Otomotivde blok zinciri uygulaması

semaver

New member
Coşkunöz Holding’in presli sac modül üretimi yapan şirketi Coşkunöz Metal Form, otomotivde dijital dönüşüm alanında değerli bir memleketler arası iş birliğine imza attı. Groupe Renault ve IBM iş birliğiyle geliştirilen XCEED (eXtended Compliance End-to-End Distributed- Uçtan Uca Dağıtık Genişletilmiş Uygunluk) blok zinciri tahlili projesiyle Coşkunöz Metal Form tarafınca gönderilen ve araçlara monte edilen binlerce kesimin uygunluğu neredeyse gerçek vakitli olarak takip edilebilecek.

Projenin ortakları, XCEED’in Renault’nun Fransa’daki Douai tesisinde muvaffakiyetle test edildiğini ve paydaşların Oyak Renault Araba Fabrikaları (Türkiye), Douai (Fransa) ve Palencia’daki (İspanya) tesislerinde projenin birinci defa uygulanacağını deklare etti. XCEED blok zinciri uygulaması şu anda, dünya genelinde lojistik zincirinin her kademesinde her büyüklükteki OEM ve tedarikçilerin kullanmasına açık durumda.

Eş vakitli üretim takibi ve kusur oranlarının azalmasıyla Avrupa otomotiv sanayisine değerli katkı sağlanacak

Tüm Avrupa otomotiv ekosistemini kapsayacak XCEED vasıtasıyla, otomotivle ilgili yeni yönetmeliklere uygun olarak müşteri kalite beklentilerine süratle karşılık verilebilmesi hedefleniyor. XCEED ile blok zinciri teknolojisi kullanılarak araçların üretiminde kullanılan tüm kesimlerin uygunluk bilgisi, sistemi kullanan tedarik zinciri genelinde paylaşılıyor bu biçimdece hayli uluslu şirketlerden KOBİ’lere kadar tedarik zincirinin her bir modülüyle eş vakitli ve sağlam data paylaşımı yapılabiliyor ve otomotiv bölümüne bilgiye erişim ve uçtan uca izlenebilirlik manasında değerli katkı sağlanıyor. Bulut tabanlı XCEED ile çevik bir yapıya kavuşan üretim takip sistemiyle, bir arabası oluşturan tüm kesimler takip edilip mümkün bir yanılgıya erken müdahale edilebilecek bu biçimdece kusur sayısı ve yanılgılardan kaynaklanan maliyet de düşecek. Üretim çizgisi ve stok takibi kolaylaşacak.

“XCEED’in kurucu ortaklarından olarak, dijital dönüşüm seyahatimizi memleketler arası arenaya taşıyoruz”

XCEED ile Coşkunöz Metal Form, dijital dönüşüm seyahatinde milletlerarası arenada değerli bir adım atmış olacak. CMF Genel Müdür Barış Murat Karaadak hususla ilgili değerlendirmesinde şunları söylemiş oldu: “Otomotiv kesiminin önde gelen dijitalleşme hareketlerinden biri olan XCEED’in kurucu ortaklarından olmak heyecan verici. Biz geleceğin, dijital ve yalın teknolojik dönüşümlerde olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda bu biçimde büyük çaplı milletlerarası bir projenin arasında ilk kurucu üye olarak yer almanın sorumluluğunun farkındayız. Bu küresel projenin, Coşkunöz Metal Form’un dijitalleşme vizyonu ve seyahatinde değerli bir adım olacağına inanıyoruz”dedi.

XCEED, Avrupa Birliği ortasında iş fırsatlarını artıracak

Karaadak, projenin Avrupa Birliği maddelerine ahenk için de kritik olduğunu belirterek şu biçimde konuştu: “Özellikle Avrupa’da süratle otonom ve elektrikli araçlara dönüşümün yaşandığı otomotiv pazarında, Avrupa Birliği eser yönetmelikleri de güncelleniyor ve üreticilerden beklentiler ağırlaşıyor. XCEED yardımıyla kullanılan kesimlerin, tedarik zincirinin her basamağındaki uygunluk ve ayrıntı detaylarıne süratli ve verimli bir biçimde ulaşılabiliyor olacağız bu biçimdece biroldukça alanda büyük bir tasarruf sağlanacak. birebir vakitte biz de Coşkunöz Metal Form olarak, bu öncü oluşumda Avrupalı oyuncularla kurucu olarak yer alarak farklı fırsatlara kapımızı aralamış olacağız” dedi.


Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst