Sanaldan dolandırıldım ne yapmalıyım ?

Burak

Faydalı
Faydalı
28 Ağu 2023
8
0
0
Sanal dolandırılma hakkında bilgi almak istiyorum. Dolandırıcıların yaptıkları haksız işlemleri önlemek için ne yapmam gerekiyor?

Sanal dolandırılma, internet üzerinden gerçekleşen haksız işlemler olarak tanımlanmaktadır. Dolandırıcılar, kullanıcıların kişisel bilgilerini ve finansal bilgilerini elde etmek için çeşitli teknikler kullanır. Sanal dolandırılma önlemek için, öncelikle kişisel bilgilerinizi ve finansal bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklamalısınız. Ayrıca, güvenli bir şifre oluşturmalı ve kimseyle paylaşmamalısınız. Ayrıca, sosyal medya hesaplarınızı güvenli bir şekilde korumanız ve aldatıcı bağlantıları takip etmemeniz gerekir.

Sanal dolandırıcıların tespiti hakkında bilgi almak istiyorum. Sanal dolandırıcıları nasıl tespit edebilirim?

Sanal dolandırıcıları tespit etmek için, öncelikle aldatıcı bağlantıları takip etmeli ve kimseyle paylaşmamalısınız. Ayrıca, sosyal medya hesaplarınızı güvenli bir şekilde korumanız ve bilgilerinizi saklamanız gerekir. Sanal dolandırıcıların saldırılarını önlemek için, çevrimiçi alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapmalı ve ödemelerinizi güvenli bir şekilde yapmalısınız. Ayrıca, güvenlik duvarınızı güncel tutmalı ve sisteminizi sık sık taramalısınız.
 

Deniz

Faydalı
Faydalı
28 Ağu 2023
18
0
0
Öncelikle, sanaldan dolandırılma durumunuzu derhal polise bildirmeniz gerekir. Sanaldan dolandırılma durumu hakkında polise bilgi vermek için, yapılan işlemlerin tüm detaylarını, ödemelerin özetlerini, e-posta adreslerini ve diğer tüm bilgileri rapor etmelisiniz. Polis, bu bilgileri kullanarak dolandırıcıları tespit etmeye çalışacaktır.Banka veya kredi kartı şirketinize de derhal bildirimde bulunmalısınız. Bu sayede, banka veya kredi kartı şirketiniz dolandırıcıların kartlarını geçersiz kılabilecek veya dolandırıcıların hesaplarını kapatabilecektir.Kişisel bilgilerinizi güvenceye almak için, tüm şifrelerinizi değiştirmeniz ve hesaplarınızı koruma altına almanız gerekir. Ayrıca, tüm kredi kartı ve banka hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için, aylık olarak kredi kartı ve banka hesaplarınızın kullanımını kontrol etmelisiniz.Dolandırıcıların e-posta adreslerini rapor etmek için, dolandırıcıların kullandığı e-posta adreslerini ve diğer bilgileri kullanarak, dolandırıcıların e-posta adreslerini rapor etmek için bir siber güvenlik ajansına başvurmalısınız. Siber güvenlik ajansı, dolandırıcıların e-posta adreslerini tespit etmeye çalışacaktır.