LUNA Çöküşüyle Bu Altcoin’lerden Onmilyarlar Silindi!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Terra ekosistem kriptoları TerraUSD (UST) ve LUNA çöküşü, DeFi piyasası da dahil olmak üzere tüm kripto para piyasası üzerinde büyük bir tesire sahipti. Artık birçok yatırımcı, Anchor’un vaat ettiği %20’lik getirilerin akabinde çöken UST’nin bir benzerinin kendi yatırımlarının başına geleceğinden korkuyor.

LUNA çöküşü ortasında DeFi piyasasından 80 milyar dolar silindi

Terra meselade olduğu üzere, kendilerini en sevdikleri kripto projelerinin çöküşünü görmekten kurtarma gayretlerinin bir modülü olarak, son haftalarda çeşitli DeFi protokollerinden büyük bir fon hareketi oldu. DeFi izleme platformu DeFi Llama’dan alınan bilgilere nazaran, çeşitli protokoller içinde TVL kıymeti, Terra ekosisteminin çöküşünün akabinde 195 milyar dolardan 86 milyar dolara düştü.


TVL pahasına göre en büyük DeFi projesi olan MakerDAO’ya süratli bir bakış, platformun TVL hacminin bir aydan kısa bir müddetde üçte bir oranında düşüşle 9.7 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.


Emsal bir olay, kullanıcıların göz arkası edilebilir bir fiyatla stablecoin takas etmelerini sağlayan bir protokol olan Curve isimli ikinci en büyük DeFi platformu için kaydedildi. DeFi Llama datalarına göre, Curve’de kilitlenen toplam kıymet %55’in üzerinde bir düşüşle 9 milyar dolara düştü.


Analistler büyük sermaye çıkışını vurguluyor

Bir kripto para araştırma firması olan Kaiko, TVL’nin hacmindeki düşüş hakkında yorum yaparken, DeFi protokollerinde staking’in son vakit içinderda düşüşte olmasının niçininin kripto para ünitesi alanından büyük sermaye çıkışları olduğunu belirtti. Arca’nın Baş Yatırım Sorumlusu Jeff Dorman, yakın tarihindeki bir raporda şunları söylemiş oldu:


Kaygı yaygın. Rastgele bir risk varlığında yükselişe geçen bir yatırımcı bulmak için uzun ve güç aramanız gerekir.

LUNA ve UST akabinde piyasa büyük kayıplar yaşıyor

DeFi piyasasının yanı sıra, tüm kripto para piyasası da büyük kayıplar yaşadı. Terra ile ilgili bahtsız olay başladığından beri 1 trilyon doların üzerinde fon tüm piyasadan silindi. Bitcoin yaklaşık 40.000 dolardan 27.000 doların altına düşerken, Ethereum (ETH) de 1.800 doların altına düştü.


Terra ekosisteminin çöküşünü takiben geçen hafta yatırımcıların maruz kaldığı büyük kayıplarla bir arada, kripto piyasasında bir hayli korkulan yaygın kapitülasyon kaydedilecek. Bu ortada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, IMF Genel Müdürü kısa mühlet evvel kripto para yatırımcılarını, piyasa global finans sanayisinin fazlaca değerli bir tarafı haline geldiğinden daldan kaçmamaya çağırdı.
 
Üst