Şirketler niye Bitcoin’e yatırım yapıyor

semaver

New member
Bilançodaki Bitcoin

Büyük bir yatırımla kripto pazarına giren birinci ABD şirketi Microstrategy oldu. Bir yazılım şirketi olan Microstrategy, Ağustos 2020’de, finansal rezervlerinin 250 milyon dolarını Bitcoin’e yatırdı ve bu biçimdedan beri giderek daha fazla kripto para satın alıyor. Mayıs ortasında yaşanan sert fiyat düşüşünün akabinde şirketin CEO’su Michael Saylor, daha fazla Bitcoin satın aldıklarını deklare etti, ki bu da şirketin şu anda 92 binden çok Bitcoin’e sahip olduğu manasına geliyor. Bu duyuru sırasında ise, şirketin BTC varlıklarının toplam bedeli 2,25 milyar ABD dolarına eşitti.

Microstrategy CEO’su artık kendisini bir kripto savunucusu olarak görüyor ve “Şirketler için Bitcoin’i bir paha saklama aracı olarak önerirken öbür şirket yöneticilerine kripto dünyasına girmeleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Time Magazine ile yaptığı bir röportajda Saylor, Elon Musk’a attığı tweetlerin Tesla’nın Bitcoin yatırımı yapmasında kısmen tesirli olduğunu ima etti. Pekala ancak niye büyük şirketler rezervlerini kripto paralara yatırıyor? Microstrategy CEO’su Saylor, Microstrategy için milyar dolarlık yatırımın enflasyona karşı bir müdafaa olduğunu söylüyor ve “Bitcoin, dijital altındır” diyerek, misyonunun “dünyanın bilançolarını düzeltmek” olduğunu öne sürüyor.

Bitcoin satışlarından elde edilen kârlar

Tesla’da bu misyonun yakında gerçekleşmesi mümkündür. Şirket, 2021 yılının birinci çeyreğine ait raporunda, Bitcoin satışından 101 milyon dolarlık kâr elde ettiğini deklare etti. Tesla, bu olaydan birkaç hafta daha sonra Bitcoin’i şimdilik bir ödeme aracı olarak kabul etmeyeceğini açıklasa bile, hâla elinde Bitcoin tutuyor.

Square ise, bu mevzuda biraz daha temkinli davranmayı tercih etti. Bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olan Square, Bitcoin’e yatırım yapmaya geçen sonbaharda başlamıştı. Bitcoin rezervlerinin şu anda 220 milyon dolar pahasında olduğu ve likit varlıklarının yüzde 5’ine tekabül ettiği belirtiliyor. 2021 yılının birinci çeyreğinde Square, 20 milyon dolar pahasında bir ziyan bildirdi. Ödeme hizmeti sağlayıcısı olan şirket, şimdilik daha fazla Bitcoin yatırımı yapmak istemiyor. Square, “Bitcoin Clean Energy” (Bitcoin Pak Enerji) teşebbüsü ile kendisini kripto paraların etraf problemine adamış görünüyor.

CFO’lar içinde global şüphecilik

Büyük şirketler için bir yatırım stratejisi olarak Bitcoin’e yönelik baskı, sıklıkla ABD’den geliyor. CNBC tarafınca yapılan global bir CFO anketinde, ankete katılan bireylerin yüzde 80’i Bitcoin’i ne bir ödeme sistemi olarak kabul edilmesi ne de bilançolarda görünmesi gereken bir balon olarak gördü. tıpkı vakitte, yaşanan halihazırdaki gelişmeler, dijital varlıkların yalnızca özel yatırımcılar için değil şirketler için de alternatif bir yatırım stratejisi olabileceğini göstermektedir.

Hibya Haber Ajansı

KESİNLİKLE Yatırım Tavsiyesi İçermez
 
Üst