Kültür turizmi, Toskana, teklif ve çekme kapasitesi açısından İtalya’da ilk sırada yer alıyor

semaver

New member
İtalya’da, mevcut zengin mirası geliştirmeyi ve tanıtmayı başaran ve bölgelerle ortak eylem sayesinde her yıl binlerce ziyaretçiyi çeken bir kültür turizmi başkenti bölgesi. Centro Studi Turistici’nin ayrıntılarına göre Toskana, tek bir ‘kültürel, tarihi, sanatsal ve peyzaj’ mesleği olan belediye sayısı bakımından ilk sıradadır. Bugün tartışıldı turizmA (26 Mart’a kadar Floransa’daki Palazzo dei Congressi’de), kültür turizminin etkisini analiz etmeye çalışan ve aynı zamanda sektörün 2022 için ilk nihai verilerine bakan yuvarlak masa toplantısında.

Centro Studi Turistici’nin analizine göre Toskana, benzersiz bir ‘kültürel, tarihi, sanatsal ve peyzaj’ mesleğine sahip belediye sayısı açısından İtalya’da ilk sırada yer alırken, onu Piedmont, Veneto, Emilia Romagna ve Marche izliyor. 88’dir (ulusal toplamın %17’si). En az bir Unesco Alanının varlığı ve/veya İtalya’daki En Güzel Köyler Derneği tarafından onaylanmış bir köy ve/veya Touring Club’ın Turuncu Bayrakları (veriler 2020 itibariyle) ile karakterize edilenler ve/veya ısrar edenler Ulusal Park ve/veya Kültür Başkenti (MiBACT verileri) olan ve/veya 2018’de yılda en az 10.000 ziyaretçisi olan bir müze, anıt veya devlet veya devlet dışı arkeolojik sit alanı. Anket, ulusal toplamın %19’una karşın belediyelerin %38’ini tek bir kategoriyle övünüyor. Toskana belediyelerinin %27’si kültürel, tarihi, sanatsal ve peyzaj mesleğine sahiptir. Toskana’da 40 Turuncu Bayrak destinasyonu, İtalya’nın En Güzel 28 Köyü, 7 Unesco Dünya Mirası Alanı ve 786 müze, Toskana Bölgesi sisteminde kayıtlı (727 açık) benzer enstitü ve sergi merkezi bulunmaktadır.

Istat’ın ‘Kültürel, tarihi, sanatsal ve peyzaj mesleği olan belediyeler’ olarak incelediği yörelerin turist talebiyle ilgili olarak, 2022’de 2021’e kıyasla belirgin bir iyileşme oldu (gelişlerde +%78 ve turist gecelemelerinde +%68) , ancak pandeminin ilk iki yılında biriken gecikmeyi telafi edecek kadar değil (2019’a kıyasla gelişlerin %15’i ve gecelemelerin %20’si). Öte yandan, PTO (Homojen Turist Ürünü) Toscana Terra Etrusca’ya bağlı kalan 50 belediye açısından, toparlanma önemliydi ve 2019 sonuçlarına yaklaştılar (gecelemelerin -%2,6’sı). Ana cazibe merkezi olarak kültürel motivasyona sahip olan belediyeler, 2015’ten 2022’ye kadar yatak kontenjanı açısından en büyük yüzdeyi (+%7) artıran belediyelerdir. Kültürel teklif özelliği taşıyan belediyelerde otellerdeki yatak sayısı %4 azalırken, otel dışı yapılardaki yatak sayısı %6 arttı. Yabancı turistlerin ‘sanat şehrinde kültürel tatil’ nedeni ile yaptığı turist harcamalarında Bank of Italy’nin verilerine göre Toskana yaklaşık 530 milyon avro ile Veneto (775) ve Lazio’nun (709) ardından üçüncü sırada yer alıyor. ).

Son olarak, Bölgesel İstatistik Ofisi tarafından işlenen, 2022’de Toskana’daki turist hareketine ilişkin nihai verilere bir bakış. 13 milyondan fazla turist geldi ve 42,7 milyonun üzerinde geceleme (turist denilen yerleri saymazsak). 2021’e kıyasla artış güçlü (gelenlerin +%54’ü ve gecelemelerin +%36’sı), gecelemeler açısından Covid öncesi değerlerle olan fark -%11 hala yüksek. Dış talepte güçlü toparlanma: 21,7 milyondan fazla geceleme ile toplam turist akışının %51’ini temsil ediyor. Otel yapıları, 2021 verilerine göre %50’den fazla, ancak 2019’a kıyasla yaklaşık 20 puan geride kalarak yaklaşık 19 milyon gecelemeyi durdurdu. %).
 
Üst