İşte Bu Hafta SHIB, BTC ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

kunteper

Member
Bitcoin (BTC), piyasayı yeni taban düzeylerinden kurtarma savaşına devam ederken, 30.000 doların altında yeni bir haftaya başlıyor. SHIB, ETH, SOL üzere kripto paraların düşüş yaşamasına sebep olan BTC fiyat hareketleri ve Terra’nın (LUNA) çöküşünün tesirleri devam ederken bu hafta bizi neler bekliyor?

SHIB, BTC, ETH boğalarını olumsuzluk karşılıyor

Traderlar içinde ihtiyat duygusu, son yedi gün ortasında piyasa beklentilerini alt üst ettikten daha sonra bu hafta hissedilir hale geldi. Blockchain protokolü Terra’nın LUNA ve TerraUSD (UST) tokenları patladığında, düşüşleri kripto pazarlarında sekti ve Bitcoin de doğal olarak bir istisna değildi. BTC/USD, 25.000 dolara yakın düşüş yaşadıktan daha sonra, takip eden birkaç gün ortasında 31.000 doları geçmek için V formunda bir toparlanma sergiledi. Mevcut görünümü, kimi altcoin’lerinkinden muhakkak daha inanç verici görünse de, traderlar rastgele bir kesin yükseliş yorumundan uzak duruyorlar.


İvme kazanan değerli bir anlatı, bir “rahatlama sıçramasının” temelini oluşturan mevcut düzeyler etrafında dönüyor. Tanınan Twitter hesabı IncomeSharks, BTC/USD görünümüyle ilgili son iki gönderinin bir kısmında, “Biz boğaların son birkaç haftadır trendle gayret ettiği üzere, ayıların daha fazla yükselişi reddetmek üzere olduğunu düşünüyorum” dedi. Lakin şu anda düşüş eğilimi gösterenlerin “önyargılarına fazla sıkışıp kalacaklarını” ekledi. Bu ortada öbür trader Crypto Tony, evvelki haftanın en yüksek düzeylerine işaret etmesi yardımıyla paritenin yalnızca 30.000 değil, 31.000 doları da geri alması gerektiğini söylemiş oldu.

Davos yaklaşırken DXY yükselişi bırakmıyor

Geçen hafta, Fed’in enflasyon, oran artışları ve jeopolitik çekişmelerle boğuştuğu görüldü, tüm bunlar ironik bir biçimde Terra tarafınca neredeyse anında gölgede bırakıldı. Buna karşılık, bu hafta bu kadar değerli bir açıklama beklenmiyor, lakin altta yatan tansiyonlar ortadan kalkmadı. Hal bu biçimde olunca Rusya-Ukrayna savaşı, enflasyon ve bunu azaltmak için alınan tedbirler dünya çapında merkez bankalarının gündeminde yer alıyor. Bu durumun 22 Mayıs’ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu’nun ana konusu olacağı düşünülüyor.

Forum ve iştirakçilerin Bitcoin ile ilgili hem olumlu tıpkı vakitte olumsuz konuşma potansiyeli, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu hafta El Salvador’da 44 ülkenin temsilcilerinin Bitcoin’i tartışacağı farklı bir toplantıyı takip edecek. hem de, ABD doları endeksi (DXY), 105’e çıkarak 9 Aralık 2002 haftasından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Analist Blockchain Backer, kripto ile ilgili olarak makro ortamındaki bir mesaj dizisinin bir modülü olarak “hem de Euro, ABD Doları karşısında 5 yılın en düşük düzeyini test ediyor” dedi.

DXY grafiği

Blockchain Backer, DXY’nin klâsik olarak pay senetlerine ve kripto piyasalarına da baskı yaptığını, ikincisinin bir daha de ayı piyasalarında görülen düzeltme yapılarını gösterdiğini savunuyor. “Yani burada fazlaca şey yaşıyoruz. Dow Jones geçen haftaki dayanağın altında. DXY 20 yılın tepesinde. EURUSD takviyede. Altcoin piyasası ve Ethereum daha evvel görülen benzeri düzeltme yapılarına sahip. Fakat, hiç bir token, güya bir geri dönüş varmış üzere uçmuyor,” dedi.

Tether, “depegging” olayının akabinde toparlanıyor

Yaklaşan olaylardan bağımsız olarak, Pazartesi günü piyasaya musallat olan şey, geçen haftaki düzensizliğin hayaleti oldu. Luna Foundation Guard’ın (LFG) BTC rezervlerinin toplu satışı üzere gelişmeler, en son tweet’leriyle onaylandı. aynı vakitte, dikkat yalnızca UST’de değil, piyasa pahasına nazaran sanayinin en büyük stablecoin’inde. Tether (USDT) geçen hafta dolar sabitinden ayrışma (depegging) gördü.

USDT grafiği

Tether’in yaratıcıları, yapısı gereği UST’den ve genel olarak algoritmik stablecoin’lerden farklı olduğu için USDT’nin fırtınadan kurtulacağını savundular. Kripto ticaret şirketi QCP Capital, Telegram kanal abonelerine 13 Mayıs’taki son güncellemesinde, “Önümüzdeki birkaç hafta ortasında, değerli kayıp ve çöküş raporları ortaya çıktıkça hasarın tam boyutunu öğrenmeye başlayacağız,” dedi.

CryptoQuant: Kurumlar, Bitcoin satın almaya çalışıyor

Bitcoin alan var mı? Bilgiler, buna muhakkak pazar segmentlerinden kesin bir “evet” cevabının geldiğini söylüyor. Tahlil platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, 16 Mayıs’ta yayınlanan tahlilde, kurumsal yatırımcıların 25.000 ila 30.000 dolar içinde Bitcoin ile ilgilendiğini söylemiş oldu. Ki, LUNA fiyaskosu teklifleri 25.000 dolara düşürmeye zorlarken, genel tekliflerin bir yıl boyunca tıpkı kaldığını deklare etti ve aşağıdaki sözleri kullandı:

Coinbase için BTC-USD buyruk defteri ısı haritasını görürseniz, Mayıs 2021’deki son ayı piyasasından bu yana pek kalın buyruk duvarları var. Bence kurumlar 30 bin dolardan BTC biriktirmeye çalıştı lakin beklenmedik LFG satışları niçiniyle teklif duvarlarını 25 bin dolardan bir daha inşa etmek zorunda kaldı.


Bitcoin adres büyümesi, SHIB, ETH, BTC alanındaki duyarlılıktaki problemle çelişiyor

Kripto piyasası hassaslığının yerde kalması şaşırtan değil. Fiyat istikrarı üstündeki sonları yansıtan Kripto Dehşet ve Açgözlülük Endeksi, bu hafta 14/100’de ve sıkı bir biçimde “aşırı korku” bölgesinde. Geçen hafta tarihi taban bölgesine ulaşan toparlanma, endeksi beş gün ortasında 27/100’den 10/100’e indiren orjinal düşüşten bariz biçimde daha az kuvvetli oldu.


Öte yandan Santiment’in geçen haftaki bilgileri, kaosun ortasında eşsiz Bitcoin adreslerinin büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Twitter yorumlarında, “Son 3 haftadaki bu yüzde 33’lük düşüşün âlâ tarafı BTC’nin adres aktifliğinin sabit kalmasıdır. Adresler ve fiyat içindeki fark 16 ayın en yüksek düzeyinde,” sözlerini kullandı.


Yatırım Tavsiyesi Değildir.
 
Üst