TourismA tarafından bugün Palazzo Strozzi Sacrati’de sunulan arkeoloji ve kültür turizmi

semaver

New member
Archeologia Viva tarafından organize edilen ve 24-26 Mart tarihleri arasında Floransa’daki Palazzo dei Congressi’de gerçekleştirilecek olan TourismA’nın dokuzuncusu Arkeoloji ve Kültür Turizmi Sergisine sadece birkaç gün kaldı. Onlarca toplantı, yüzlerce konuşmacı, stant, eğitim atölyeleri, hiyeroglif dersleri, sergiler, sinema, uluslararası ödüller, multimedya enstalasyonları, dijital müzeler, Etrüsk-Roma yemeklerinin arkeolojik tadımları. Bugün Floransa’daki Palazzo Strozzi Sacrati’deki sunum.

Başkan Eugenio Giani, “arkeoloji için referans noktası haline gelen Salone’un değerine odaklandı. San Casciano dei Bagni’nin hazinelerini hayata döndüren arkeoloji: Quirinale’de yapılacak sergide çalıştıkları Grosseto’da hayran olduğum yüzden fazla heykel ve beş binden fazla madeni para 14 Haziran. Bu, bunun gibi olağanüstü bir keşfin anlam ifade edebileceği bölgeleri çekmenin değerini ve yeteneğini anlamamı sağladı. Ve aynı şey -diye devam etti- Toskana’nın başka hazineleri açığa çıkaran diğer birçok bölgesi için de geçerli, örneğin Vicchio del Mugello yakınlarındaki Poggio Colla’da bulunan ve Milano’da ziyaretçiler arasında büyük bir başarıyla sergilenen Etrüsk heykelleri veya yaptığımız kazılar gibi. En büyük Etrüsk şehrinin keşfedildiği Gonfienti’deki Prato ovasında bölgesel kaynaklarla yeniden faaliyete geçme düşüncesi. Kısacası, bu bölgenin tarihini, kimliğini, kültürünü restore eden ve ziyaretçi akınını teşvik edebilecek birçok keşif”.

Turizmden sorumlu meclis üyesi Leonardo Marras’a göre, TourismA “giderek daha fazla konsolide olan bir atamadır, üstelik Toskana ile çok iyi giden bu tür bir teklif için kesinlikle ulusal düzeyde en önemli olanlardan biridir. Tam olarak kültür turizminde, 2022’de daha az bilinen destinasyonların gerçekten ilginç dinamikler kaydettiğini, hatta genellikle pandemi öncesi seviyelere ulaştığını gördük. Sadece geleneksel değil, aynı zamanda örneğin Etrüsklerle ilgili olan gibi yaygın olan teklif üzerinde çalışılması gereken çok şey olduğunu gösteriyor”. Ardından 2023 sezonuna bir bakışla sonuç. Tesisler baharın başlamasıyla gözlemlediğimiz gibi olursa 2019 rekoru bile aşılabilir” dedi.

Toscana Promozione Turistica’nın direktörü Francesco Tapinassi, Toskana’da kültür turizmi cephesinde ajansı bekleyen çalışmalara odaklandı. “Etrüsklerle bağlantılı temayı daha yenilikçi bir şekilde düzenlemek için çalışıyoruz. İlk etapta büyük bir bölgesel projenin, Chiusi tarafından koordine edilen 50 Belediyenin katılımını gören Etrüsk arazi Pto’sunun iplerini çekmeye çalışıyor. Aynı zamanda Toskana’nın liderliğinde bölgeler arası bir proje inşa etmeye çalışıyor. Ayrıca TourismA bünyesinde, İtalyan Turist Basın Grubu GIST tarafından kurulan ve kültür turizmine ve uluslararası mükemmelliğine adanmış prestijli bir ödül olan ACTA, Arkeolojik ve Kültürel Turizm Ödülü’nün Pazar günü gerçekleştirilecek olan verilmesini destekliyoruz. ve üst düzey uluslararası adayları içeren”.
 
Üst