THY, Şampiyonlar Ligi Uçağını Havalandırdı

Hasan

New member
AJANSSPOR-HABER

Türk Hava Yolları (THY), UEFA Şampiyonlar Ligi için hazırladığı uçağını uçuşlara başlattı. Şampiyonlar Ligi’ne sponsor olan birinci havayolu şirketi olarak kayıtlara geçen THY, Şampiyonlar Ligi temasını taşıyan ve bu dev tertibin logosunu taşıyan uçağı 1 Ocak prestijiyle uçurmaya başladı.


Yıllık 60 milyon dolarlık dev anlaşma

THY, UEFA Şampiyonlar Ligi uçağı olarak bir Airbus A330 uçağını seçti. THY, geçen yılın Eylül ayında UEFA ile dev bir sponsorluk mutabakatına imza attı. THY, yıllık 60 milyon dolar karşılığında UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunu üstlendi. Ulusal kuruluşumuz 2010 yılından bu yana basketbolun da Avrupa’daki bir numaralı tertibi EuroLeague’in isim sponsorluğunu üstleniyor: Turkish Airlines EuroLeague…


Uçağı hazırlamak iki aylık mühlet aldı

UEFA Şampiyonlar Ligi uçağının dış cephesine gerçekleştirilen giydirme sürecinin çalışmaları 2 aydan bu yanadır sürdürülüyordu. Hazırlıkların tamamlanmasından daha sonra kaplama süreci ise teknik grup tarafınca 2 gün içerisinde yapıldı. THY Şampiyonlar Ligi uçağı birinci uçuşunu ise İstanbul’dan Fransa’nın başşehri Paris’e gerçekleştirdi.


Bu uçak spora kıymetin bir nişanesi

THY İdare Şurası ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, bahse ait yaptığı açıklamada, 2023 finalinin İstanbul’da yapılacağını hatırlarak, şunları söylemiş oldu: “Türk spor tarihinin en değerli sponsorluklarından olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin temasına sahip olan uçağımız, spora verdiğimiz kıymetin bir nişanesidir. Gökyüzüyle buluşturduğumuz yeni dizaynlı uçağımızın iyi olmasını diliyorum.”


İstanbul’daki final 10 Haziran 2023’te

Sadece Avrupa’nın değil dünyanın da kulüpler seviyesinde en çok ilgi goren tertibi olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 2023 finaline İstanbul mesken sahipliği yapacak. Dev final, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 10 Hizaran 2023 tarihinde oynanacak. bu biçimdece 2005’ten daha sonra Şampiyonlar Ligi ikinci sefer İstanbul’a gelmiş olacak.


Pandemide 2021 finalini aldılar 2023’ü verdiler

Tüm dünyayı saran Covid 19 pandemesi niçiniyle 2021 yılında Manchester City ile Chelsea içinde oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’dan Portekiz’in Porto kentine kaydırılmıştı. UEFA idaresi, bunun karşılığında 2023 finalini, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldınömü onuruna de İstanbul’a verdi.


Olimpiyat Stadı’nda hazırlıklar başlayacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, geçen günlerde yaptığı açıklamada Atatürk Olimpiyat Stadı’nın UEFA Şampiyonlar Ligi finaline hazırlanması için çalışmalara yakın vakitte başlanacağını söylemiş oldu. Yaklaşık 75 bin kişilik stat, kış aylarında dertli bir atmosfer olsa da final 10 Haziran’da oynanacağı için bu dezavantaj ortadan kalkacak.


2005 finali unutulmazlar ortasına girdi

25 Mayıs 2005 tarihinde Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Milan-Liverpool karşı karşıya gelmişti. İngiliz grubu 3-0’dan harika bir geri dönüşle maçı 3-3 getirdi. Uzatmalarda eşitlik bozulmayınca penaltılara geçildi. Ve penaltılarda gülen Liverpool oldu. 2005 finali gelmiş geçmiş en âlâ Şampiyonlar Ligi finalleri içinde yer alıyor.
 
Üst