iOS işletim sistemi niye açık değil? Tim Cook yanıtladı!

celikci

New member
25 Eyl 2020
3,051
0
1
Apple CEO’su Tim Cook, iOS işletim sisteminin niye açık kaynak olmadığını deklare etti. Cook, daha evvel bir hayli defa Android işletim sistemi ile iOS’u kıyasladı. Hatta geçtiğimiz Haziran ayında Android’in 47 kat daha tehlikeli olduğunu ileri sürdü. Pekala, Cook’ın bu kıyaslamasının temeli ne?

Android telefonlarda makus gayeli yazılım yüklemek iOS’a bakılırsa epey daha kolay. Zira Google’ın Android taşınabilir işletim sistemi açık kaynak kodlu. Lakin Apple, işletim sistemlerinde güvenliği üst düzeyde tutmaya çalışıyor ve uygulamalar sıkı bir denetimden geçiyor.

Cook, iOS için önceliğin güvenlik olduğunu vurguladı

Apple’ın işletim sistemi kullanıcılara güvenlik konusunda itimat vermesiyle biliniyor. Çünkü şirket, uygulama ve ödeme müsaadelerini sıkı bir biçimde denetim ediyor. Gizchina‘nın haberine nazaran, olağan olarak bunun artı ve eksi tarafları var. Örneğin, şirket biroldukça kere kısıtlamalar niçiniyle mahkemelik oldu.

iOS kullanıcılarının en çok şikayet ettiği durumlardan biri de aygıtlarının bir fazlaca uygulama ve sürecin çalışmasına müsaade vermemesi. Burada bir kıyaslama yapacak olursak Android işletim sistemiyle çalışan telefonların daha özgür olduğunu söylemekte yarar var. Ayrıyeten Apple, kimi ülkelerde tekelcilikle de suçlanıyor. Lakin Apple’ın bu sonucuna yönelik bir açıklaması var; güvenlik.

Apple CEO’su Tim Cook, tüm bu şikayetlere ve davalara rağmen iOS sistemini açmayacağı konusunda ısrarcı. Geçtiğimiz günlerde Cook, sistemi niye açmayacağı sorusuna karşılık verdi.

Cook, şu biçimde konuştu: “App Store‘da saklılık ve güvenliğe odaklanıyoruz. Bunlar, kullanıcıların ve geliştiricilerin bir ortaya gelmesi için iki ana unsur. Kullanıcılar geliştiricilere güvenebilirse ve uygulamalar dedikleri üzereyse, geliştiriciler yazılımlarını satmak için fazlaca büyük bir kullanıcı tabanı elde edebilir.”

Açıklamasının devamında Tim Cook, “iPhone’da, yandan yükleme ve öteki internet formları yok. Sansürsüz uygulamalara iPhone dayanağı açmıyoruz. Bu uygulamalar App Store’da listelenebilir ve kapalılık kısıtlamaları eklenebilir.” dedi.

Pekala, siz Apple’ın bu uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple aygıtların daha özgür olmasından yana mısınız, yoksa bu uygulamanın devamından yana mı? Sizin için güvenlik mi daha kıymetli yoksa çeşitlilik ve özgürlük mü? Yorumlarınızı bekliyoruz…