Toyota ve Honda ne kadar ÖTV indirimi yapacak?

Hasan

New member
25 Mar 2021
186
0
0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara bakılırsa, Motor 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 halinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına orta kademeler eklendi.

ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan arabalar yüzde 45’lik vergi oranı diliminde yer alacak. 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50’lik vergi diliminde pahalandırılacak. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira içinde olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi.

HONDA GENEL MÜDÜRÜ KILIÇER: FİYATLAMA YAPILAMIYORDU

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, ÖTV matrah düzenlemesine ait, “Özellikle yüzde 80’lik ÖTV dilimi ile yüzde 50’lik ÖTV dilimi içinde maalesef fiyatlama yapmak mümkün değildi. Bu da modeller ve segmentler içinde önemli bir fiyat farklılığına sebep oluyordu. bu biçimdece bu durum ortadan kalkmış oldu.” dedi.

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, mevzuya ait yaptığı açıklamada, “Öncelikle ÖTV oranlarındaki revizyon pazar açısından olumlu oldu diyebilirim. Daha evvelki ÖTV oranlarını dikkate aldığımızda bilhassa yüzde 80’lik ÖTV dilimi ile yüzde 50’lik ÖTV dilimi içinde maalesef fiyatlama yapmak mümkün değildi. Bu da modeller ve segmentler içinde önemli bir fiyat farklılığına sebep oluyordu. bu biçimdece bu durum ortadan kalkmış oldu. Bu düzeltmenin olumlu yanı…” tabirlerini kullandı.

“KREDİ FAİZ ORANLARININ DÜŞMESİ DE TALEBİN ARTMASI AÇISINDAN MÜSPET TESİR YARATACAKTIR”

Yapılan güncellemenin toplam pazara tesirine değinen Kılıçer, şunları kaydetti:

“Öngörümüz halihazırdaki kur oranlarını dikkate aldığımızda, o fiyatlara indirim olarak hudutlu bir tesirin olduğunu goreceğiz. Biroldukça model hala yüzde 80’lik vergi diliminde kalmış üzere görünüyor. Lakin ilerleyen periyotta döviz kurlarında oluşabilecek bir güzelleşme, yani TL’nin paha kazanması fiyatlara müspet olarak yansıyacaktır. Bu süreci yaşadıktan daha sonra pazardaki olumlu durumu görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Başka taraftan arabaya uygulanan kredi faiz oranlarının düşmesi de talebin artması açısından müspet tesir yaratacaktır.”

“OLUMLU BİR ADIM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt ise Toyota tarafınca paylaşılan açıklamasında, sıfır arabada ÖTV matrah limitlerinin değiştirilmesinin dalın ve müşterilerin beklenti ortasında olduğu bir mevzu olduğunu aktararak, “ÖTV matrah limitlerinin düzenlenmesi ve bu baremlere ek dilimler getirilmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum. 3 kısımda uygulanan ÖTV matrah dilimlerinin 5’e çıkarılmasıyla markamız da dahil olmak üzere birtakım segmentlerdeki sıfır araba fiyatlarında ÖTV güncellenmesine gidilmiştir.” sözlerini kullandı.

Bunu “matrah güncellemesi” olarak söz etmek yerine “matrah dilimlerinin değiştirilmesi” olarak söz etmeyi daha hakikat bulduğunu belirten Bozkurt, “Çünkü genel manasıyla bir matrah güncellenmesi beklentisi vardı. Bilhassa kurlar sebebiyle fiyatların gelmiş olduğu noktada, neredeyse tüm modellerin yüzde 80’lik dilime girmesi, her bir dilime denk gelen matrah fiyatlarının da güncellenip arttırılmasıyla bilhassa yerli üretim modellerinin yüzde 50’lik dilime girmesi beklentisi vardı. Şu andaki uygulamada bu durum kelam konusu olmadı. Yalnızca birkaç modelde bir ölçü fiyat düşüşü gerçekleşti. İlgili kurumlar tarafınca ÖTV’de bir düşüş planlanmadığı altı çizilerek belirtilmişti. Şu anda yapılan değişiklikle yüzde 50 ve yüzde 80 baremlerinin ortasına gelen yüzde 60 ve yüzde 70 baremleri ile ortadaki yüksek farkın kademelere bölünmesi gerçekleştirilmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

“COROLLA VISION PAKET 22 BİN 350 LİRA UCUZLADI”

Ali Haydar Bozkurt, bundan daha sonraki adım olarak, matrah fiyatlarının güncellenmesi ile ilgili beklentilerinin hala devam ettiğini söz ederek, şunları kaydetti:

“Şu anda neredeyse tüm modeller yüklü olarak en yüksek dilim olan yüzde 80’lik dilimde bulunmayı sürdürmektedir. Umarız ki bu hususta da yakın vakitte bir güncelleme bilgisi alırız. Toyota olarak baktığımızda ise bu düzenlemeden daha sonra 2022 model yılı Corolla’nın giriş düzeyi olan 1.5 Vision yüzde 5.5’lik indirimle 22 bin 350 TL, Yaris 1.0 modelimiz ise yüzde 11’lik indirimle 41 bin 100 TL aşağı gerçek güncellenerek satışa sunulacaktır.”