Tanınan İki Bitcoin ve Altcoin Sitesine Yasak Geldi!

kunteper

Member
Tanınan Bitcoin ve altcoin fiyat takip web siteleri CoinGecko ve CoinMarketCap şu anda Çin merkezli kullanıcılar tarafınca erişilemez durumda. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Çin’in kripto parayla savaşı ağırlaşıyor

Çin anakiçindeki kullanıcılar artık CoinGecko ve CoinMarketCap Bitcoin ve altcoin fiyat izleme web sitelerine erişemiyor. Kullanıcıların Çin’de belli bir alan isminin engellenip engellenmediğini denetim etmelerini sağlayan bir web sitesi olan Comparitech’teki arama sonuçları, her iki web sitesine de şu anda Çin’de erişilemediğini doğrulamakta.


İki web sitesinin Çinli kullanıcılar tarafınca ne vakit erişilemez hale geldiği tam olarak muhakkak olmasa da, kısıtlamaların web siteleri tarafınca proaktif olarak uygulanmadığı, bunun yerine Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’ndan sorumlu İnternet sansür ajansı, Çin Siber Uzay Yönetimi (CAC) tarafınca uygulandığı görülüyor.

Çin Halk Bankası, Bitcoin dahil tüm kripto paralarla ilgili faaliyetleri yasakladı

Çinli yetkililer, birkaç yıldır kripto para ünitelerine karşı sert bir duruş sergiliyor. Ülke, 2013’ten bu yana birkaç defa kripto para ünitelerini şu yahut bu türlü yasaklamakla tehdit etti. Lakin aksiyonlarının fazlaca azı kalıcı bir tesire sahip oldu (kripto topluluğu, yeni bir duyuru ortaya çıktığında Çin’in varlık sınıfını yasaklama planları hakkında sık sık latife yapıyor). Lakin son aylarda durumun daha önemli hale geldiği görülüyor. 15 Eylül’de, Çin Halk Bankası (PBOC), madencilik ve kripto borsalarını işletmek de dahil olmak üzere Bitcoin ve altcoinlerle ilgili tüm faaliyetlerin yasa dışı olduğunu söylemiş oldu.


Ayrıyeten, merkez bankasının yayımladığı bildirime nazaran, yetkililer, off shore kripto borsaları için pazarlama, promosyon, ödeme muahedesi yahut teknik dayanakla ilgilenen herkesi soruşturmakla tehdit etti. Kripto para ünitelerine sahip olmak çabucak hemen yasa dışı hale getirilmese de, son vakit içinderdaki baskılar, Çin vatandaşlarının kriptoyu yasal olarak edinmelerini, tutmalarını yahut kullanmalarını zorlaştırıyor.

VPN yoluyla Büyük Güvenlik Duvarını aşmak mümkün mü?

Bu yılın başlarında Çin, kripto para madenciliğini kısıtlayarak Kazakistan ve ABD’ye, bilhassa Teksas’a bir madenci göçüne yol açtı. CoinGecko ve CoinMarketCap’i engelleme hareketi, Çin vatandaşlarının kripto varlıklarının fiyatına bakmasını engellemeye çalıştığı için son aksiyonları ikiye katlıyor.


tıpkı vakitte, Çinli kripto para ünitesi kullanıcıları, sanal özel ağlar (VPN’ler) kullanarak, Büyük Güvenlik Duvarını aşabiliyor ve teorik olarak CoinGecko ve CoinMarketCap’e erişebiliyor. Merkezi borsalar da yasaklanmış olsa da, yetkililerin vatandaşların Uniswap ve Sushi üzere müsaadesiz merkezi olmayan borsalarda süreç yapmasını engellemek için yapabilecekleri fazlaca az şey var.


Yatırım Tavsiyesi Değildir.
 
Üst