Signorelli 500 sergisi 23 Haziran’da Cortona’da açılıyor. Giani: “Unutulmaz kalacak”

semaver

New member
“Bu yıl Luca Signorelli’nin 500. doğum günü Cortona’da büyük bir sergiyle kutlanıyor. Bölge, unutulmayacak bir an hazırlayan belediye yönetimi ile sinerji yarattı” dedi.

Başkan Eugenio Giani, 23 Haziran’dan 8 Ekim’e kadar burada bulunan sanatçının ölümünün 500. yıldönümü münasebetiyle Cortona’yı süsleyecek olan “Signorelli 500. Maestro Luca da Cortona, ışık ve şiir ressamı” zarif sergisini sunuyor. her zaman bağlantılı olduğu ve “Rönesans’ın en büyükleri için bir işaret” olan memleketi.

“Kendimizi, Rönesans’ımızı yaratan, Toskana’nın dünyada böylesine istisnai bir imajını ortaya koyan, yaşayan sanatçılar bulduğumuzda, onları bizim topraklarımızda çalıştırmış olmaktan ve dolayısıyla Cortona sergisiyle, hepsinden gurur duyabiliriz. Toskana halkı bir araya gelecek ve sanatta, edebiyatta, felsefede ifade edilen güzelliğin zafer kazandığı ve eserlerinin bize bunu anlattığı bir dönem olan Rönesans’ın kahramanlarından birini temsil eden bir Signorelli’nin güçlenmesinde kendini tanıyacak” .


Rönesans sezonunun olağanüstü yenilikçisi Luca Signorelli (1450 – 1523) – gerçek adı Luca d’Egidio di Ventura veya Luca da Cortona – birçok yönden eleştirmenler ve halk için anlaşılması zor, ancak yine de çıktığı yolu izlemede temel bir figürdü. Raphael ve Michelangelo takip edecek: ironik bir şekilde daha sonra şöhretini karartan iki dev.

Ekim 1523’te “yaşlı ve perletik tarafından engellenen” Luca günlerini bitirir ve ölümünün beş yüzüncü yıldönümünde “Signorelli 500″ sergisiyle sanatçıya yeni bir ışık tutan Cortona olacaktır. ışık ve şiir”, Cortona Belediyesi tarafından Etrüsk Akademisi MAEC-Müzesi ve Cortona Şehri tarafından Ulusal Komite’nin himayesinde tanıtılan, MIC tarafından kurulan, Villaggio Globale International tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Tom Henry’nin yaptığı kutlamalar için , konunun önde gelen uzmanı, Kent Üniversitesi’nde fahri profesör ve Roma’daki İngiliz Üniversitesi Klasik ve Rönesans Çalışmaları Okulu’nun eski Direktörü.

Palazzo Casali (MAEC’in genel merkezi) için planlanan, sanatçının kariyerinin izini sürmek amacıyla kasıtlı olarak Usta’nın resimsel üretimine odaklanan, renkçiliğinin gücünü, icatlarının kapsamını ve orijinalliğini ortaya koyan, merakla beklenen bir sergi. Eserlerin anlatım gücü ve çağdaşlarının ötesine geçme yeteneği Vasari tarafından beğenildi.

Yetmiş yıl sonra Luca’nın şehrinde, sanatçının prestijli İtalyan ve yabancı müzelerden, özel koleksiyonlardan ve denizaşırı ülkelerden önemli ödünçler de dahil olmak üzere otuz kadar eserini bir araya getiren Cortona sergisi, bu nedenle, Luca da Cortona’yı kesin olarak kutlamak ve kutsamak için bir fırsat olacak. son yıllardaki çalışmaların ışığında da dönemin büyük sanatçıları.

Özellikle sergi “Signorelli seyahat programları” ile bütünleştiği için – şehirde, özellikle Piskoposluk Müzesi ve San Niccolò kilisesinde ve Toskana-Umbria bölgelerinde, Maestro’nun önemli tanıklıklarının koruyucuları aranıyor ve tanıtılıyor. organizatörler, ilgili belediyeler ve kurumlarla etkinleştirilen anlaşmalar ve işbirlikleri yoluyla fuarın temel bir anı olarak tamamlanması.

Önemli sergi kataloğunu (her ikisi de Skira tarafından yayınlanmıştır), haritaları, indirimleri destekleyen özel bir rehber sayesinde, büyük Rönesans ressamının merkez üssü Cortona olan bölgesel bir geliştirme sürecine hayat verecek önemli bir ağ, zaman içinde kalmaya mahkumdur. , vesaire.

Floransa’daki Uffizi Galerilerinden Napoli’deki Capodimonte Ulusal Müzesi’ne, Paris’teki Jacquemart-André Vakfı’ndan Londra’daki Ulusal Galeri’ye, Orvieto’daki Museo dell’Opera del Duomo’dan Sansepolcro’daki Pinacoteca Comunale’ye ve hatta Ulusal Dublin’deki İrlanda Galerisi’nden Atlanta’daki High Museum of Art’a sergilenen tablolar, çok yüksek kalitelerine göre seçilmiş ve Signorelli’nin faaliyetinin her on yılını temsil ediyor gibi görünüyor; özel bir Amerikan koleksiyonundan Piero della Francesca’nın etkisi ve ustalığı.

Etrüsk Akademisi Cortona’dan “Azizlerle Bakire ve Çocuk” tasvirli tondodan başlayarak, bu etkinlik için gerçekleştirilen bazı önemli restorasyonların yanı sıra, serginin önereceği çeşitli bilimsel yenilikler, öngörü yoluyla şunları içeriyor: Matelica’daki Sant’Agostino kilisesi için 1504-1505’te yaratılan olağanüstü Matelica Altarpiece’in on sekizinci yüzyılın ortalarında parçalanıp dünyanın dört bir yanına dağılması olasılığı; daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nden (Atlanta) ilk kez İtalya’ya dönen “Doğum” ve “San Nicola Mucizesi” (1508 – 1510 c.) başlıklı iki değerli panelin varlığı; ve yine Montepulciano’daki Santa Lucia kilisesinin Polyptych’inin – “Madonna ve Tahta Çıkmış Çocuk” u tasvir eden – orta panelinin modern zamanlarda hiçbir zaman başarılı olmayan yeniden birleşmesi, ödünç alınan üç panelden oluşan akraba predella ile yeniden birleşmesi Signorelli’nin tüm anlatı damarını gösterdiği Floransa’da Uffizi.
 
Üst