Okullarda hafta sonu formülü masada: İkili eğitime geçilebilir

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
‘Yüz yüze’ eğitimde sınıf mevcudiyetlerinin azaltılması için, çift ‘tedrisat’ yapılan okul sayısının artırılması ve hafta sonu eğitimi masada. Karar alma yetkisi ise vilayet ulusal eğitim müdürlüklerinde olacak.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine nazaran; Bakanlar Heyeti toplantısının yanı sıra Ulusal Eğitim Bakanlığı’nda (MEB), pandemi kararları konusunda ilgili bakanlıklarla seri toplantılar yapılıyor. Toplantılarda 58 bin okul, 18 milyon lise altı öğrencinin sağlıklı bir ortamda eğitim gorebilmesi için okullara, acil olarak toplamda 1 milyar lira gönderildiği bilgisi verildi. Türkiye genelinde sınıf ortalamasının 22 öğrenci olduğu, 30-40 öğrencinin tıpkı sınıfta ders gördüğü vilayetlerin başında, İstanbul ve Şanlıurfa’nın geldiği açıklandı.

Okullarda pandemi sürecinin gerçek yönetilmesi için, yerelde MEB vilayet müdürlüklerine büyük bakılırsav düştüğü, her vilayet, her ilçe ve her okul için gerekirse farklı tekliflerin gündeme gelebileceği belirtiliyor. MEB’in bünyesinde pandemi sürecini yöneten uzman bir takım oluşturulduğu, bu grubun Sıhhat Bakanlığı Bilim Heyeti üzere çalışacağı, okulların ve öğrencilerin durumuna nazaran süratle karar değiştirileceği söz ediliyor.

Vilayetlerde, duruma bakılırsa ikili eğitime geçilen yeni yerlerin olabileceği, birtakım okullarda öğretmen kaydırılmasının gündeme gelebileceği, hafta sonu eğitim üzere formüllerin de seçenek olarak tartışıldığı belirtiliyor. Velilerin okullara hangi arada olacağı üzere konularda da vilayet müdürlüklerinin okulların durumuna göre karar vermesinin daha hakikat olacağı tartışılıyor.

TIKLAYIN – Bakan Koca: Aşı tablomuzu güncelliyoruz; iki doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız

TIKLAYIN – Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca ehliyet ve çeşitli kursların aşısız imtihan bakılırsavlilerine PCR zaruriliği