Toyota’da üretimi durdurma uzatıldı

Hasan

New member
25 Mar 2021
186
0
0
Araba üreticisi Toyota, Japonya’daki fabrikalarındaki üretim durdurmalarını uzattığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, kesintilerin “Covid-19’un bir daha yayılması ve Japonya’daki sıkı lojistik kurallar niçiniyle Güney Doğu Asya’daki tedarikçilerdeki sorunlardan” kaynaklandığı açıklandı.

14 bin araç kayıp

Şirket, son duraklamalardan kaynaklanan üretim kaybının Aralık ayında toplam 14 bin araç olacağını söylerken, Land Cruiser ve Lexus üretiminin gecikmelerden etkileneceğini vurguladı.

Toyota, kesintilerin “Covid-19’un bir daha yayılması ve Japonya’daki sıkı lojistik kaideler niçiniyle Güney Doğu Asya’daki tedarikçilerdeki sorunlardan” kaynaklandığını söylemiş oldu.

birebir vakitte şirket, 31 Mart’ta sona eren yıl için yıllık global üretim amacına bağlı kalmayı hedeflediğini de söylerken, “9 milyon adet üretimine bağlı kalmak istiyoruz fakat durumu yakından takip edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Çip külfeti niçiniyle global üretim kestirimi düşürüldü

Ağustos ayında Japon araba üreticisi, çip problemi niçiniyle global üretim iddiasını düşürdüğünü açıklamıştı.

Toyota’nın General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW ve Renault üzere rakipleri de kâfi yarı iletken sağlamak için gayret ederken üretimi kısmak zorunda kaldıklarını duyurmuşlardı.