Microsoft’un satışları daha yavaş büyüyor, karları önemli ölçüde düşüyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod


  1. Microsoft’un satışları daha yavaş büyüyor, karları önemli ölçüde düşüyor

Microsoft, bilgisayar pazarındaki düşüşten ve yüksek enflasyondan muzdarip. Bulut işi, daha yavaş olmasına rağmen yine de önemli ölçüde büyüyor, yine de satışların bir miktar artmasına izin veriyor, ancak karlar keskin bir şekilde düşüyor. 10.000 işin ortadan kaldırılması ve donanım teklifinin elden geçirilmesi şirkete bir milyar ABD dolarından fazlaya mal oldu. Kasvetli beklentiler, hisse fiyatının kırmızıya kaymasına neden oluyor.


Aralık ayının sonuna kadar olan üç ayda Microsoft, satışlarını bir önceki yılki 51.7 milyar dolardan yüzde iki artırarak şimdi 52.7 milyon dolara çıkarmayı başardı. Bu, altı yılın en zayıf büyümesi. Aynı zamanda, bilgisayar şirketinin Salı günü ABD borsası kapandıktan sonra açıkladığı gibi, faaliyet karı yüzde sekiz düşerek 20.4 milyar dolara ve net kar yüzde on iki kadar düşerek 16.4 milyar dolara geriledi.

Hisse senedi kasvetli tahmin nedeniyle düşüyor


Bu iş rakamları hala beklentilerle uyumluydu, bu nedenle Microsoft’un hisseleri mesai sonrası işlemlerde başlangıçta neredeyse yüzde beş arttı. Ancak bu sadece kısa vadeli bir zirveydi çünkü kısa bir süre sonra makalenin gelişimi olumsuza döndü. Son zamanlarda, pay dünkü işlem gününün sonundan yaklaşık yüzde bir daha düşüktü.


Bu muhtemelen Microsoft’un iş rakamlarının yayınlanmasının ardından analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde ifşa ettiği temkinli tahmininden kaynaklanıyor. CNBC haber kanalına göre grup, içinde bulunduğumuz çeyrekte 50,5 ile 51,5 milyar dolar arasında satış bekliyor. Bu, Microsoft’un 49,4 milyar dolar gelir bildirdiği 2022’nin aynı dönemine kıyasla %2 ila %4’lük bir gelir artışı anlamına gelir. Piyasa gözlemcileri, içinde bulunduğumuz çeyrek için 52 milyar doların biraz üzerinde bir miktar bekliyorlardı ve bu nedenle hayal kırıklığına uğradılar.

Windows ve donanım gelirleri çöktü


Öte yandan, azalan bulut işi bekleniyordu. Buna ek olarak, Windows ve Office ile temel işletmeler son zamanlarda önemli ölçüde yol verdi. Microsoft’un mali işler müdürü Amy Hood, işin özellikle Aralık ayında keskin bir şekilde düştüğünü açıkladı. Bu, Microsoft 365 (eski adıyla Office 365), Windows işletim sistemleri ve mobilite ve güvenlik çözümleri için yeni abonelikleri etkiler.


PC üreticileri için Windows satışları, bu iş bir önceki çeyrekte zaten yüzde 15 düştükten sonra son zamanlarda yüzde 39 düştü. Bu, bilgisayar pazarındaki düşüşe bağlanabilir: 2022’nin sonunda, 2021’in sonuna göre yüzde 28’den fazla daha az masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar satıldı. Ayrıca Microsoft’un Xbox oyunları, hizmetleri ve donanımıyla ilgili işi önemli ölçüde düştü – sırasıyla on iki ve yüzde 39 oranında. Ancak, arama ve haber sitelerindeki reklamlardan elde edilen gelir, en son yüzde on oranında artmaya devam ediyor.

Microsoft’un 10.000 kişiyi işten çıkardığı yakın zamanda duyurulan işten çıkarma dalgası ve daha önce belirtilmemiş “donanım tekliflerindeki değişiklikler” şirket tarafından 1,2 milyar dolarlık bir gider olarak kaydedildi. Buna 800 milyon dolarlık çalışan kıdem maliyeti dahildir.

Activision’ın satın alınması hala yolda


Yine de Microsoft, bir yıl önce duyurulan Activision Blizzard’ın milyar dolarlık devralımını gerçekleştirmek istiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bir dosyada şirket, düzenleyicilerle çalıştığını ve ünlü oyun yayıncısının satın alımını 2023’ün ilk yarısında tamamlamak istediğini söylüyor. Ancak bunun için biraz ikna edilmesi gerekebilir.

Aralık ayının başında ABD rekabet otoritesi FTC’nin Microsoft’un Activision Blizzard’ı devralmasını bir dava ile engellemek istediği öğrenildi. Anlaşma Avrupa’da da eleştirel bir şekilde izleniyor. AB Komisyonu, İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) gibi rekor devralma konusunda derinlemesine bir birleşme incelemesi yürütüyor.


(fds)Haberin Sonu
 
Üst