TBMM Lideri Şentop: Rusya-Ukrayna savaşı dünyayı tehdit eden büyük riski ortasında barındırıyor

celikci

New member
TBMM Lideri Mustafa Şentop, Rusya ile Ukrayna içindeki savaşı hatırlatarak, dünyanın güç günlerden geçtiğini söylemiş oldu. Şentop, “Bu savaşın meydana getirdiği yıkımı ve riski, hepimiz yakından takip ediyoruz. Bu yalnızca Ukrayna ve Rusya içinde değil. bununla birlikte bölgemizi, Avrupa’yı, tüm dünyayı tehdit eden potansiyelleri, büyük bir riski ortasında barındırıyor” dedi.

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Ramazan Bayramı’nın birinci gününde memleketi Tekirdağ’da bayramlaşma programına katıldı. Tekirdağ Valiliği öncülüğünde Rumeli İskelesi’nde düzenlenen programa; Şentop’un yanı sıra Vali Aziz Yıldırım, AKP milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Goncagül, Süleymanpaşa Belediye Lideri Cüneyt Yüksel ile vatandaşlar katıldı.

Burada konuşan Şentop, dünyanın sıkıntı günlerden geçtiğini belirterek şunları söylemiş oldu:

* Çabucak hayli yakınımızda Rusya ile Ukrayna içinde bir savaş hala devam ediyor. Bu savaşın meydana getirdiği yıkımı ve riski, hepimiz yakından takip ediyoruz. Bu yalnızca Ukrayna ve Rusya içinde değil.

* beraberinde bölgemizi, Avrupa’yı, tüm dünyayı tehdit eden potansiyelleri, büyük bir riski ortasında barındırıyor. Her geçen gün farklı senaryolar, komplo teorileri geçiyor. Bu savaşın bir tarafı, bir istikameti; kentler tahrip edilmiş, ölmüş, öldürülmüş bunları görüyoruz.

* Bunun haricinde daha değerli bir taraf. Sıkıntının göçle ilgili bir istikameti var. Şu ana kadar Ukrayna hudutları dışına giden insan sayısı, 6 milyon civarında.

* Ukraynalı yetkililerin dediğine bakılırsa, bir de Ukrayna içerisinde de nüfus hareketlerini dikkate alırsak, 10 milyon civarında bir insanın yerinden, yurdundan, konutundan edildiğini görüyoruz.

“AKDENİZ, BEBEK GÖÇMEN MEZARLIĞINA DÖNDÜ”

Ukrayna’daki göçün öbür bir gerçeği ortaya çıkardığını da söyleyen Şentop, şöyleki konuştu:

* Uzun yıllar Türkiye’de, sistemsiz göçle ilgili konuklarımız var. Bununla ilgili Avrupa’nın, Avrupa ülkelerinin hususa yaklaşımını yakından biliyorsunuz, takip ediyorsunuz.

* Hele hele Akdeniz’de, özellikle Yunanistan’ın fakat Yunanistan’ın yanında yer alan Avrupa Birliği’nin bu tıp muhafaza gücü var; Frontex. Onların bu çeşit göçmenlere yaklaşımını yakından biliyoruz. Botları şişleyerek batırmak suretiyle, itme suretiyle, geldikleri yerlere gönderme halindeki gayri insani yaklaşımlarını görüyoruz.

* Ve Akdeniz’in bir bebek ve çocuk göçmen mezarlığına döndüğünü üzülerek, uzun yıllardır müşahede ediyoruz. Fakat işte Avrupa ülkelerinin ‘Bu göçmenler, bize gelmesin’ diyerek gösterdikleri uğraş, harcadıkları paralar heba oldu.

* Artık bir öteki ülkeden, Ukrayna’dan, beklediklerinin kat kat üstünde bir göç, göç dalgasıyla karşı karşıyalar. Bunun fazlaca sıkıntı bir şey olduğunu söz etmek lazım.

* aslına bakarsanız uzun vakittir sıkıntısının yalnızca göçe kaynak olan ülkelere, komşu ülkelerin üstlenmesi gereken bir yük olmadığını, göçün global bir sorun olduğunu ve buna global bakış açılarıyla yaklaşmak gerektiğini, her insanın bu mevzuda sorumluluk alması gerektiğini daima söylüyorduk.

“BU SAVAŞIN EKONOMİK BOYUTLARI DA VAR”

Ukrayna ile Rusya içinde süren savaşın iktisada maliyetlerinin de olacağını belirten Şentop, şunları söylemiş oldu:

* Bu işin bir öbür boyutu natürel artık ortaya çıkan, tahminen orta vadede daha da yakından yaşayacağımız bu çatışmanın, savaşın, ekonomik dünya iktisadıyla ilgili boyutları var. Özellikle güçle ilgili, gücünüzün arzıyla, talebiyle ilgili meşakkatler var. Bunların da bütün dünyayı etkileyecek tarafları, boyutları var.

