Siber hatalılar şirketlerin ve kripto paraların peşinde

semaver

New member
Bu yılın birinci 4 ayında, COVID-19 pandemisi dünya gündeminde en üst sırada yer almaya devam etse de tehdit ortamında daha gerilerde yer almaya başladı. ESET’in Araştırmadan Sorumlu Lideri Roman Kováč bu mevzuda şu yorumu yaptı: “Aslında kimileri ‘işlerin düzgüne gittiğini’ söyleyebilir lakin siber hatalıların tanınan güvenlik açıklarını ve yapılandırma kusurlarını süratli bir biçimde suistimal ettiğine ve pek yüksek kar elde etmeye odaklandığına dair üzücü örnekler görmeye devam ediyoruz” Bunlar, kaba kuvvet ataklarının bir numaralı gayesi olan uzaktan masaüstü protokolünün (RDP) devamlı suistimal edilmesini, gitgide artan kripto para hücumlarını ve berbat emelli Android bankacılık yazılımı algılamalarındaki süratli artışı içeriyor.

Çalışanlar üzerinden şirketlere saldırıyorlar

Pandemi devrinde konuttan çalışanlar işyerlerine uzaktan ilişkiler ile bağlanmaya başlayınca siber saldırganlar kurumlara sızmak için, RDP hücumları ile çalışanların detaylarıne ulaşmaya çalıştılar. Farklı usullerle ele geçirdikleri kullanıcı ismi ve parola ayrıntılarını ele geçirerek şirketlerin hassas detaylarıne ulaşmayı hedeflediler. Elde ettikleri ayrıntıları fidye akınları ya da rakip şirketlere pazarlama maksadıyla kullandılar.

Ethereum’u amaç alan akınlar arttı

Kripto para ünitelerine yönelik artan talep, kripto para ünitesi tehditlerinin büyümesine yol açtı. Kripto para üniteleri daha yaygın hale geldikçe, onlardan kar elde etmeye çalışan makûs hedefli yazılımların ölçüsü da doğal olarak artış gösterdi. Ocak – Nisan 2021 devrinde Bitcoin, siber hatalılar tarafınca en epeyce hedeflenen para ünitesi bulunmasına rağmen ESET uzmanları Ethereum’u amaç alan akınlarda değerli bir artış gördü.

Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst