Sanat ve bakım yerleri. İtalya’nın tarihi hastanelerine bir gezi

semaver

New member
Pegaso Odasındaki sunumdan bir an

Terapi, bir hastanenin eşiğini aşan herkes için ilgi odağıdır ve buna eşlik eden tüm tıbbi yolculuk, özellikle sağlığı ve esenliği yeniden sağlamaya yönelik bir yerde olmanın dayanak noktası ve nedenidir. Yaşadığımız ve çapraz sayılan alanlar, o andaki ihtiyaçlarımıza yanıt vermelerine göre sayılır ve onların sıcak, basit, mantıklı, tanınması kolay, ulaşılması kolay ve kimsenin olmadığı bir yerde kalış sürenizi mutlu bir şekilde kısaltmak için tasarlanmış olmasını isteriz. gereğinden fazla kalmak istiyor.

Nadiren, bir an için bile olsa mimari yapıları üzerindeki dikkati, belki de tarihsel ve sanatsal tanıklıkların kemerler, bahçeler, müthiş bir bilim ve kültür zenginliğine tanıklık eden resimler, freskler ve objeler.

Bunu ve İtalyan hastanelerinin tarihini anlatıyor “Tedavinin ihtişamı. Milano Polikliniği Kültürel Miras başkanı Paolo Garimberti tarafından düzenlenen ve Sarasvathi tarafından yayınlanan, yazar tarafından Palazzo Strozzi Sacrati’nin Pegaso Odasında Eugenio Giani Bölgesi başkanı Giancarlo Landini ile birlikte sunulan İtalya’nın tarihi hastanelerinde yolculuk” Santa Maria Nuova Onlus Vakfı başkanı Marco Giachetti, İtalyan Tarihi Hastaneler Kültür Derneği başkanı Cristina Acidini, Tasarım Sanatları Akademisi başkanı Cristina Acidini ve Floransa Üniversitesi Tıp Tarihi profesörü Donatella Lippi.

Cilt, tıbbi ve tarihsel-sanatsal bir bakış açısıyla bakım yerlerinin çok boyutlu bir okumasını öneren ve vatandaşların sağlığına hizmet eden yerlerin geliştirilmesiyle birlikte yapıların önemini vurgulamayı amaçlayan ilk kitaptır. misafirperverlik, sanat, tıp ve bilim geçmişine sahip, Toskana’nın tarihi hastanelerinin kendi özel alanlarına sahip olduğu yerler: Floransa’daki Santa Maria Nuova Hastanesi’nden Pistoia’daki Ospedale del Ceppo’ya.

Radyoloji, Dahiliye, Cerrahi, Kardiyoloji ve Ortopedi ve Kadın Hastalıkları bölümlerinin uzmanlaşmış birimlerine yönelen binlerce hastanın tedavisinde son nesil tıbbi ekipmanlarla donatılmış son teknoloji hastane yapıları bugün bağlamlara yerleştiriliyor. Prato’daki Misericordia e Dolce hastanesi örneğinde 1200’lerin başına, ilk çekirdek için 1277’ye kadar uzanan, bakım yerlerinin geçmişinin kurulduğu andan itibaren faaliyetini belgeleyen arşivlerde tutulduğu yer Pistoia’daki Ospedale del Ceppo ve 1288’de Floransa’daki Santa Maria Nuova için.

Terapi ve kültürel refahın mutlu bir örneğinde, dijital enstrümanlar burada tıp tarihi ve keşifleriyle ve Andrea Della Robbia’nın seramikleri, Gerino Gerini’nin tabloları, Bicci’nin freskleri tarafından tanıklık edilen sanatsal duyarlılığın evrimi ile bir arada var oluyor. di Lorenzo ve Gherardo di Giovanni ve Alessandro Allori ve diğerlerinin dekoratif çalışmaları.

Eugenio Giani, bu mirasın muhafaza edilmesi ve muhafaza edilmesinin altını çiziyor, “Toskana’da da, Bölge’nin son yıllarda yatırdığı kaynaklar sayesinde mümkün oldu; Bugün bakım sanatında kadınların rolünün öncüsü olan Monna Tessa’nınki gibi tarihsel profiller ”.

Sanatın himayesi ve “hastaneleri” yönetme yeteneği, diye hatırlıyor Giani, “ayrıca, Toskana’nın sağlık, bakım, sağlık ve insan duygularının tarihinin daha otantik olduğu anıtsal yerler arasındaki ilişkiyi anlama tarzının önemli bir parçası. sanatın, güzelliğin, profesyonel yeteneğin ve özverinin kullanımı”.

Bu nedenle, Milano’daki Ospedale Maggiore ve Policlinico’nun mekanlarında, Venedik’teki Santi Giovanni e Paolo Sivil Hastanesi’nde tutulan diğer İtalyan “bakım sanatı” örneklerinin yanı sıra “Mükemmel Toskana”dan da söz eden bir cilt. Roma’daki San Giovanni Addolorata hastanesinde ve diğer ulusal sağlık yapılarında, Lodi’den Yaygın Romagna sağlık sanatı Müzesi’ne kadar, sadece kültürel seyahat programlarını araştırmak ve genel halk tarafından bilinmesini sağlamak için tasarlanmış bir editoryal olmayan bir projede, hala tümü, büyük ölçüde, keşfetmek.
 
Üst