* Doğal bu çerçevede Türkiye’nin sürecin başından beri üstlenmiş olduğu sorumlu, yapan, sorun çözücü bir rol, bütün dünyanın dikkatini çekiyor. Uzun vakittir Türkiye’ye gelmeyen, siyasi sebeplerle gelmeyenler sıraya geçti. Türkiye’yi gelip, ziyaret ediyorlar.

* Sayın Cumhurbaşkanı’mız da görüşmeye çalışıyorlar. Niçin? Zira sorun yaşayan iki ülke. Rusya ve Ukrayna içinde her iki ülkeyle de görüşebilen ve bir insani ateşkesin sağlanması tarafında büyük bir uğraş, uğraş içerisinde olan tek ülke Türkiye.

* İnsani bir ateşkesin sağlanması için evvel dışişleri bakanlarını Antalya’da bir ortaya getirdik. çabucak sonrasında İstanbul’da üst seviye bir toplantı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın telefon diplomasi trafiği devam ediyor. İnşallah kısa bir vakitte evvel ateşi söndürürüz.

“TÜRKİYE TUTUMUNU ORTAYA KOYDU”

Türkiye’nin daha evvel de Gürcistan olaylarında tutumunu ortaya koyduğunu hatırlatan Şentop, şu sözleri kullandı:

* Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine, hürmet noktasında Türkiye’nin net açıklamaları oldu. Öbür taraftan 2014’te Kırım’ın işgali noktasında Türkiye bir daha tıpkı biçimde net açık bir hal belirledi. Lakin bugün Ukrayna konusunda ses çıkartıp, konuşan ülkelerin birçok, bu adım adım yaklaşmakta olan bölgesel krizin parametrelerini evvelinde bakılırsamediler.

* Gerekli hali ve tavrı ortaya koyamadılar. Bizim buradaki sıkıntımız şudur; bir daha Ukrayna’yla ilgili birebir şeyi söylüyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine hürmet prensibi, dikkate alınarak bir hal belirlemek lazım. Haklıya haklı, haksıza haksız demek lazım ve Türkiye bütün münasebetlerinde de bunu ortaya koyuyor. Bir ülkeyle görüşmek, ilgiyi devam ettirmek; onun bütün görüşlerine evet demek, kabul etmek manasına gelmiyor.

* Kendi görüşlerimizi, tavırlarımızı epey net bir biçimde, bütün muhataplarımıza her vakit ve her platformda söylüyoruz. Keşke herkes bunu yapabilse. Tahminen bu biçimde bu hayatış olduğumuz kriz, bu noktaya gelmemiş olacaktı. Olsun, bunlardan ders çıkarmak lazım.

* Bir değerli ders de nedir? Şu anda dünyada memleketler arası hukuk ve milletlerarası hukukun ortaya koymuş olduğu barışı sağlamak üzere, ortaya koymuş olduğu kurumlar fonksiyonsuz. misyonunu yerine getiremiyor, tesirli değiller.

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BİR KARAR BİLE ALAMADI”

Etkisiz kurumlarından birinin de Birleşmiş Milletler olduğunu söyleyen Şentop, şunları belirtti:

* Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, Rusya-Ukrayna savaşında bir karar bile alamadı. Niçin alamadı? Zira beş daimi üyeden biri aslına bakarsan Rusya. Bu çatışmanın, savaşın taraftarı. O veto ettiği vakit karar çıkmıyor. Uzun yıllardır ne diyoruz? Cumhurbaşkanımız ne diyor? ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor.

* Birleşmiş Milletler’in bugünkü yapısı, 2’nci Dünya Savaşı daha sonrası koşullarda kurulan ve galiplerinin karar verici olduğu bir yapı. Dünyada barışı sağlamaktan uzak bir yapı diyorduk. Dünyanın birfazlaca yerinde bunun örneklerini gördük, anlattık, gösterdik.

* Lakin artık tıpkı şeyi hayli yakın bir biçimde Rusya’yla Ukrayna içindeki savaşta da görüyoruz. Uzun vakittir kuvvetli devletler; kendi işlerine gelen, çıkarlarına olan durumlarda, memleketler arası hukuku hiçe sayan tutumlar, tavırlar belirledi. Afganistan’da bunu yaşadık, Irak’ta, Libya’da bunu yaşadık.

* Dünyanın birfazlaca ülkesinde milletlerarası hukuku; kuvvetli devletler, ülkeler paspas haline getirdiler. Artık ne istiyoruz? Memleketler arası hukuka, herkes hürmet göstersin. Herkes göstersin de bugüne kadar yaşananları nereye koyacağız?

* Olsun bir daha zararın neresinden döndürülürse; kardır. Artık milletlerarası hukukun değeri ve dünyada hakikaten barışı tesis edebilecek tesirli memleketler arası kurumların, kuruluşların oluşturulması hususları dünyanın da gündemine geldi, konuşuluyor, tartışılıyor.
 
Üst