“Kripto para piyasalarındaki ani düşüşün ardında FUD tesiri var”

semaver

New member
Kripto para ekosisteminde Mayıs ayının ana gündem unsuru, Bitcoin ve altcoinlerde yaşanan aşağı istikametli hareketler oldu. Bitcoin yüzde 26 paha kaybederken, bu oran Ethereum’da yüzde 40, BNB’de yüzde 45 ve Cardano’da yüzde 25 olarak kayıtlara geçti. Fiyat hareketliliği niçiniyle kripto para yatırımcılarının artan tasaları ise gözleri hususun uzmanlarına çevirdi. Mevcut seyre ait değerlendirmede bulunan yerli kripto para borsası Paritex’in CEO’su Özgür Serkan Uslu, “Kripto para piyasalarındaki düşüşün ardında FUD tesiri yattığını görüyoruz. Türkçe karşılığı ‘Korku, Kararsızlık ve Şüphe’ olan FUD etkisinin beslendiği ana kaynaklar klasik, dijital ve toplumsal medya platformlarıdır. Medyada çıkan bir haber, hakikat ya da yanlış olmasından bağımsız olarak piyasayı kolay kolay etkileyebilir” dedi.

“Gündem unsurları güzel irdelenmeli”

Asıl dikkat edilmesi gereken noktanın çoğunluğun verdiği kararları takip eden küçük yatırımcıların piyasa üstündeki tesiri olduğunu söyleyen Paritex CEO’su Özgür Serkan Uslu, “Gündemi etkileyen ve kamuoyunda dikkat çeken haberler karşısında karamsarlığa kapılıp, süratli yansılar veren yatırımcılar, yatırımını negatif tarafta etkileyecek yanlış kararlar alabilir. Yaşanan bu son düşüşte FUD etkisinin ortaya çıkmasına niye olan gündem unsurlarının ise âlâ irdelenmesi gerekir. Bunların başında Tesla CEO’sunun açıklamaları, Çin hükümetinin kripto para ticaretine yönelik yasakları sıkılaştırdığına yönelik haberler ve devletlerin uyguladığı siyasetler geliyor” diye konuştu.

Düşüşün baş sorumluları Elon Musk ve Çin hükümetinden gelen açıklamalar

Tesla CEO’su Elon Musk’ın, Bitcoin madenciliğinin yüksek güç harcadığına dikkat çektiği gönderisinin kripto para piyasalarına tesirini açıklayan Uslu, “Elon Musk; TESLA şirketinin vizyonu ile uyuşmayan bu durum için ürettikleri otomobillerin artık Bitcoin ile satışının yapılmayacağını duyurdu. Takipçileri içinde büyük yankı bulan bu karar kısa müddette Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını etkiledi” dedi.

Çin’in kripto para ticaretine yönelik yasakları sıkılaştırdığı istikametindeki Reuters kaynaklı haberlerin akabinde kripto para piyasasında dalgalanma başladığını hatırlatan Uslu, kelamlarına şöyleki devam etti: “Çin’den gelen açıklamada, yeni bir teşebbüste bulunmayacağı ve ticaret birliklerinin, sadece mevcut kısıtlamaları uygulamak istediklerini belirtti. Dünyanın en büyük hacimli kripto para ünitesi Bitcoin ve öbür altcoinlerde yaşanan sert düşüşün, Çin’in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisiyle irtibatlı olduğu piyasalarda paylaşıldı. Dünyanın en çok Bitcoin madenciliğinin yapıldığı bölgede yaşanan elektrik kesintisi sebebiyle, Bitcoin ağının neredeyse yarısı 48 saat boyunca çevrim dışı kaldı. Bu sırada kripto para madenciliği yapılan aygıtların çalışma suratını tabir eden ‘hash rate’ kıymetlerinde düşüş yaşanmasının, Bitcoin fiyatlarını etkilediği öne sürülüyor.”

Merkez Bankası’nın sonucu es verdirdi

Özgür Serkan Uslu, dünyada kripto paralara en çok ilgi gösteren ülkelerden biri olarak Türkiye’nin de piyasadaki hareketlerde belirleyici olduğuna dikkat çekti: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın aldığı karar doğrultusunda Bitcoin ve altcoinler ödeme yapmak için direkt yahut dolaylı olarak kullanılamayacak. Alınan karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Piyasalarda konuşulan bu durum yerini dehşetten çok beklemeye bıraktı. Alınan bu sonucun altında Türkiye’nin yakında bir düzenleme yapacağı ve devlet teminatı sunacağı konuşulan haberler içinde yer alıyor.”

Kripto para alım satım platformları kesintisiz hizmet sunmalı!

Kripto para piyasasındaki sert satış dalgası yatırımcılar içinde panik havası yaratırken, dünyadaki birfazlaca büyük kripto para borsasında süreçlerde problemlerin yaşandığı kaydedildi. Dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren kripto para platformları, kullanıcılarına toplumsal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarda süreçlerin aksadığını ve bilgi akışında sorunlar olduğunu duyurdular. Saatlerce hesaplarına erişim sağlayamayan kullanıcılar verilen alım satım buyruklarının sürece konulmasında yaşanan dertlerden dolayı maddi kayıp yaşadıklarını toplumsal medya platformlarından tabir ettiler. Duruma ait değerlendirmede bulunan Uslu, “Paritex olarak geçtiğimiz günlerde dünya çapında yaşanan bitcoinin ani düşüşü ve buna bağlı olarak altcoinlerde aşağı taraflı hareket boyunca kullanıcılarımıza her vakit olduğu üzere 7/24 kesintisiz ve inançlı hizmet sunmaya devam ettik. Kesintisiz hizmet sunabilme kabiliyeti kripto para borsaları için hayati değer taşımaktadır, zira kullanıcılar en çok bu hareketlilik devirlerinde yatırımlarına taraf vermek ister. Bunu en süratli ve inançlı sağlamanın yolu ise yazılım altyapısını nizamlı olarak güçlendirerek geliştirmek ve ağdaki hareketliliği 24 saat kesintisiz olarak izleyen siber güvenlik grubunuzun olmasıdır. Bu sebeplerle Paritex olarak yatırımlarımızı bu iki alana ağırlaştırıyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst