 donanım kodlama yeteneklerinden, 150 TOPS performans amacından ve açık kaynaklı oneAPI yazılım yığını dayanağından bahsetmek için Vision 2022’yi kullanıyor. Resmi ATS-M lansmanı ise üçüncü çeyrekte yapılacak.


Arctic Sound-M, 128 Yürütme Ünitesine sahip bir Intel DG2 (ACM-G11) GPU ile çalışıyor. Yeni ekran kartı PCIe Gen4 x16 arabirimi üzerinden irtibat kuruyor ve tek yuvalı bir dizayna sahip. Ayrıyeten pasif soğutma ve tek 8 pinli EPS güç konnektörüyle geliyor.

Intel, 2022 Yatırımcı Toplantısında Arctic Sound-M’nin temel olarak görüntü kod dönüştürme için tasarlandığını duyurdu. Şirket bunu bir “Medya Harika Bilgisayarı” olarak tanımlıyor. Arctic Sound-M, sekiz adede kadar eşzamanlı 4K akışını yahut otuz 1080p görüntü akışını destekliyor.

Habana Gaudi2, eğitim ve hesaplama için yeni kuşak AI işlemcisi olarak duyuruluyor. Intel, Habana Labs’ı 2019’da satın aldı ve Gaudi2 artık yeni jenerasyon AI hızlandırıcıları olarak hazır. ABD’li dev, Gaudi2’yi mevcut NVIDIA A100 tabanlı eserlerden iki kat daha yeterli AI eğitim performansı sunacak biçimde tanıtıyor. Gaudi2 7nm üretime geçiyor, medya kod çözme ve sürece için 8 ila 24 TPC’ye sahip. Ayrıyeten 96 GB HBM2e belleğe, 48MB SRAM önbelleğe, 24 x 100 GbE ağ irtibatına ve 600 Watt TDP’ye sahip.


Habana Greco, derin öğrenme verimliliği için optimize edilmiş yeni bir eser olarak tanıtıldı. Greco çipler yılın ikinci yarısında müşterilere ulaşmaya başlayacak. Mevcut Habana Goya 16nm teknolojisine dayanırken, Greco 7nm sürecinde üretiliyor. Greco, 40 GB/sn DDR4 bellek, 204 GB/sn LPDDR5, çeşitli yeni donanım özellikleri ve 75 Watt TDP’ye sahip tek yuvalı bir HHHL kartı olarak piyasaya sürülecek.


Intel Habana Gaudi2 ve Greco donanımı, SynapseAI yazılım paketini kullanmaya devam edecek. Ek olarak, Habana Labs AI çekirdek şoförü ve derleyici de dahil olmak üzere yazılım bileşenleri açık kaynaklı olarak sunuluyor.
 
Üst