Üniversite adaylarına tercih önerisi: Ömür uzunluğu memnun olacağınız mesleği seçin

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
İki gün süren üniversite imtihan maratonu tamamlandı. Adaylar artık 4 Ağustos’ta açıklanacak YKS sonuçlarını bekliyor. Adaylara bundan daha sonraki periyoda ait tekliflerde bulunan Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, tercih edilecek kısımların araştırılmaya başlanması gerektiğini söz etti. Gülşen, “Adaylar kendilerine yatırım yaparak, kendilerine uygun kısımları seçsinler. Ömür uzunluğu keyifli olacakları işleri yapsınlar” dedi.

Koronavirüs salgını niçiniyle üniversite tanıtımlarının online olarak gerçekleştirileceğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, “Üniversitelerin toplumsal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanan tanıtım günlerinde, aday öğrenciler ilgilendikleri kısımların öğretim elemanları ile irtibata geçebiliyor” dedi

Gülşen, “Üniversitelerin tanıtım günleri ile üniversitelerin kısımları, yabancı lisan imkânları, barınma ve burs imkânları, toplumsal, kültürel, sportif faaliyetler, yerleşkede ömür ve akademisyenler hakkında bilgilendirmeler yapılıyor” tabirlerini kullandı.

“Kendilerine uygun kısmı seçsinler”

Adayların, ‘En epeyce hangi kısımları tercih etsem daha avantajlı olur?’ diye düşündüğünü söyleyen Gülşen, “Öğrenciler hangi kısmın iş imkânı var onu tercih edeyim üzere niyetleri uzun vadede yanlışsız değil. Birkaç yıl tanınan olan bir meslek birkaç sene daha sonra popülerliğini yitirebiliyor. Adaylar kendilerine yatırım yaparak, kendilerine uygun kısımları seçsinler. Ömür uzunluğu memnun olacakları işleri yapsınlar” dedi.

“Geniş aralıklı tercih yapsınlar”

Adayların tercih yaparken 24 tercih hakkı içerisinde geniş aralıklı tercih yapmaları gerektiğine vurgu yapan Gülşen, “Adayların tercih listelerini oluştururken bilhassa birinci 5 tercihi güzel değerlendirmeleri gerekiyor. Mümkün olduğunca üniversitelerle bağlantıya geçip üniversitelerin imkânları ile ilgili bilgi almaları ve tercih tecrübeleri yok ise kesinlikle uzmanlardan takviye almalarında yarar var” halinde konuştu. (DHA)