Kirlenmiş içme suyu: Hollanda 3M’yi sorumlu tutuyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hollanda, ABD’li 3M şirketini Antwerp yakınlarındaki Zwijndrecht’teki bir Belçika kimya fabrikasının neden olduğu iddia edilen hasardan sorumlu tutuyor. Orada, 3M kimyasal atıkları Schelde nehrine boşalttı ve bunların bir kısmı, Schelde’nin Hollands Diep’e aktığı Hollanda’ya akmaya devam ediyor.İkonik 3M şirket logosu.


(Resim: 3M)Hollanda Altyapı ve Su Yönetimi Bakanı Mark Habers, 3M’e resmi bir yazı yazdı. Habers şöyle diyor: “Westerschelde’de çok fazla PFAS var. Bu, yerel sakinler arasında endişeye neden oluyor, ancak aynı zamanda örneğin balıkçılar ve Rijkswaterstaat için mali zarara da neden oluyor.” [Anm. d. Red.: Behörde, die für die niederländischen Wasserwege verantwortlich ist]. Bence bedelini kullanıcılar ve yöneticiler değil, kirletenler ödemeli. 3M’i sorumlu tutmak, bu öncül ile tutarlıdır.”

Forever Kimyasalları


PFAS, per- ve polifloroalkil maddelerin kısaltmasıdır, Almanya’da binlerce kimyasaldan oluşan bu grup aynı zamanda PFC (per- ve poliflorlu kimyasallar) olarak da adlandırılır. Su, yağ ve kir tutmayan, alev geciktirici, son derece kararlı ve bu nedenle çok dirençli özellikleri nedeniyle neredeyse hiç bozunmadıkları için “sonsuza kadar kimyasallar” olarak adlandırılırlar.

İnsanların kanında ve organlarında birikirler ve bağışıklık sistemini zayıflatıp kansere neden olduklarından şüphelenilirler. Öncelikle karaciğer ve tiroide zarar verirler. PFC’ler, yağlayıcılarda, birçok kaplanmış tavada ve talaş üretiminde aşındırma işlemlerinde kullanılır.

2022’de 3M, Belçika hükümetinin emriyle Zwijndrecht’teki üretimini kısmen durdurmak zorunda kaldı. Yaz aylarında, 571 milyon avroluk tazminat ödemeleri konusunda bir anlaşmaya varıldı – o zamandan beri üretim, şartlara bağlı olarak yeniden başlatıldı. 2022’nin sonunda 3M, 2025’in sonuna kadar yalnızca PFC’ler üretmek istediğini açıkladı.

İçme suyunda yüksek konsantrasyon2022 sonbaharında, Hollanda halk sağlığı ve çevre kurumu (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, RIVM), içme suyunda yüksek PFC konsantrasyonları konusunda uyarıda bulundu. Bu, öncelikle nehirlerden elde edilen içme suyu için geçerlidir: numunelerin yarısından fazlası kendi koyduğu limiti aştı, ancak yeraltı suyundan alınan her onuncu içme numunesinde de aşırı yüksek bir değer keşfedildi.


RIVM, dört kimyasal perflorooktan sülfonik asit (PFOS), perflorooktanoik asit (PFOA), perflorononanoik asit (PFNA) ve perfloroheksan sülfonik asit (PFHxS) için litre başına toplam 4,4 nanogram limiti belirlemiştir. Yüzde 20 pay ile Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) vücut ağırlığının kilogramı başına 4,4 nanogram olan haftalık sınır değeri baz alınarak günde 2 litre içen 70 kg’lık bir kişi baz alınıyor. RIVM, yiyecek gibi diğer kayıt kaynakları için kalan yüzde 80’lik “yastığı” bırakır.

Yüzey suyunda bulunan dört PFC’nin miktarı litre başına ortalama 12.6 nanogramdı. Yalnızca 0,5 ng/l’den itibaren bireysel değerler dahil edilmiştir. Yeraltı suyundan içme suyu için ortalama değer 10,8 ng/l idi. 16’ya kadar başka sonsuzluk kimyasalı tespit edildi, ancak genel bakışa dahil edilmedi.

Yetkili makam, içme suyu uyarısıyla bağlantılı olarak, insanların kendi yakaladıkları balıkları tüketmekten kaçınmalarını tavsiye etti.


(mm)Haberin Sonu
 
Üst