iOS 15.4’ün herkese açık beta sürümü yayınlandı!

celikci

New member
Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta sürümlerini iki gün evvel geliştiriciler için yayınlamıştı. Şirket artık ise betayı genel kullanıcıların erişimine açarak, iOS’un yeni sürümünü geliştirici olmayanların da test etmesine müsaade verdi. Sizler de iPhone yahut iPad’inize iOS 15’in Public Beta profilini indirerek kablosuz ilişki aracılığıyla güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Yeni iOS sürümüyle birlikte iPhone kullanıcılarının uzun müddettir beklediği ‘maske takılıyken Face ID ile kilit açma’ özelliği kullanıma sunuldu. Ayrıyeten Apple, WWDC21 etkinliğinde duyurduğu lakin aylardır ertelediği Üniversal Denetim fonksiyonunu de nihayet hayata geçirdi. Pekala iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta ile gelen yenilikler neler?

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 beta yenilikleri

1) Maske ile Face ID artık mümkün


Apple, iOS 15.4 sürümüyle maske takılıyken Face ID ile kilit açma özelliğini getirdi. Şu anda beta evresinde olan bu yenilik uzun vakittir beklenmekteydi. Aslında Apple Watch yardımıyla de maske takılıyken Face ID ile iPhone’un kilidi açılabiliyordu. iOS 15.4, Apple Watch zorunluluğunu ortadan kaldıracak.

Maske takılıyken Face ID ile kilit açmak mümkün oluyor.

2) Üniversal Denetim özelliği geliyor

iOS 15.4 ile gelecek yeniliklerden bir tanesi de: Kozmik Denetim. Bu özellik yardımıyla tıpkı iCloud hesabı açık olan iPad’ler ve Mac’ler tek bir imleç ve klavyeyle denetim edilebilecek. Örnek vermek gerekirse; MacBook’unuzun trackpad’ini ve klavyesini direkt iPad’inizde de kullanabileceksiniz. Üniversal Denetim, iOS 15.4 ve macOS Monterey 12.3 yüklü aygıtlarda otomatik olarak etkinleşecek.

Üniversal Denetim özelliğinin çalışma biçimi.

3) Yeni emojiler yolda

çabucak hemen beta evresinde olan yeni iOS sürümüne 37 emoji ekleneceği ortaya çıktı. Yeni emojiler içinde; eriyen yüz, selamlama, fasulye, gözleri ve ağzı açık yüz, çapraz ağızlı yüz üzere simgeler yer alıyor. Yalnızca yeni emoji eklenmesiyle sonlu kalmayıp, mevcut emojiler de farklı varyasyonlarla genişleyecek. Olağan ki bunlar Unicode standardıyla uyumlu olacak.

iOS 15.4’le gelecek yeni emojiler

4) Otomasyon etkinleştirildiğinde ihtar almayı kapatın

Kestirmeler uygulamasındaki Otomasyon özelliği yardımıyla iPhone’da bir sürecin belirlediğiniz saatte otomatik yapılmasını sağlayabiliyorsunuz. Halihazırda uygulama, bir otomasyon çalıştıktan daha sonra kullanıcıyı bilgilendirme maksatlı bildirim gönderiyor. Beta evresindeki iOS 15.4 ile bir arada otomasyon çalıştığında bildirim almamayı seçebileceksiniz.

Otomasyon çalıştıktan daha sonra bildirim gelmesini kapatabileceksiniz.

5) Bağlı klavyenin parlaklığını ayarlama

iPadOS 15.4 sürümüyle bir arada Denetim Merkezi’ne, aygıta bağlı geriden aydınlatma özellikli klavyenin parlaklığını ayarlamanızı sağlayan ‘Klavye Parlaklığı’ seçeneği eklenecek. Apple’ın Magic Keyboard’ı ile uyumlu olan bu özelliği kullanmak için evvela Ayarlar > Denetim Merkezi kısmındaki + işaretine tıklayarak klavyenin eklenmesi gerekecek.

6) iCloud Anahtar Zinciri’nde not dayanağı

iCloud Anahtar Zinciri kullanıcıları, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümünde parolalarına not ekleyebilecekler. Bu noktada rastgele bir kısıtlama olmayacak. Apple istenen her parolaya not eklenmesine müsaade edecek.

7) Üçüncü taraf uygulamalarda 120 Hz periyodu

Apple, iPhone 13 Pro ve Pro Max modellerine 120 Hz yenileme suratı dayanağı ekledi. Lakin telefona yüklenen üçüncü taraf uygulamalar, 120 Hz ProMotion teknolojisinden faydalanamıyordu. Apple, bunun bir Core Animation yanlışı olduğunu ve en kısa müddette düzelteceğini söylemişti. Yeni iOS sürümüyle üçüncü taraf uygulamalarda 120 Hz özelliği kullanılabilecek.

iPhone 13 Pro ve Pro Max’te 120 Hz yenileme suratı takviyesi var.

8) Özel Email Alan İsimleri

Apple, iCloud+ aboneliği kapsamında sunduğu özel e-posta fonksiyonunu iOS 15.4’te geliştirdi. Yeni sürümle birlikte kullanıcılar direkt iCloud Mail üzerinden Özel Email Alan İsmi oluşturabilecekler.

9) Kozmetik Tarama aracı

Bilindiği üzere Apple, ABD ve Almanya başta olmak üzere muhakkak ülkelerde resmi takas programı yürütüyor. Bu kapsamda müşteriler eski iPhone’ları karşılığı Apple’da kullanabilecekleri ikram kartına sahip oluyorlar. Apple’ın geliştirdiği Kozmetik Tarama aracı ile kullanıcılar, iPhone’ların çizik, darbe vb. hasarlara karşı ne durumda olduğunu tahlil edebilecekler.

10) Web sitelerinde süratli oturum açma

iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 sürümleriyle birlikte, Face ID yahut Touch ID aracılığıyla kimlik doğrulamaya müsaade veren web sitelerinde, parola girmek yerine iPhone ile kimlik doğrulaması yapılabilecek.

Yeni iOS sürümündeki başka özellikler içinde; Cüzdan ve Sağlık’a AB Uyumlu Dijital COVID Sertifikası formatında aşı kayıtlarının eklenmesi, oyun denetimci takviyesi, TV uygulamasında yeni özelleştirme seçenekleri ve SharePlay’i direkt paylaşım sayfasından aktifleştirme yer alıyor.

watchOS 8.5 ve tvOS 15.4 genel beta sürümleri de yayında

Apple, iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 genel beta sürümlerine ek olarak Apple Watch’ın işletim sistemi watchOS 8.5’in genel beta sürümünü de yayınladı. Ayrıyeten macOS Monterey 12.3 ve tvOS 15.4 işletim sistemlerinin de herkese açık betası kullanıma sunuldu.

Şayet Apple’ın beta programına katıldıysanız Ayarlar > Yazılım Güncellemesi kısmında güncellemeleri denetleyebilir ve yeni sürümü yükleyebilirsiniz.
 
Üst