Kripto para madenciliğinde yeni periyot

semaver

New member
Kripto para madenciliğinin giderek popülerleşmesi, bu iş için harcanan güç tüketimi ve karbon emisyonunu tüm dünyanın endişeleneceği bir düzeye çıkardı. Farklı üretim tekniklerine olan gereksinimi gözler önüne seren bu çok güç tüketimi, tüm dikkatlerin farklı bir üretim tekniğine sahip olan Chia Coin’e çevrilmesine niye oldu.

Blockchain madenciliğinde, ezberler bozuluyor

Yüksek süreç gücü yerine, kullanıcının sabit şoförlerinde o an kullanılmayan boş disk alanını kullanan Chia Coin, güç verimliliği tarafından rakiplerinden farklılaşıyor. Chia Coin, bilgisayarda atıl durumda olan disk alanını kullanarak, blockchain madenciliğinde ezberleri bozuyor.

Bitcoin ve benzeri mantıkla işleyen kripto para madenciliği için, yüksek süreç gücü sunan ekran kartlar kullanılırken, Chia Network madenciliği için anlık bilgi okuma suratı yüksek olan hard disk ve SSD eserleri kullanılmakta. Chia Coin bu özelliğiyle akıllara ekran kartı kategorisinde geçtiğimiz periyotta yaşanan stok krizini getiriyor. Bilindiği üzere, kripto para üretiminde kullanan yeni ve yüksek süreç gücüne sahip ekran kartı stokları, geçtiğimiz periyotta kısa müddette erimişti.

Birinci tercih SSD eserleri olacak

Chia madenciliği, temelde atıl durumda kalan depolama ünitelerini kullandığı için, yüksek kapasiteye sahip ve anlık okuma/yazma suratları yüksek olan SSD’lerin birinci tercih olacağı öngörülüyor. SSD eserleri, HDD’ler ile kıyaslandığında çok yüksek düzeyde, anlık okuma ve yazma suratlarıyla öne çıkıyor.


Stok krizi için tedbirler başladı

İncehesap olarak, Chia madenciliğinden kaynaklı olarak yaşanabilecek tüm stok krizlerine karşı tedbirleri aldıklarını belirten İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Chia Network, SSD’lere ve klasik depolama tahlili olan hard disklere kıyasla bir saniyede fazlaca daha fazla data okuyabildiği, yazabildiği için, Chia Network madenciliğine hazırlanan şahısların öncelikli tercihi olacaktır. Ekran kartlarında yaşanan stok krizinden gerekli dersleri çıkaran bilgi depolama eserleri üreticileri, Chia Network ile bir arada yaşanması mümkün olan SSD, HDD stok krizi için tedbirlerini şimdiden almaya başladı” dedi.

Tüm tedbirlere karşın 2020 sonunda yaşanan kripto para madenciliği çılgınlığının bir gibisi yaşanacak olursa, bu tedbirlerin pazarın çalkalanmasının önüne geçemeyeceğine de değinen Erzen, “Bu aygıtların üretimi için de çip ve yarı iletken üretiminin artarak devam etmesi gerekiyor. Bu mamüllerin arzında rol alan zincirlerden rastgele birisinde yaşanan kriz, tüm dala yansıyabilir” diyor.

“Son tüketicileri stok savaşlarının haricinde tutmayı amaçlıyoruz”

Chia madenciliğinden kaynaklı olarak yaşanabilecek tüm stok krizlerine karşı tedbirlerini aldığını belirten Erzen, “Biz de bu tedbirler kapsamında, Chia madenciliğine uygun olan bilgi depolama mamüllerinin siparişlerine öncelik verdik. Yakın vakitte, Chia Eserleri isminde yeni bir kategori açarak bu eserleri ziyaretçilerimize sunacağız. Bu stratejik atağımızla, tıpkı Uzak Doğu’da Chia farming işiyle uğraşan büyük oyunculara direkt eser ulaştırmayı planlayan üreticiler üzere hareket etmeyi ve son tüketicileri stok savaşlarının haricinde tutmayı amaçlıyoruz” dedi.

Son on yıla damgasını vurmuş blockchain teknolojisi ve kripto para ünitelerinin, önümüzdeki devirde de hayatımızda olmaya devam edeceğini söyleyen Erzen, kelamlarına şöyleki devam ediyor: “Siz bu satırları okurken dahi, proje kademesinde olan ve dijital dünyaya taraf verecek yeni blockchain teknolojileri geliştiriliyor. Lakin, toplumun büyük bir bölümü bu teknolojilerden ve bu teknolojilerin sağlamayı vadettiği potansiyel teknolojik gelişmelerden çok, anlık fiyat hareketlerine odaklanıyor. Bunları sırf bir para ünitesi olarak ele alıyor. Bu teknolojilere bakış açımız, anlık fiyat hareketlerinden bağımsız bir noktaya ulaştığında, blockchain teknolojisinin hayatlarımıza daha fazla katkı sağlamaya başladığını nazaranceğiz. O günlere, bir an evvel ulaşmamızı temenni ediyorum.”dedi.

Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst