‘Teşviklerden en gerçek yararlanmanın yolu dijital tahlillerden geçiyor’

Felaket

New member
25 Mar 2021
225
0
1
Rasyotek İdare Konseyi Lideri Haldun Pak, devletin firmalara verdiği teşviklerden en hakikat ve sürdürülebilir yaralanmanın yolunun dijital tahlillerden geçtiğini söylemiş oldu. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Pak, teşviklerin insan eliyle hangisinin firmaya daha yanlışsız olduğunu kişi bazlı ve her ay bir daha hesaplamanın belirli bir sayının üzerinde çalışanı olan şirketler için imkansız hale geldiğini belirtti. Bu nokytada dijital tahlillerin fazlaca ön plana çıktığını vurgulayan Pak, “Dijital bir tahlilin varlığı herşeyi harika yapabilmenin de yolu değil. Aslında uzmanlıkla geliştirilmiş dijital tahlillerle bu süreçleri yönetiyor olmak gerekli. Zira art planda o teşvik kanunu, direkt ya da dolaylı olarak etkilendiği tarafları güzel bilerek yazılmış bir algortima olması gerekiyor gerekiyor” diye konuştu.

‘Veri güvenliği en kıymetli konu’

Dijital tahlilden bahsedildiğinde bilgi güvenliğinin her vakit en ön plana alınıyor olması gerektiğini vurgulayan Pak, işlenen bilgilerin de diğer bir sorumluluğu tabir ettiğini belirtti. Rasyotek’in bu manada pek fazlaca tahlili bir arada sunduğu bir platforma sahip olduğunu kaydeden Pak, Türkiye’de binden çok firmanın bu sürecini yönetip, bugüne kadar kusursuz, eksiksiz ve inançlı bir biçimde 6 milyar TL’nin üzerinde tasarruf elde etmelerini sağladıklarının altını çizdi.

‘İDA dijital asistan ile patron ve İŞKUR içinde köprü oluyoruz’

İşbaşı eğitim programının firmalar için fazlaca bedelli bir teşvik olduğunu belirten Pak, 2019 yılında bu programlardan İŞKUR aracılığıyla patronların 527 bin şahısta bu teşvikten yararladnığını söylemiş oldu. Bu sayının 2020’de pandemi tesiriyle 423 bin kişi, 2021 birinci 10 ay prestijiyle da 403 bin kişi olduğunu vurgulayan Pak, aktarılan kaynağın ise 1 milyar 750 milyon TL civarında olduğunu söz etti. Bu teşviği yönetirken başka SGK teşviklerinden ayrılan noktalarolduğunu söz eden Pak, “SGK teşvikleri büsbütün bodro hesaplamaları üzerinden yürütülen teşvikler olup dijital olarak yüzde 100 hesaplanabiliyorken, işbaşı eğitim programı kişinin kursiyer olarak statülendiği pek epey evrak süreci ile yönetilen bir yapıya sahip. Haliyle burada dijital otomasyon sistemlerinde Türkiye’de yalnızca Rasyotek’in geliştirdiği İşbaşı Eğitim Dijital Asistan ismini verdiğimiz İDA dijital tahlili ile patron ve İŞKUR içinde bir dijital köprü oluyoruz. işbaşı eğitim programının tüm süreçlerini büsbütün dijitalize ettik. bu biçimdelikle iç içe geçmiş, daima döngü içerisinde devam eden başka ayrı şahısların takibini gerektiren bu süreç büsbütün dijitalize oldu. İŞKUR’un sistemi le patron içindeki süreci kusursuz, evrak eksikliği olmadan yönlendirici bir müddetç dahilinde dijital asistan ile yönetebiliyorlar. Kaynaklardan kendi isimlerine en verimli biçimde yararlanıyorlar” dedi.

‘Dijital AVM’de hukuktan finansa, idari işlerden satın almaya kadar 12 mağaza açtık’

İşbaşı eğitim programının dijital AVM olarak tanımladıkları Muhteşem Portal’in içerisindeki dükkanlardan yalnızca biri olduğunu tabir eden Pak, “Bir hükmî kişilik insan kaynaklarına dair tüm gereksinimlerini bu digiital AVM’de entegre olmuş sistemler aracılığıyla bulabiliyor. Hukuk, finans, idari işler ve satın alma üzere bir işletmenin muhtaçlığı olan tüm süreçleri dijitalize eden dükkanlar var dijital AVM’de. Bugüne kadar 12 tane mağaza açtık. Mevzuatlarla da alakalı işletmelerin muhtaçlıkları artıkça biz de mağazalarımızı açmaya devam edeceğiz. Tahlili olan herkesi de bu dijital AVM’de yer almaya davet ediyorum. Zira biz 10 binden çok iş beşerinin, binden çok kurumun girip dijitalize süreçlerle pek hayli iş süreçlerini yönetebildiği, otomotize ettiği, buradan elde ettiği bilgilerle de geleceğe dair simülasyonlar yaptığı bir seyahat için bu platformda buluştuk. Haliyle yeni tahlillere de yer açabiliyoruz” diye konuşttu.